Ile zapłacisz za leki refundowane

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Kaśka Borek

Ile zapłacisz za leki refundowane

Kaśka Borek

Leki refundowane mają wyznaczone poziomy odpłatności. W Polsce tych poziomów jest kilka. Wyliczamy i opisujemy te grupy. Sprawdź, co oznaczają ich nazwy oraz ile zapłacisz w aptece

Dofinansowanie z budżetu państwa do zakupu leków, które przepisał lekarz, nazywamy refundacją.
Warto wiedzieć

Marże oraz ceny leków refundowanych są stałe, wynegocjowane z ich producentami. Są odgórnie wyznaczone poziomy odpłatności oraz limit finansowania. Jest kilka poziomów odpłatności.

Poniżej wymieniamy grupy odpłatności za leki.

Bezpłatne (B)
W tej grupie leki wydawane są bezpłatne do wysokości limitu. Obejmuje leki oraz wyroby medyczne, których skuteczność jest udowodniona w leczeniu nowotworu złośliwego, zaburzenia psychotycznego, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego lub choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym.

1. Gdy cena leku jest równa limitowi finansowania lub niższa, dostaniesz lek za darmo.

2. Gdy jest wyższa, zapłacisz różnicę między ceną detaliczną a limitem finansowania.

Przykład: jeśli cena detaliczna leku wynosi 100 zł, a wysokość limitu finansowania 80 zł, oznacza to, że w aptece za ten lek zapłacisz 20 zł.

Ryczałt (R)
To leki wydawane za odpłatnością ryczałtową do wysokości limitu.
Grupa ta obejmuje leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne:

A wymagające, zgodnie z obecną wiedzą medyczną, stosowania dłużej niż 30 dni, których koszt stosowania dla pacjenta przy odpłatności 30 procent limitu finansowania przekraczałby 5 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie wynosi 2 tys. zł brutto);

- wymagające stosowania nie dłużej niż 30 dni, których koszt stosowania dla pacjenta przy odpłatności 50 procent limitu finansowania przekraczałby 30 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę,

- leki, które przed wejściem w życie ustawy o refundacji, były wydawane za odpłatnością ryczałtową – o ile, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, stosuje się je dłużej niż 30 dni.

1. Jeżeli cena leku jest równa limitowi finansowania lub niższa, wówczas pacjent otrzyma lek za opłatą 3,20 zł za opakowanie zawierające nie więcej niż 30 DDD (zdefiniowanej dawki dobowej leku) albo kwotę proporcjonalnie większą dla opakowań zawierających więcej niż 30 DDD.

2. Gdy cena jest wyższa od limitu finansowania, zapłacisz wartość ryczałtu z uwzględnieniem ilości DDD w opakowaniu (w przypadku opakowań zawierających do 30 DDD będzie to kwota 3,20 zł) oraz różnicę pomiędzy ceną a limitem.

3. Gdy cena leku jest niższa niż wartość ryczałtu (3,20 zł), odpłatność jest równa cenie leku.

Przykład: cena detaliczna leku, zawierającego 30 DDD w opakowaniu, wynosi 100 zł. Wysokość limitu finansowania – 80 zł. W aptece zapłacisz więc 23,20 zł (3,20 zł plus 20 zł).
Poziom odpłatności 50 procent
Ta grupa obejmuje leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które – zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – wymagają stosowania nie dłużej niż 30 dni.

- Gdy ich cena jest równa limitowi finansowania lub od niego niższa, zapłacisz połowę ceny detalicznej.

- Jeżeli jest wyższa od limitu finansowania, dopłacisz wtedy do tej kwoty różnicę między ceną a limitem.
Odpłatność 30 procent
Grupa za odpłatnością 30 procent do wysokości limitu finansowania obejmuje leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które nie zostały zakwalifikowane do wyżej wymienionych grup odpłatności.

- Gdy cena leku jest równa limitowi finansowania lub od niego niższa, wtedy zapłacisz 30 procent ceny.

- Gdy cena jest wyższa, dopłacisz do tej kwoty różnicę pomiędzy ceną a limitem.

Programy lekowe –co to jest i dla kogo
To świadczenie gwarantowane. Leczenie odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Leczenie jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów. Zakwalifikowani do programów lekowych są leczeni bezpłatnie. Decyzję o kwalifikacji podejmuje lekarz placówki posiadającej kontrakt w tym zakresie – w oparciu o szczegółowe kryteria włączenia do programu. Informacje o placówkach realizujących program w poszczególnych województwach znajdują się m.in. na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ lub udzielają ich pracownicy Funduszu.

zasady
Te produkty podlegają refundacji
- Leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym. A Leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych (dla których wydano decyzję administracyjną o objęciu refundacją) – pod warunkiem że przepisana dawka leku jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej, stosowanej doustnie.
- Leki niedopuszczone do obrotu w naszym kraju, sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego. A Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezgłoszone i niewprowadzone do obrotu na terenie Polski.

Warto wiedzieć

Gdzie szukać informacji o lekach refundowanych

Najczęściej szukamy ich w internecie. Tyle że trzeba wchodzić na właściwe strony.
- Internet jest doskonałym źródłem wiedzy o lekach – pod warunkiem że wchodzimy na właściwe strony. Warto wiedzieć, że obwieszczenia ministra zdrowia zawierające wykazy leków refundowanych publikowane są co dwa miesiące. Aby uniknąć sytuacji, że czytamy informacje zawierające dane nieaktualne lub niepełne, warto korzystać ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia (adres www.mz.gov.pl). Umożliwia szybkie sprawdzenie, ile zapłacimy za przepisany lek lub jego odpowiednik.
Pamiętaj: szukając informacji o działaniu czy dawkowaniu leków, zawsze korzystaj z wiarygodnych źródeł. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Masz prawo kupić
tańszy odpowiednik
leku refundowanego

Ale tylko wtedy, gdy lekarz nie umieścił na recepcie adnotacji o braku takiej możliwości.
- Farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż przepisany na recepcie (lek o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej i o tym samym wskazaniu terapeutycznym) – również objętego refundacją – którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.
Warto wiedzieć, że większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy terapeutycznej.
Opłaca się skorzystać z prawa do informacji o tańszym leku.
- Pacjent może żądać wydania leku, którego cena detaliczna jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy lekarz umieścił na druku recepty adnotację „nie zamieniać”. W takim przypadku nie można zamienić przepisanego leku.

porady
Gdzie kupisz leki refundowane
Refundowane produkty kupisz w aptece – tej, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz na wyroby medyczne.
Informacja, że apteka ma taką umowę z NFZ, powinna być umieszczona w danym punkcie, na przykład w postaci naklejki na drzwiach wejściowych, na szybie itp.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.