Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i jak na nim zaoszczędzić? Zamiast odkładać pieniądze na lokatę zainwestuj w termomodernizację. Sprawdź

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz /
Monika Kaczyńska

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i jak na nim zaoszczędzić? Zamiast odkładać pieniądze na lokatę zainwestuj w termomodernizację. Sprawdź

Monika Kaczyńska

W Polsce ponad 10 proc. rocznego budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego przeznaczanych jest na ogrzewanie nieruchomości. Czy naprawdę wydatki muszą być tak duże?

Mimo znacznie łagodniejszych zim, na ogrzewanie mieszkań wciąż wydajemy bardzo dużo. Co dziesiąta zarobiona złotówka idzie właśnie na ten cel. To o 60 proc. więcej niż wynosi średnia europejska.

Wynika to w pewnym stopniu z różnic klimatycznych, ale w znacznym stopniu wiąże się też z bardzo słabym poziomem izolacji termicznej polskich domów lub wręcz jej brakiem. Efektem tego są ogromne straty ciepła, a co za tym idzie, wyższe rachunki za ogrzewanie.

Niskie temperatury zimą wymuszają w Polsce średnio o ok. 40 proc. dłuższe i intensywniejsze ogrzewanie budynków niż np. we Francji czy w Niemczech. Tymczasem, jak wynika z raportu „Polska ocieplona” przygotowanego przez markę ISOVER, na 5,5 mln polskich domów blisko 4 mln spośród nich wymaga poprawy efektywności energetycznej. Wiąże się to z faktem, że ponad 90 proc. tych nieruchomości stanowią budynki starsze niż 15 lat, a zatem ich standard energetyczny zdecydowanie odbiega od dzisiejszych realiów.

Z badań Instytutu Ekonomii Środowiska z 2017 roku wynika, że 59,2 proc. domów jednorodzinnych w Polsce ma ocieplone ściany zewnętrzne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wśród tych domów tylko 12,8 proc. ma zastosowaną izolację grubszą niż 10 cm.

Jeżeli spojrzymy dodatkowo przez pryzmat warunków technicznych dla nowych budynków, które obowiązywać będą od 2021 roku, gdzie wymagana grubość ocieplenia wynosić ma od 18-20 cm, to uświadomimy sobie, jak źle zaizolowane są domy w Polsce. Warto to zmienić. Można zaoszczędzić nawet do 70 proc. tego, co wydajemy na ogrzewanie.

- Właściwe ocieplenie nieruchomości to nie tylko nasz komfort termiczny, ale przede wszystkim wymierne korzyści finansowe. Ocieplając, oszczędzamy. Traktujmy więc termomodernizację jako inwestycję

- mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu ISOVER. - Warto ponadto wykorzystać szansę, jaką daje nam dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Otrzymując dotację na poziomie 50 proc. kosztów inwestycji, osiągniemy rentowność zainwestowanych środków na poziomie prawie 9 proc. w skali roku. Obecnie takiej stopy zwrotu nie oferuje żaden fundusz czy lokata - dodaje.

Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.