Ile kosztują podręczniki? Jak kupić najtaniej?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Anna Jarmuż

Ile kosztują podręczniki? Jak kupić najtaniej?

Anna Jarmuż

Początek roku szkolnego za pasem. Wielu rodziców zakupy książkowe odkłada do ostatniej chwili. Ile będą musieli za nie zapłacić?

Rodzice gimnazjalistów i dzieci ze szkół podstawowych nie muszą w tym roku martwić się zakupem podręczników. Dostaną je za darmo, po rozpoczęciu roku szkolnego. Zamówieniami książek zajmują się dyrektorzy szkół. Liczą na to, że wszystkie zdążą dojechać na czas.

- Pierwsze podręczniki już do nas dotarły, kolejna dostawa ma być w ciągu najbliższych dni - mówi Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2.

Dobrej myśli są też inni.

- Wydawnictwa, u których złożyliśmy zamówienie obiecały nam, że do końca sierpnia będziemy mieli wszystkie podręczniki i ćwiczenia. Czeka nas jednak ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. Książki trzeba jeszcze zaksięgować i wypożyczyć uczniom

- tłumaczy Sławomir Stancelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17.

W tak dobrej sytuacji nie są licealiści i uczniowie techników. Ci muszą kupić wyprawkę szkolną we własnym zakresie.

- Za nowy komplet podręczników do pierwszej klasy trzeba zapłacić ok. 450 zł, do drugiej - 250-300 zł, a trzeciej 150-250 zł - w zależności od profilu - wylicza Marek Sawicki, właściciel poznańskiej księgarni Liber.

Jak wyjaśnia, do tego dochodzą jeszcze książki do języków obcych - do angielskiego, w zależności od poziomu, od 90 do 140 zł. Droższe, bo ok. 120-150 zł są książki do języka francuskiego czy hiszpańskiego. Te trzeba zwykle sprowadzać z zagranicy.

Nic więc dziwnego, że zaradni uczniowie i ich rodzice szukają skutecznych sposobów na to, by kupić wszystko, jak najtaniej. Książkami handluje się nie tylko na szkolnych i osiedlowych kiermaszach, ale też w internecie.

W poznańskiej księgarni Liber na Jeżycach można kupić zarówno nowe, jak używane podręczniki
Łukasz Gdak W poznańskiej księgarni Liber na Jeżycach można kupić zarówno nowe, jak używane podręczniki

Tylko od początku czerwca do drugiego tygodnia sierpnia w serwisie ogłoszeniowym olx w kategorii „używane podręczniki szkolne” pojawiło aż się 196 tysięcy nowych ogłoszeń. Jak pokazują statystyki z ubiegłych lat, kolejne dziesiątki tysięcy ofert pojawiać się będą jeszcze do końca wakacji. W samej tylko Wielkopolsce można przebierać w 33 tysiącach propozycji, wśród których są zarówno pojedyncze tytuły, jak i całe zestawy.

Za używane podręczniki z olx zapłacimy od 10 do 25 zł za sztukę. Średnio o 10 zł więcej kosztuje używany podręcznik do nauki języków obcych. Vademecum, repetytoria i arkusze maturalne z drugiej ręki to średni wydatek rzędu 45 zł. Za zestaw podręczników do jednego przedmiotu zapłacimy od 20 do 50 zł.

- Choć to z pozoru niewielkie kwoty, przy wydawaniu ich warto zachować ostrożność, szukać ofert z najbliższego otoczenia, a książki odbierać osobiście - podkreśla Aleksandra Głowacka, Customer Service Manager olx. - Będziemy mogli przekonać się w jakim rzeczywiście są stanie i czy oferowany produkt jest zgodny z opisem i naszymi oczekiwaniami - radzi.

Anna Jarmuż

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.