Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Historyk: Słowacki kpił ze zdrowego rozsądku Wielkopolan [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Historyk: Słowacki kpił ze zdrowego rozsądku Wielkopolan [ROZMOWA]

Błażej Dąbkowski

- Wielkopolanie słynęli ze zdrowego rozsądku i umiejętności zachowania zimnej krwi, stąd woleli działać w myśl zasady "co nagle, to po diable". Siedemdziesiąt lat wcześniej wykpiwał tę cechę poznaniaków Juliusz Słowacki w wierszu "Vivat Poznańczanie!" - mówi Maciej Brzeziński, historyk i założyciel bloga "Poznańskie historie".

W Poznaniu od lat 11 listopada kojarzy się niemal wyłącznie z rogalami i imieninami ulicy Święty Marcin. Z lubością podkreślamy, że rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętujemy bez zbędnej martyrologii i patosu, tymczasem wiele osób nie ma zielonego pojęcia co działo się przed powstaniem wielkopolskim w naszym regionie. Co działo się na ulicach miasta, które 11 listopada 1918 roku było jeszcze częścią Rzeszy?

Maciej Brzeziński: Poznaniacy, przynajmniej ci narodowości polskiej, cieszyli się z zakończenia wojny i klęski Niemiec. Wielu Polaków walczyło w armii byłego już Cesarstwa Niemieckiego, a ich rodziny z niecierpliwością czekali na ich powrót. Klęska Niemiec, Austro-Węgier i Rosji, a więc wszystkich trzech zaborców, obudziła nadzieję na rychłe odzyskanie niepodległości. Jak wiemy z ówczesnej prasy, Polacy znali słynny 14-punktowy program pokojowy prezydenta USA Wilsona, a zwłaszcza punkt 13 mówiący o konieczności odbudowania niepodległej Polski z dostępem do morza. Znali także warunki rozejmu z Compiègne, wg których wojska niemieckie miały zostać wycofane ze wszystkich terytoriów zajętych podczas działań wojennych, choć co do ziem dawnego zaboru rosyjskiego, okupowanych przez Niemcy od 1915 r., nie wyznaczono terminu ewakuacji. Dla porównania, terytorium Francji, Belgii i Luksemburga wojska niemieckie miały opuścić w ciągu 14 dni. Z radością przyjęto też wiadomość o ujawnieniu się Centralnego Komitetu Narodowego, który zmienił nazwę na Naczelną Radę Ludową i desygnowanie Jarogniewa Drwęskiego na nadburmistrza Poznania.

To wywołało strach wśród Niemców żyjących w Poznaniu?

Dla niemieckich obywateli Poznania, klęska na froncie była przygnębiająca, a wybuch rewolucji, która objęła znane z waleczności i karności wojska niemieckie, było prawdziwym szokiem. Wielu poznańskich Niemców obwiało się zapewne o swoją przyszłość. Przez lata wierzyli oni, że ich kraj jest najsilniejszych mocarstwem w Europie, a tu nagle wszystko legło w gruzach. Wielu Niemców nie mogło się z tym pogodzić.

Jak wyglądał wtedy stan przygotowań do powstania wielkopolskiego?

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.