Jakub Nowak

Historyczne inscenizacje w rocznicę chrztu Polski

Bogumił Sydor z modelem tablicy pamiątkowej, która stanie w parku przy os. Kopernika. Fot. Archiwum UM Bogumił Sydor z modelem tablicy pamiątkowej, która stanie w parku przy os. Kopernika.
Jakub Nowak

Już niedługo w mieście odbędą się duże uroczystości, związane z 1050. rocznicą przyjęcia przez Polskę chrztu. Znamy szczegóły!

- Chrzest był najważniejszym wydarzeniem w historii naszego kraju. Nie mogliśmy zostawić tej daty bez odpowiedniej opary - mówi wprost Jacek Ulwański, pomysłodawca uroczystości związanych z upamiętnieniem 1050. rocznicy chrztu Polski. - Nasza grupa zawiązała się bardzo spontanicznie - zaznacza Danuta Kubicka, radna powiatu nowosolskiego, która także zajmuje się przygotowaniem wydarzeń, które odbędą się w Nowej Soli już 16 kwietnia. Jak się dowiedzieliśmy, nad całością czuwa parafia pw. św. Antoniego w Nowej Soli, która przewodniczy całym wydarzeniom.

Obchodom jubileuszowym przewodniczyć będzie parafia pw. św. Antoniego.

- Chcemy podziękować Panu Bogu za minione 1050 lat - mówi nam ojciec Grzegorz Marszałkowski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego. - Chcemy przypomnieć też Polakom przy tej okazji, że nasze korzenie są chrześcijańskie, że nasza ojczyzna jest bardzo mocno od lat związana właśnie z wiarą chrystusową, że kościół zawsze stał w obronie niepodległości. Chcemy dziś dziękować Bogu za naszą wolność - zaznacza. Plan uroczystości, pomimo niezwykle skromnych finansów, będzie bardzo bogaty.

Poza inscenizacjami wykonanymi przez Krąg Rycerski (m.in. przyjęcie chrztu przez Mieszka I), będzie także korowód oraz biesiada.

- Można przyjść całą rodziną, by wspólnie przeżywać zaplanowane uroczystości - zachęca już dziś Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. - Serdecznie zapraszamy zwłaszcza młodzież, to będzie prawdziwa, żywa lekcja historii - zaprasza również Andrzej Dela, który znajduje się w komitecie organizacyjnym. Jak podkreśla, cała inicjatywa została podjęta w dość krótkim czasie. - Całość robimy w ciągu półtora miesiąca, oczywiście dzięki sponsorom, m.in. dzięki urzędom poszczególnych gmin w powiecie, za co oczywiście serdecznie dziękujemy - zaznacza. - Zapraszamy wszystkich. Jeśli chodzi o pogodę tego dnia, to proszę się nie bać. Powierzyliśmy tę kwestię proboszczowi Grzegorzowi, on z nas wszystkich jest najbliżej szefa - śmieje się na koniec także J. Ulwański.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.