Jolanta Ciosek

Helena Modrzejewska. Wcielone piękno

Od lewej: Tadeusz Ajdukiewicz, Portret Heleny Modrzejewskiej, 1880 roku  w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie; Helena Modrzejewska w Chicago; Modrzejewska Fot. archiwum Od lewej: Tadeusz Ajdukiewicz, Portret Heleny Modrzejewskiej, 1880 roku w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie; Helena Modrzejewska w Chicago; Modrzejewska z czasów kiedy mieszkała w Warszawie
Jolanta Ciosek

Była pierwszą Polką, która podbiła sceny Ameryki i Europy. Helena Modrzejewska, za oceanem do dziś pamiętana jest jako Helena Modjeska.

Była uwielbiana przez mężczyzn: zachwycał się nią Norwid i Stanisław Witkiewicz, Oskar Wild nazwał ją „wcielonym pięknem”, a Henryk Sienkiewicz był w niej beznadziejnie zakochany.

Zdobyła w życiu wszystko, co pragnęła

Życie tej wybitnej aktorki, pełne tajemnic i szalonych wydarzeń jest tematem biografii „Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej” autorstwa tajemniczego Arael Zurli, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry.

Legendarna już za życia. Inteligentna i wrażliwa, piękna i mądra artystka, niekwestionowana królowa desek teatralnych, największa tragiczka polskiej sceny XIX wieku, najwybitniejsza odtwórczyni szekspirowskich postaci. Jak spędziła dzieciństwo jako nieślubne dziecko? Jak zaczęła się kariera? Dlaczego wyjechała z Krakowa? W jaki sposób podbiła świat? Przeczytaj w tym artykule   

 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jolanta Ciosek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.