Arkadiusz Dembiński

Grams, Gramsa, Gramza... To jedna rodzina. Choć są z Niemiec, wrośli w wielkopolskie Pałuki

Archiwum prywatne rodziny Gramsa Archiwum prywatne rodziny Gramsa
Arkadiusz Dembiński

Jak przekonuje Benedykt Gramsa z Wągrowca warto jest znać historię swojej rodziny, umieć odpowiedzieć na pytanie sąd pochodzimy... Sam w poszukiwaniach swoich przodków doszedł aż do roku 1750. Jak się okazuje jego przodek nie pochodził z Pałuk...

Bendykt Gramsa to znany wągrowiecki regionalista, miłośnik historii naszego regionu. Kilkukrotnie wygrywał organizowane przez nas konkursy wiedzy o Wągrowcu i powiecie. - Historia to moja pasja od lat młodości. Zawsze się nią interesowałem - wyjaśnia pan Benedykt. Jak się okazuje, interesuje się nie tylko historią regionu, Pałuk, ale także i własnej rodziny.

- U mnie w domu zawsze opowiadało się o przodkach, kultywowało pamięć o nich, tradycje rodzinne - wyjaśnia pan Benedykt. Kilka lat temu wspólnie ze swoim kuzynem postanowił iść krok dalej i stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny.

- Pracę rozpoczęliśmy wspólnie, jednak gdy krewniak zaczął narzekać na brak czasu, kontynuowałem ją samodzielnie. W przeczesywaniu archiwów pomagała mi moja żona - wyjaśnia mieszkaniec Wągrowca.

Jak tłumaczy swoje poszukiwania rozpoczął od urzędów stanu cywilnego w Wągrowcu i Mieścisku. - Wiedziałem, że moja rodzina od pokoleń związana była z Ziemią Wągrowiecką, Pałukami - wyjawia. Z czasem swoje poszukiwania przesunął na okoliczne parafie, a następnie archiwa państwowe i kościelne. - Udawało mi się zagłębiać coraz dalej w historię. Do coraz dalszych moich przodków - mówi pan Benedykt.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Dembiński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.