Gniezno: Trakt Królewski, czyli króliki doprowadzą cię do władcy

Czytaj dalej
Fot. Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak

Gniezno: Trakt Królewski, czyli króliki doprowadzą cię do władcy

Paweł Brzeźniak

Mieszkańcy Gniezna, a także turyści mogli wyruszyć wraz z profesjonalnym przewodnikiem na wycieczkę po wszystkich punktach najnowszej atrakcji Gniezna - Traktu Królewskiego.

Trakt Królewski w Gnieźnie składa się z posągów pięciu pierwszych królów Polski, dwóch postaci z piastowskich legend, czterech edukacyjnych makiet, ośmiu tablic informacyjnych i trzech interaktywnych infokiosków. Dodatkowymi elementami, które opowiadają historię Gniezna, są rzeźby królików. Piętnaście posągów królików rozmieszczonych jest w topografii Gniezna i nawiązuje do najważniejszych momentów i postaci z dziejów naszego miasta.

Śledząc te króliki i królów turyści nie tylko dowiedzą się więcej o konkretnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Gnieźnie, a także poznają ciekawe miejsca, do jakich warto się wybrać, a wśród nich wiele pięknych kościołów, Muzeum Początków Państwa Polskiego, teren Parowozowni i wiele innych.

Króliki są nie tylko ciekawostką samą w sobie, ale niosą także informacje na temat historii miasta. Można je odnaleźć np. w aplikacji mobilnej „Królika
Paweł Brzeźniak Króliki są nie tylko ciekawostką samą w sobie, ale niosą także informacje na temat historii miasta. Można je odnaleźć np. w aplikacji mobilnej „Królika goń!”

Pierwsze rzeźby na nowopowstającym trakcie zaczęły pojawiać się w marcu 2018 roku, a koniec prac na traktem zakończył się kilka miesięcy później.

- Na Trakcie Królewskim jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, do bliższego przyjrzenia się. Jak dla mnie najlepszym miejscem na trasie jest moment zejścia z Muzeum Początków Państwa Polskiego w stronę jeziora Wenecja, ku katedrze. To jest taki pocztówkowy widok na katedrę i tam dla mnie, jak jeszcze projektowaliśmy trakt, musiało po prostu coś powstać. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że tam powstanie posąg Lecha, który wskazuje palcem obecnie katedrę, a kiedyś wzgórze, na jakim według legendy Lech założył swoją osadę

- mówi Damazy Gandurski z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Koncepcja Traktu Królewskiego zakłada poprowadzenie trasy łączącej najciekawsze zabytki i miejsca Gniezna, prowadząc turystów również do rzadziej odwiedzanych do tej pory zabytków, takich jak kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca, Park Miejski, czy secesyjne kamienice centrum miasta.

Trasa została wyposażona w system informacji na temat znajdujących się na trasie zabytków, oraz podkreślać stołeczność Gniezna przez prezentowanie najważniejszych piastowskich legend, a także sylwetek pierwszych pięciu polskich królów, koronowanych w miejscowej katedrze.

Całość spina postać królika-przewodnika, który ma zachęcać do odwiedzenia Traktu również rodziny z dzieć-mi (etymologia polskiego słowa „królik” związana jest z słowem „król” w języku niemieckim). Królik pojawił się również w oprowadzającej po szlaku mobilnej aplikacji „Królika Goń!”.

Rzeźby królów:

rzeźba króla Przemysła II - park im. R. Kaczorowskiego (naprzeciw dworca PKP), rzeźba króla Bolesława Śmiałego - skwer przy ul. Dąbrówki i ul. Łubieńskiego, rzeźba króla Mieszka II - teren przy rondzie im. Chrztu Polski (skrzyżowanie ul. Kilińskiego i Grzybowo), rzeźba króla Bolesława Chrobrego - na ul. Chrobrego, przy Starym Ratuszu, rzeźba króla Wacława II Czeskiego - teren targowiska przy Placu J. Piłsudskiego

Rzeźby królików:

postać „Królika” Kolejarza - skwer przy ul. Pocztowej i ul. Chrobrego postać „Królika” Hokeisty - teren parku im. gen. W. Andersa - przy alejce od strony Gimnazjum nr 2, postać „Królika” Żołnierza Pruskiego - ul. Sobieskiego - przy wejściu do budynku III LO, postać „Królika” Powstańca Wielkopolskiego - ul. Chrobrego przy teatrze, postać „Królika” Murarza - ul. Grzybowo, przy ul. Dąbrówki, postać „Królika” Medyka - ul. św. Jana, przy Szkole Podstawowej nr 1, postać „Królika” Napoleona - ul. św. Wojciecha - przy wejściu do Doliny Pojednania, postać „Królika” Skryby - ul. Franciszkańska. - między kościołem Franciszkanów a dawnym więzieniem, postać „Królika” Woja Piastowskiego - ul. Łaskiego - przy wejściu na pl. św. Wojciecha, postać „Królika” Bogatego kupca - dziedziniec I LO, postać „Królika” Strażaka - al. Ks. Zientarskiego nad jez. Jelonek, postać „Królika” Rajcy Miejskiego - narożnik ul. św. Wawrzyńca i ul. Stromej, postać „Królika” Żużlowca - na łuku pomiędzy Zielonym Rynkiem a Pl. Piłsudskiego, postać „Królika” Szofera - narożnik ul. Warszawskiej i ul. Rzeźnickiej, postać „Królika” Degustatora - narożnik Rynku przy ul. Chrobrego.

Legendy:

rzeźba ilustrująca legendę o Lechu - Park Piastowski nad jez. Jelonek - przy zejściu z ul. Poznańskiej (widok na Katedrę), rzeźba ilustrująca legendę o Piaście Oraczu - Park im. gen. W. Andersa - w skarpie przy kaskadzie wodnej i grotach.

Makiety:

makieta z brązu - Katedra - narożnik ul. Tumska (przy księgarni archidiecezjalnej), makieta z brązu - Wzgórze Lecha - skwer im. Miasta Speyer, makieta z brązu - Miasto lokacyjne - narożnik Rynku przy ul. Farnej, makieta z brązu - Współczesny układ urbanistyczny - narożnik ul. Chrobrego przy ul. Mieszka I.

Króliki są nie tylko ciekawostką samą w sobie, ale niosą także informacje na temat historii miasta. Można je odnaleźć np. w aplikacji mobilnej „Królika
Paweł Brzeźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.