red

Gmina Wyrzysk: Tu piękno łączy się z historią...

Gmina Wyrzysk: Tu piękno łączy się z historią...
red

Gmina Wyrzysk leży na północnych krańcach województwa wielkopolskiego. Jest gminą miejsko-wiejską obejmującą 19 sołectw. Powierzchnia gminy wynosi 160,7 km kw. Zamieszkuje ją ponad 14 tysięcy osób.

Przez gminę Wyrzysk biegnie droga krajowa nr 10 łącząca Szczecin z Warszawą, a obwodnica Wyrzyska jest drogą ekspresową S10. Trasa ta łączy Wyrzysk z Piłą (37 km) i z Bydgoszczą (55 km). Linia kolejowa ze stacją w Osieku nad Notecią łączy Gminę Wyrzysk z Piłą (39 km) i Bydgoszczą (48 km). Droga krajowa i linia kolejowa pozwalają zachować doskonałą komunikację z dużymi miastami.

Gmina Wyrzysk leży wśród szeregu wzniesień, dolin, lasów, jezior i rzek, symboli historycznych wydarzeń i pięknych obiektów architektonicznych. Tu znajduje się również rezerwat leśny Zielona Góra z najwyższym wzniesieniem Krajny - Dębową Górą (192,4m n.p.m.), do którego prowadzi leśna dydaktyczna ścieżka rowerowa o długości 9,5 km, będąca sporym wyzwaniem dla miłośników tej formy turystyki, ale również dla biegaczy czy miłośników nordic walking.

Na terenie gminy Wyrzysk warto zwiedzić Muzeum Kultury Ludowej znajdujące się w Osieku nad Notecią, które zaprasza do zwiedzania chat, budynków gospodarczych, wiatraków pochodzących z okresu od XVIII do początku XX wieku.

Oprócz zabytków architektonicznych, muzeum prezentuje znaleziska archeologiczne, przedmioty związane z obrządkiem pogrzebowym ludności zasiedlającej dolinę Noteci w pradziejach. Skansen archeologiczno-etnograficzny w Osieku nad Notecią organizuje cykliczne imprezy plenerowe i pokazy życia w dawnej wsi, a także prezentuje zapomniane rzemiosła i prace gospodarskie. Jest to drugi pod względem wielkości skansen w Polsce, który jako muzeum na wolnym powietrzu prezentuje architekturę z terenu północnej Wielkopolski, a przede wszystkim z Krajny i Pałuk oraz Puszczy Noteckiej.

Dużym zainteresowaniem na terenie gminy Wyrzysk cieszą się urokliwe budowle - dworki i pałace otoczone parkami znajdujące się w Rzęszkowie, Dąbkach, Gleśnie, Fal-mierowie i Hercowie. Zabytkowe kościoły w Wyrzysku, Gromadnie i Kosztowie wprawiają w podziw i zadumę. Wszędzie dostrzec można ślady historii, takie jak obeliski upamiętniające poległych w walkach o wolność.
Na terenie gminy znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu: Dolina Łobżonki i Bory Kujańskie oraz Dolina Noteci. Rzeki Łobżonka i Noteć wiją się krętymi wstęgami i wraz z jeziorami w Falmierowie, Młot-kówku, Gleśnie i Gleszczonku zachęcają do wypoczynku kajakarzy, wędkarzy i wczasowiczów.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą przemierzać ścieżki piesze i rowerowe, np. „Euro Route R-1”, uprawiać jazdę konną w gospodarstwie Glesno należącym do Stadniny Koni w Dobrzyniewie, a także spróbować sił w Ogólnopolskim Ulicznym Biegu im. E. Wojciechowskiego „OLKA” czy rajdzie rowerowym MTB Wyrzysk Maraton.

Ponad 60 procent powierzchni gminy zajmuje strefa krajobrazu chronionego. Są tu doskonałe warunki do odpoczynku i interesujące ślady historii. Bogactwo jezior i lasów to raj dla zwolenników wędkarstwa, myślistwa, a także dla grzybiarzy.

Wszystkie informacje na temat miasta i gminy oraz bieżące aktualności znajdują się na stronie internetowej www.wyrzysk.pl.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.