red

Gmina Wyrzysk: Tu piękno łączy się z historią...

Gmina Wyrzysk: Tu piękno łączy się z historią...
red

Gmina Wyrzysk leży na północnych krańcach województwa wielkopolskiego. Jest gminą miejsko-wiejską obejmującą 19 sołectw. Powierzchnia gminy wynosi 160,7 km kw. Zamieszkuje ją ponad 14 tysięcy osób.

Przez gminę Wyrzysk biegnie droga krajowa nr 10 łącząca Szczecin z Warszawą, a obwodnica Wyrzyska jest drogą ekspresową S10. Trasa ta łączy Wyrzysk z Piłą (37 km) i z Bydgoszczą (55 km). Linia kolejowa ze stacją w Osieku nad Notecią łączy Gminę Wyrzysk z Piłą (39 km) i Bydgoszczą (48 km). Droga krajowa i linia kolejowa pozwalają zachować doskonałą komunikację z dużymi miastami.

Gmina Wyrzysk leży wśród szeregu wzniesień, dolin, lasów, jezior i rzek, symboli historycznych wydarzeń i pięknych obiektów architektonicznych. Tu znajduje się również rezerwat leśny Zielona Góra z najwyższym wzniesieniem Krajny - Dębową Górą (192,4m n.p.m.), do którego prowadzi leśna dydaktyczna ścieżka rowerowa o długości 9,5 km, będąca sporym wyzwaniem dla miłośników tej formy turystyki, ale również dla biegaczy czy miłośników nordic walking.

Na terenie gminy Wyrzysk warto zwiedzić Muzeum Kultury Ludowej znajdujące się w Osieku nad Notecią, które zaprasza do zwiedzania chat, budynków gospodarczych, wiatraków pochodzących z okresu od XVIII do początku XX wieku.

Oprócz zabytków architektonicznych, muzeum prezentuje znaleziska archeologiczne, przedmioty związane z obrządkiem pogrzebowym ludności zasiedlającej dolinę Noteci w pradziejach. Skansen archeologiczno-etnograficzny w Osieku nad Notecią organizuje cykliczne imprezy plenerowe i pokazy życia w dawnej wsi, a także prezentuje zapomniane rzemiosła i prace gospodarskie. Jest to drugi pod względem wielkości skansen w Polsce, który jako muzeum na wolnym powietrzu prezentuje architekturę z terenu północnej Wielkopolski, a przede wszystkim z Krajny i Pałuk oraz Puszczy Noteckiej.

Dużym zainteresowaniem na terenie gminy Wyrzysk cieszą się urokliwe budowle - dworki i pałace otoczone parkami znajdujące się w Rzęszkowie, Dąbkach, Gleśnie, Fal-mierowie i Hercowie. Zabytkowe kościoły w Wyrzysku, Gromadnie i Kosztowie wprawiają w podziw i zadumę. Wszędzie dostrzec można ślady historii, takie jak obeliski upamiętniające poległych w walkach o wolność.
Na terenie gminy znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu: Dolina Łobżonki i Bory Kujańskie oraz Dolina Noteci. Rzeki Łobżonka i Noteć wiją się krętymi wstęgami i wraz z jeziorami w Falmierowie, Młot-kówku, Gleśnie i Gleszczonku zachęcają do wypoczynku kajakarzy, wędkarzy i wczasowiczów.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą przemierzać ścieżki piesze i rowerowe, np. „Euro Route R-1”, uprawiać jazdę konną w gospodarstwie Glesno należącym do Stadniny Koni w Dobrzyniewie, a także spróbować sił w Ogólnopolskim Ulicznym Biegu im. E. Wojciechowskiego „OLKA” czy rajdzie rowerowym MTB Wyrzysk Maraton.

Ponad 60 procent powierzchni gminy zajmuje strefa krajobrazu chronionego. Są tu doskonałe warunki do odpoczynku i interesujące ślady historii. Bogactwo jezior i lasów to raj dla zwolenników wędkarstwa, myślistwa, a także dla grzybiarzy.

Wszystkie informacje na temat miasta i gminy oraz bieżące aktualności znajdują się na stronie internetowej www.wyrzysk.pl.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.