red

Gmina Witkowo przyciąga pięknem krajobrazu i możliwościami rozwoju

Gmina Witkowo przyciąga pięknem krajobrazu i możliwościami rozwoju
red

Zapraszamy do odwiedzenia położonej w sercu województwa wielkopolskiego, gminy Witkowo. Jest to szczególne miejsce, które przyciąga pięknem krajobrazu i szerokimi możliwościami rozwoju.

Centralne położenie gminy sprawia, że można szybko i łatwo dotrzeć w każdy zakątek województwa wielkopolskiego.Gmina Witkowo (wiejsko-miejska) o powierzchni 184,4 km kwadratowych, zamieszkana przez 13,6 tys. mieszkańców. To zakątek Wielkopolski położony na południowy-wschód od Gniezna, o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Teren wokół Witkowa to obszar wyjątkowo czysty ekologicznie, lasy zajmują powierzchnię 3858 ha. Znaczną część gminy Witkowo, zajmują objęte ochroną tereny Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Prawa miejskie Witkowo uzyskało w 1676 roku. Świadectwem przeszłości i bogatej tradycji są liczne zabytki. Na szczególną uwagę zasługują m.in. pełne dawnego uroku zespoły dworsko-pałacowe w Kołaczkowie, Jaworowie i Królewcu oraz kościoły parafialne z wyposażeniem: p.w. św. Mikołaja w Witkowie, p.w. Wszystkich Świętych w Mielżynie, p.w. św. Marcina w Ostrowitym Prymasowskim. Godne uwagi są również zespoły zabytkowych kamieniczek i zespół młyna. W Witkowie została udostępniona dla mieszkańców i turystów Sala Historii, w której można zapoznać się z historią i podziwiać pamiątki związane z miastem i okolicą Witkowa.

Gmina ma charakter rolniczo-usługowo--turystyczny. Rozwojowi turystyki sprzyjają warunki naturalne - malownicze tereny, nieskażone środowisko, czyste wody jezior i piękne lasy. Perłą turystyczną gminy jest Skorzęcin - jeden z największych kompleksów wypoczynkowych w Polsce. Ośrodek wypoczynkowy, łączy w sobie cechy znanych kurortów i posiada walory, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej. Na powierzchni 41 ha oferuje się turystom 6 tys. miejsc noclegowych. Ośrodek położony jest w lesie pomiędzy jeziorami Niedzięgiel, które charakteryzują się czystą wodą, szeroką piaszczystą plażą oraz łagodnymi brzegami zachęcającymi do kąpieli i opalania się, a jeziorem Białym. Turyści lubiący spacery mają do dyspozycji pięknie oświetlone i wygodne molo. Ponadto na terenie ośrodka zlokalizowane jest bogate zaplecze handlowo-gastronomiczne.

Działające na terenie ośrodka wypożyczalnie różnorodnego sprzętu wodnego, dają możliwość na doskonalenie swoich umiejętności w sportach wodnych. Dla amatorów piłki istnieje możliwość gry w piłkę nożną, ręczną, koszykową, siatkową, a także w tenisa ziemnego. Dla najmłodszych wiele atrakcji zapewniają place zabaw i wesołe miasteczko. Na terenie ośrodka wypoczynkowego w trakcie sezonu odbywają się też liczne imprezy sportowo-rekreacyjno-kulturalne.Unikalne walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz malownicze położenie wyróżniają gminę Witkowo. Tereny wokół miasta charakteryzują się zmiennym urzeźbieniem, wielkimi kompleksami leśnymi, licznymi jeziorami oraz bardzo dobrze rozwiniętą bazą turystyczną, którą każdego roku chwalą wczasowicze.

Każdy miłośnik barwnych widoków i unikalnej przyrody będzie zachwycony naturalnymi skarbami terenu. Zielona płaszczyzna pól i łąk, kępy drzew oraz malownicze wiatraki, będące świadectwem bogatej historii gminy i urzekną każdego turystę.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.