Gmina Wielichowo: Naturalne środowisko i piękne krajobrazy

Czytaj dalej
red

Gmina Wielichowo: Naturalne środowisko i piękne krajobrazy

red

Gmina Wielichowo liczy 7 tys. mieszkańców. Położona jest w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, zajmuje obszar 107,36 k2 i skupia miasto oraz 15 wsi sołeckich. Część terytorium gminy leży na obszarze sieci ekologicznej Natura 2000.

Na terenie gminy zlokalizowanych jest wiele zabytków architektury sakralnej i dworskiej. Do najcenniejszych z nich zaliczyć możemy: kościół pw. św. Jadwigi w Wilkowie Polskim, kościół pw. św. Mikołaja w Prochach, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Wielichowie oraz zespoły pałacowe w Wielichowie i w Wilkowie Polskim.

Naturalne środowisko i piękne krajobrazy stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji w zielonym otoczeniu. Dla dzieci i młodzieży są boiska sportowe w Wielichowie, Łubnicy i Wilkowie Polskim oraz place zabaw w większości innych miejscowości. Z myślą o dorosłych, i ich zdrowiu, w gminie powstało osiem siłowni zewnętrznych. Samorząd dużą wagę przywiązuje do ochrony środowiska. Liczne akcje ekologiczne i informacyjne wśród dzieci i dorosłych mieszkańców gminy zachęcają do dbania i upiększania swojego najbliższego otoczenia.

Działalność sportową w naszej gminie prowadzą Ludowy Klub Sportowy Pieczar-kaWielichowo oraz Uczniowski Klub Sportowy Nobliści-Wielichowo. Wśród małych sportowców sporym zainteresowaniem cieszy się sekcja piłki nożnej dla dzieci.
W gminie działają również organizacje społeczne, z którymi samorząd aktywnie współpracuje. W gminie jest 10 jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz 13 organizacji kobiecych, w tym Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich w Wielichowie. Prężnie działają: Sekcja Turystyki Motocyklowej, Koło PZW „Karaś” , 9. Drużyna Harcerska im. Kazimierza Wielkiego, jak również Chór „Wielisław” oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Wilkowianie”. Od dwóch lat prężnie działa Stowarzyszenie Seniorów „Druga Młodość” z bogatą ofertą zajęć i warsztatów dla seniorów oraz grupa taneczna cheerleaderek 40+, która przez ostatnie dwa lata podbiła serca widowni.

Wielichowo od lat znane jest z organizacji „Święta Pieczarki”, które przyciąga liczne grono sympatyków tego smacznego grzybka, ale i zwolenników dobrej zabawy. Samorząd gminy dba, aby program „Święta Pieczarki” odpowiadał potrzebom jego uczestników. Dzięki temu każdy, nawet najbardziej wymagający gość, który w tym dniu zawita do Wielichowa, znajdzie coś interesującego dla siebie.
Szanowni Państwo, skoro „Święto Pieczarki” stanowi główny element promocji naszego miasta i gminy, pragniemy, za pośrednictwem tej publikacji, aby pieczarka, która ma nie tylko wspaniałe walory smakowe, ale również cenne wartości odżywcze i zdrowotne, zagościła na Państwa stołach.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.