Gmina Ujście - codzienne życie bogate w tradycję

Czytaj dalej
red

Gmina Ujście - codzienne życie bogate w tradycję

red

Nie ma w okolicy miejscowości tak zasobnej w historyczne bogactwo jak Ujście. Jest jednym z najstarszych miast w Wielkopolsce. Jego historia sięga początków państwa polskiego, ale dzieje osadnictwa na tych ziemiach są dużo, dużo starsze.

Pierwsza historyczna wzmianka o Ujściu pochodzi z początku XII wieku, z czasów księcia Bolesława Krzywoustego. W 1413 roku, dokładnie 13 czerwca miejscowość otrzymała prawo magdeburskie, nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Prawa miejskie potwierdzili w 1576 roku król Stefan Batory, a w 1650 - król Jan Kazimierz. Od 1993 roku, corocznie w czerwcu na pamiątkę nadania praw miejskich, obchodzone są Dni Ujścia, a od listopada 1996 r. Ujście należy do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce.

Ujście - jak sugeruje sama nazwa - ulokowane jest w ujściu rzeki, a dokładniej w miejscu, gdzie Gwda wpada do Noteci. Już za pierwszych Piastów doceniono jego strategiczne położenie na granicy Wielkopolski i Pomorza, na tzw. szlaku solnym lub królewskim, wiodącym od Poznania do Kołobrzegu. Zróżnicowanie rzeźby terenu, wysoka skarpa poprzecinana długimi wąwozami, rozległe i malownicze łąki, ciekawa strefa graniczna między lasami, polami uprawnymi, łąkami i obszarami zabudowanymi - to wszystko sprawia, że tereny te należą do najpiękniejszych miejsc powiatu pilskiego.

Przez swoje niezwykłe położenie gmina Ujście jest bardzo atrakcyjna dla wielu form rekreacji, przede wszystkim dla krajoznawstwa i turystyki przyrodniczej. Przebiegają tutaj liczne szlaki rowerowe i trasa spacerowa. Tutaj też kończy się wiodąca z Drężna przez Piłę malownicza trasa około 145-kilometrowego spływu kajakowego.

Znajdą w gminie Ujście coś dla siebie nie tylko miłośnicy przyrody, ale także amatorzy dziedzictwa historycznego. Przy neobarokowym kościele pw. św. Mikołaja w Ujściu rozpościera się jedyna w swoim rodzaju Kalwaria Ujska, która niezmiennie przyciąga do miasteczka rzesze pielgrzymów. Na Starym Rynku stoi natomiast przeuroczy poewangelicki kościółek z XIX wieku, w którym dziś mieści się galeria sztuki. Rokrocznie w sezonie wiosenno-jesiennym, w niepowtarzalnych wnętrzach świątyni, Ujski Dom Kultury organizuje wystawy malarskie i fotograficzne. Oglądanie dzieł artystów w takim otoczeniu to wrażenia naprawdę niezapomniane.

Zobacz wideo:

Na terenie gminy warto też zobaczyć chociażby zespół pałacowo-parkowy wraz z folwarkiem z II poł. XIX wieku w Jabłonowie, kościół z 1893 roku z dzwonnicą w Ługach Ujskich, rządówkę z parkiem z II poł. XIX wieku w Bronisławkach, cmentarze z grobami powstańców wielkopolskich, czy np. śluzę na Noteci w Nowym, zbudowaną w 1896 roku.

Gmina Ujście to jednak nie tylko piękna przyroda i bogata historia. To także przemysł, rolnictwo, rzemiosło i małe rodzinne firmy. Największymi zakładami są tu Ardagh Glass S.A. w Ujściu, Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych w Mirosławiu, firma PLASTWIL w Ujściu, Stacja Dealerska Toyota w Ujściu oraz Ubojnia Drobiu w Chrustowie. Krótko mówiąc - żyjemy, pracujemy i odpoczywamy w pięknym przyrodniczo, bogatym w historię zakątku Wielkopolski. Zapraszamy do odwiedzin!

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.