Gmina Turek - gmina z dobrym klimatem dla rozwoju

Czytaj dalej
red

Gmina Turek - gmina z dobrym klimatem dla rozwoju

red

Gmina Turek stanowi odrębną jednostkę samorządową w powiecie tureckim. Jej tereny rozciągają się wokół miasta Turek, które jest też siedzibą gminnych władz.

Gmina Turek graniczy ze wszystkimi pozostałymi samorządami powiatu tureckiego - od południa z gminami Dobra i Kawęczyn, od północy - Władysławów i Brudzew, od wschodu - Przykona, a od zachodu - Tuliszków i Malanów. W skład gminy wchodzi 20 sołectw o łącznym obszarze 109,42 km²: Albertów, Budy Słodkowskie, Cisew, Chlebów, Dzierżązna, Grabieniec, Kalinowa, Korytków, Kaczki Średnie, Kowale Księże, Obrębizna, Obrzębin, Pęcherzew, Szadów Księży, Słodków, Słodków Kolonia, Turkowice, Wietchinin, Warenka oraz Żuki. Zamieszkuje je łącznie 9725 osób. Wszystkie wsie są zwodociągowane, posiadają automatyczną łączność telefoniczną oraz dobrze rozwiniętą sieć urządzeń zaopatrzenia energetycznego.

W gminie zaewidencjonowane są 553 podmioty gospodarcze. Są to głównie małe firmy prowadzone przez osoby fizyczne, zajmujące się działalnością handlową, różnymi usługami, a także działalnością przemysłową typu rzemieślniczego. Perspektywy gospodarcze gminy wyznacza produkcja rolna oraz rozwój drobnego, nieuciążliwego dla środowiska przemysłu i różnorodnych usług, związanych nie tylko z potrzebami ludności gminy, ale i miasta.

Tym kierunkom aktywizacji gospodarczej podporządkowano plan zagospodarowania przestrzennego, który zawiera odpowiednią ofertę dla potencjalnych inwestorów. Obejmuje on: tereny pod drobny przemysł w miejscowościach: Turkowice, Słodków, Obrzębin i Żuki, tereny pod budowę nieuciążliwych usług i obiektów handlowych w miejscowościach: Turkowice, Dzierżązna, Słodków Kolonia, Szadów Pański, Albertów, Cisew, Obrzębin, Żuki, Grabieniec i Słodków.

Gmina oferuje również możliwości nabycia w obrocie prywatnym działek pod budownictwo mieszkaniowe.

Warto zobaczyć m.in. Zespół Dworsko-Parkowy w Słodkowie. Jego geneza sięga pierwszej połowy XIX wieku, jednak może poszczycić się on bogatą historią. Na przestrzeni dziesięcioleci był własnością: Sznerrów, Daniszewskich, siedzibą gminy Piętno, Nadleśnictwa Turek czy kółka rolniczego.

Oczywiście majątku nie ominęła wojenna zawierucha i okupacja - w roku 1945 część budynków została rozebrana, a dalsze działania, jak podzielenie dziedzińca czy remonty zatarły nieco pierwotny wygląd dworku.

Jest to przykład architektury klasycystycznej, która - mimo że odbiega od harmonii - przykuwa wzrok i posiada niewątpliwy urok. Majątek nie podzielił smutnego losu wielu sobie podobnych zabytków: w 2006 r. został odrestaurowany, od nowa zagospodarowano teren parku, wyznaczając alejki, budując ławeczki, obsadzając drzewostan.

Dziś miejsce to tętni życiem: w dworku znajduje się Biblioteka Publiczna Gminy Turek, odbywa się tam także wiele wydarzeń kulturalnych, skupiających mieszkańców. Dworek wciąż przyciąga amatorów historii, sztuki, spokojnych spacerów, oferując całą swoją magię i urok.

Ponadto, dla miłośników przejażdżek rowerowych i spacerów z kijkami, wytyczono osiem tras rekreacyjnych, przebiegających przez większość naszych sołectw.

Mapy tras i najnowsze informacje z gminy można znaleźć na naszej stronie internetowej www.gmina.turek.pl.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.