Gmina Sieroszewice: Postawiliśmy na rozwój

Czytaj dalej
red

Gmina Sieroszewice: Postawiliśmy na rozwój

red

Gmina Sieroszewice jest gminą wiejską i leży w południowej części województwa wielkopolskiego, we wschodniej części powiatu ostrowskiego. Rozciąga się na powierzchni 163,54 km kw. Zamieszkiwana jest przez około 9700 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o miejscowości Sieroszewice pochodzi z 1136 roku jako własność arcybiskupów gnieźnieńskich.

Gmina Sieroszewice posiada wiele walorów, dla których powinno się ją odwiedzić. Warto tutaj przyjechać choćby na chwilę, aby zobaczyć ciekawe zabytki. Najcenniejsze z nich znajdują się we wsi Ołobok. To najstarsza wieś w gminie. Na przełomie XV i XVI wieku został tu wybudowany kościół i klasztor Cysterek, po którym pozostałości zachowały się do dziś. W Ołoboku zobaczyć można również drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela, mur klasztorny z XVIII wieku oraz drewnianą dzwonnicę z XVII w. Będąc w Rososzycy, zachęcamy do obejrzenia kościoła pw. św. Marka Ewangelisty z 1818 r. Warto udać się też do Parczewa, gdzie jest XIX-wieczny dwór, w którym obecnie mieści się szkoła. Innym zabytkowym obiektem na terenie gminy jest pałac w Psarach, dawna siedziba Brodowskich. Obecnie mieści się tu Dom Pomocy Społecznej w Psarach. Kolejne zabytkowe dzieło to krzyż przydrożny w Kani, który należy do najciekawszych prac Pawła Brylińskiego. W gminie znajdują się także pomniki przyrody: przydrożna aleja lipowa w Sieroszewicach, brzozowa w Masanowie i dębowa w Raduchowie.

Głównym walorem gminy w zakresie turystyki i wypoczynku są lasy, które chętnie odwiedzają turyści i grzybiarze. W lasach w rejonie wsi Namysłaki wyznaczono dwa rezerwaty przyrody: Niwa i Majówka.

Dumą gminy jest Orkiestra Dęta „Ołobok”, która istnieje od ponad 100 lat. Orkiestra znana jest niemal w całej Polsce, ale też za granicą. Co roku w Ołoboku organizuje Festiwal Orkiestr Dętych. Od 60 lat istnieje Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok”. Zespół występuje na przeglądach m.in. w ramach Letniej Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Grupa taneczno-śpiewacza uświetnia także wszystkie uroczystości gminne. Warto także zajrzeć do Muzeum Ziemi Ołobockiej, które istnieje od 2008 roku.

Gmina Sieroszewice należy do Stowarzyszenia LGD „Długosz Królewski”. W ramach tego Stowarzyszenia, co roku organizowany jest festiwal smaków „Smaki LGD Długosz Królewski”, w którym Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy chętnie biorą udział. Panie z kół mają swój wkład w kultywowanie lokalnych tradycji, angażując się w różne gminne wydarzenia i uroczystości. Członkinie przygotowują regionalne dania, które można później posmakować.

Gmina Sieroszewice to miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, społecznym i sportowym. W Gminnym Ośrodku Kultury organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz Gminny Konkurs Recytatorski i Festiwal Piosenki Wakacyjnej. W wakacje w różnych miejscach gminy odbywają się plenery malarskie dla dzieci i młodzieży. Gminna Biblioteka Publiczna co roku ogłasza Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Pawła Brylińskiego. Rozwija się również infrastruktura sportowa. Powstają nowe hale, sale gimnastyczne. Boiska orlik, siłownie zewnętrzne, ścianka wspinaczkowa oraz place zabaw dla dzieci w poszczególnych miejscowościach uatrakcyjniają czas spędzany na świeżym powietrzu. Na stadionie sportowym w Sieroszewi-cach od 10 lat organizowany jest Ogólnopolski Bieg o Puchar Wójta. Cykliczną imprezą jest także Czasówka o Puchar Wójta. Co roku w innej miejscowości odbywają się dożynki gminne.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.