red

Gmina Rozdrażew: Pielęgnujemy tradycję, cenimy aktywność

Gmina Rozdrażew: Pielęgnujemy tradycję, cenimy aktywność
red

Gmina Rozdrażew zlokalizowana jest w powiecie krotoszyńskim, w południowej Wielkopolsce. Zajmuje powierzchnię 79 km2 i składa się z 13 sołectw, które łącznie zamieszkuje ok. 5200 osób. Jej siedzibą administracyjną jest Rozdrażew – miejscowość o 750-letniej historii, w przeszłości przez kilka wieków szczycąca się prawami miejskimi. Była siedzibą rodową Rozdrażewskich – jednego z najstarszych polskich rodów szlacheckich.

W krajobrazie gminy zdecydowanie dominują pola uprawne i łąki, jedynie od wschodu gmina graniczy z lasami wchodzącymi w skład dużego kompleksu leśnego Dąbrowy Krotoszyńskie, ujętego w sieć Natura 2000. To sprawia, że jednym z atutów gminy jest czyste środowisko.

Gminę cechuje duża aktywność społeczna. Jej wyrazem jest m. in. działalność wielu organizacji społecznych, od posiadających kilkudziesięcioletnie tradycje Kół Gospodyń Wiejskich, po powołane współcześnie stowarzyszenia nadające ton życiu kulturalnemu społeczności. Szczególnie aktywne są panie tworzące zespoły: kabaretowy „Helka” , śpiewaczy „Ale Babki!” oraz mający dłuższą tradycję zespół folklorystyczny „Kalina” (działa w miejscowości Nowa Wieś od ponad 30 lat). Wiele ciekawych działań o charakterze sportowo-rekreacyjnym oferuje Uczniowski Klub Sportowy „Doliwa” oraz stowarzyszenie „Inspiracje”. Do dawnych tra- dycji strzeleckich nawiązuje reaktywowane w 1997 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Roz-drażewie.

Niestety, mimo długiej historii, Rozdrażew nie może poszczycić się wieloma zabytkami. Spośród zachowanych warto zobaczyć kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie z ok. 1640 r. Ciekawym obiektem jest też kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej w Nowej Wsi (1924-1931) .

Mieszkańcy dbają o zabytki ruchome i dawne przedmioty codziennego użytku. W budynku Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie powstała Izba Regionalna Ziemi Rozdrażewskiej, w której zgromadzono eksponaty związane z codziennym życiem mieszkańców. Natomiast na poddaszu budynku szkolnego w Dzielicach usytuowana jest „Izba lekcyjna z dawnych lat”, która znakomicie oddaje klimat pomieszczeń szkolnych czasów dwudziestolecia międzywojennego. Izba uzyskała I nagrodę w konkursie Urzędu Marszałkowskiego na „Działania Proekologiczne i Prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” za rok 2008. Podobną nagrodę, tyle że w roku 2016, uzyskał miniskansen stworzony w budynku dawnej masztalarni przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie. Warto wspomnieć o sikawkach konnych odrestaurowanych przez ochotnicze straże pożarne w Dąbrowie i Grębowie. Służą one nie tylko jako piękne eksponaty. Druhny z Dąbrowy były bezkonkurencyjne w czterech kolejnych edycjach krajowych i europejskich zawodów sikawek konnych.

Samorząd kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury komunalnej. Systematyczna rozbudowa sieci dróg, sanitacja obszarów wiejskich oraz budowy lub modernizacje obiektów podnoszą komfort życia mieszkańców. Dzięki środkom pozyskanym z programów unijnych, wybudowano obiekt rekreacyjny „Chata na Rozdrożu”, wyremontowano sale wiejskie, postawiono place zabaw , wyposażono boiska sportowe i siłownie napowietrzne. W ostatnim czasie wybudowano i wyposażono punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, rozbudowano budynek przedszkola w Nowej Wsi, a w Rozdrażewie wyremontowano budynek przychodni.

Gospodarz gminy zaprasza

Gmina Rozdrażew: Pielęgnujemy tradycję, cenimy aktywność

Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Rozdrażewa, podobnie jak innych miejscowości o długiej historii, starają się kultywować miejscowe tradycje. To właśnie dbałość o tradycje legła u podstaw powstania izb historycznych i miniskansenu, a także renowacji sikawek konnych. Ma to też wyraz w działalności lokalnych zespołów, których członkinie starają się przypominać dawne pieśni i piosenki, a poprzez widowiska teatralne ukazywać młodym ludziom dawne obrzędy oraz chronić od zapomnienia gwarę wielkopolską.

Kultywowanie dawnych tradycji widoczne jest także w sferze kulinarnej. Jest ona domeną dziesięciu prężnie działających Kół Gospodyń Wiejskich oraz kobiecych stowarzyszeń: Kobiet Wiejskich Rozdrażew i „Od Nowa”. Panie mają na swoim koncie wiele nagród w organizowanych w Wielkopolsce konkursach kulinarnych.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia Rozdrażewa, a przedsmakiem wizyty niech będą wybrane przepisy kulinarne.

Mariusz Dymarski, wójt gminy Rozdrażew

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.