Gmina Rogoźno - inwestujemy w rozwój!

Czytaj dalej
red

Gmina Rogoźno - inwestujemy w rozwój!

red

Rogoźno jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej w północnej części Wielkopolski, 40 km na północ od Poznania przy DK-11 i linii kolejowej Poznań - Kołobrzeg.

Miasto przyciąga swoimi atrakcjami wielu gości. Rogoźno nazywane jest Grodem Przemysła II ze względu na historyczne związki z królem Polski z dynastii Piastów. Prawa miejskie otrzymało w 1280 r. Mieszkańcy, nawiązując do tradycji, organizują wiele wydarzeń i imprez pod patronatem króla. W lutym corocznie odbywa się „Ognisko pod Dębem”, latem wszyscy świętują podczas Dni Przemysła II, a w listopadzie król czeka na mecie Rogozińskiego Półmaratonu Przemysła II.

Niewątpliwą atrakcją gminy jest jej położenie geograficzne. Krajobraz terenu został ukształtowany przez zlodowacenie bałtyckie, które pozostawiło po sobie malownicze tereny. Miasto usytuowane jest nad rzeką Wełną, która ma charakter górskiej, a ponadto obfituje w rzadkie okazy fauny i flory. Każdego roku na rzece odbywają się spływy kajakowe, które stały się lokalną atrakcją dla mieszkańców i turystów poszukujących miejsc wyjątkowych. Na 3,5 km odcinku Wełny ustanowiono rezerwat przyrody pod tą samą nazwą. W Jaraczu, południowej części rezerwatu, funkcjonuje Muzeum Młynarstwa. Niewątpliwym skarbem przyrodniczym jest osiem jezior obfitujących w ryby. Jezioro Rogozińskie, ze względu na swoją charakterystykę, jest akwenem cenionym przez miłośników sportów wodnych, takich jak wioślarstwo, kajakarstwo czy żeglarstwo.

Lasy stanowiące 26% powierzchni gminy bogate są w zwierzynę, ale też grzyby i jagody. Największy obszar to bory sosnowe będące częścią Puszczy Noteckiej. Rezerwat przyrody „Buczyna” utworzony w 1958 r. porasta najstarszy w Wielkopolsce drzewostan bukowy z domieszką dębu oraz rzadki storczyk - buławnik czerwony. Jest to wymarzony teren do pieszych i rowerowych wycieczek.

Rogoźno to też piękna architektura, zabytkowe kościoły i kapliczki oraz całe dziedzictwo kulturowe i historyczne sięgające czasów średniowiecza. Najcenniejszym, a zarazem najstarszym zabytkiem jest późnogotycki kościół pw. św. Wita, pochodzący z 1526 r. z cenną mosiężną chrzcielnicą z I poł. XV w. oraz rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z XVI w. Kolejnym zabytkiem jest kościół pw. Ducha Świętego w stylu późnoklasycystycznym oraz drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Św. z 1727 r. w Wełnie. W jego wnętrzu 11 września 1780 r. odbył się ślub Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, z Esterą Wierusz-Kowalską.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkie-wicz mieszczące się w dawnym ratuszu. W 2018 r. muzeum wraz z przyległym placem zrewitalizowano i obecnie jest to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Rogoźnie. Podświetlana fontanna w centralnej części placu, elementy małej architektury, alejki drzew i liczne nasadzenia wpływają na magię tego miejsca. Ciekawostką gminy jest specjalne oznaczenie 17 południka długości geograficznej wschodniej. Od 2017 r. w lipcu organizowany jest „Piknik 17 południka”.

Władze samorządowe stawiają zarówno na rozwój gospodarczy, jak i realizację zadań polityki społecznej. W ostatnim czasie do użytku mieszkańców przekazano ponad 30 mieszkań socjalnych. W grudniu 2018 r. uruchomiono Środowiskowy Dom Samopomocy w Rogoźnie. Gmina jest również przyjazna seniorom - od maja 2017 r. działa program Rogozińskiej Karty Seniora, a rok wcześniej zainicjowano powstanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.