Gmina Rakoniewic: Przemysł i walory wypoczynkowo-rekreacyjne

Czytaj dalej
red

Gmina Rakoniewic: Przemysł i walory wypoczynkowo-rekreacyjne

red

Gmina Rakoniewice jest gminą wiejsko-miejską i leży w południowo-zachodniej części byłego woj. poznańskiego, obecnie w granicach województwa wielkopolskiego przy drodze krajowej Poznań-Zielona Góra. Od północy graniczy z gminą Nowy Tomyśl, od północnego wschodu z gminą Grodzisk Wielkopolski, od wschodu z gminami Kamieniec i Wielichowo, od południa z gminą Przemęt, od południowego zachodu z gminą Wolsztyn, a od zachodu z gminą Siedlec. Obszar gminy liczy 201 km kwadratowych.

Gmina Rakoniewice spełnia funkcję rolniczą i częściowo turystyczno-rekreacyjną, z rozwiniętym drobnym przemysłem, posiada spore walory wypoczynkowo-rekreacyjne. Stolicą i zarazem siedzibą władz samorządowych jest miasto Rakoniewice. Historia tego miasta sięga najdawniejszych czasów. We wczesnym średniowieczu istniała tu już jakaś osada. Pierwsze wzmianki o wsi Rakoniewice spotykamy już w XIII wieku.

Z Rakoniewicami wiążą się losy wielu wybitnych postaci. Tutaj codziennie, przed laty, brukowanymi ulicami miasta Michał Drzymała rozwoził „sztywnym wozem” sypki, żółty piasek do poszczególnych domostw i dał się we znaki pruskim władzom swoją nieustępliwą postawą wobec rugów pruskich. Tutaj w latach 1869-1872 odbywał w Rakoniewicach pierwszą praktykę lekarską urodzony w Clausthal Robert Koch, późniejszy odkrywca prątków gruźlicy, za co otrzymał Nagrodę Nobla. W tym mieście stanęło do walki z pruskim zaborcą wielu powstańców wielkopolskich; niektórzy z nich oddali swe młode życie w obronie wolności Ojczyzny.

O sile gminy świadczy nie tylko samo miasto, ale i wsie. Tych jest aż 25: Adolfowo, Blinek, Błońsko, Cegielsko, Drzymałowo, Elżbieciny, Głodno, Gnin, Gola, Goździn, Jabłonna, Komorówko, Kuźnica Zbąska, Łąkie, Łąkie Nowe, Narożniki, Rakoniewice wieś, Rataje, Rostarzewo, Ruchocice, Stodolsko, Tarnowa, Terespol, Wioska, Wola Jabłońska. Każda z miejscowości pochwalić się może swoją historią, swoją działalnością.Gmina Rakoniewice oferuje turystom wiele atrakcji. W samym mieście Rakoniewice można zobaczyć: domy podcieniowe, rynek z fontanną „W hołdzie Strażakom”, replikę wozu Drzymały, wyremontowany pałac Czarneckich w Zespole Pałacowo-Parkowym oraz można zwiedzić Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa. W samym Drzymałowie leży obelisk Michała Drzymały.

W Rostarzewie możemy się zatrzymać, żeby obejrzeć stojący na środku drogi krajowej, odrestaurowany Ratusz. W Ruchocicach warto zatrzymać się przy kościele drewnianym pod wezwaniem św. Urszuli.Gmina Rakoniewice posiada spore walory wypoczynkowo-rekreacyjne, co z kolei sprzyja rozwojowi agroturystyki, kultywowaniu tradycji i zwyczajów. Sporą rolę mają w tym również Koła Gospodyń Wiejskich, które udało się utrzymać lub reaktywować w wielu miejscowościach. Panie (w głównej mierze) na tyle się angażują w życie swoich społeczności, że w 2007 roku postanowiono powołać tu do życia Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Rakoniewice, które działa do dziś i prężnie się rozwija. Panie organizują szereg spotkań i wydarzeń, aktywnie włączają się w życie całej gminy, kultywując tradycje i wspaniałe zwyczaje.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.