Gmina Ostrowite: Magiczne miejsca, do których będziesz wracać

Czytaj dalej
red

Gmina Ostrowite: Magiczne miejsca, do których będziesz wracać

red

Ostrowite jest jedną z ośmiu gmin powiatu słupeckiego i administracyjnie dzieli się na 21 sołectw. Powierzchnia gminy wynosi 104,4 km2, co plasuje ją na czwartym miejscu w powiecie słupeckim. Sieć osadniczą tworzą 43 wsie, a gminę zamieszkuje około 5300 mieszkańców, ze średnią gęstością zaludnienia 50,7 osób/km2.

Siedzibą władz gminy jest duża wieś Ostrowite.Gmina Ostrowite leży na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, w północnej części powiatu słupeckiego. Od wschodu graniczy z gminą Kleczew, od południowego wschodu z gminą Kazimierz Biskupi, od południa z Słupcą, a od strony zachodniej z Powidzem. Jest gminą typowo rolniczą - użytki rolne stanowią 80% jej powierzchni. Nie ma tu autostrad, gwarnych ulic, fabryk, supermarketów ani innych hałaśliwych wytworów współczesnej cywilizacji.

Wiele wsi (m.in. Giewartów, Kosewo, Naprusewo) uzyskało status miejscowości o korzystnych właściwościach klimatycznych i walorach krajobrazowych. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu coraz więcej turystów, że powstają nad jeziorami domki letniskowe i pola biwakowe. Można tu doskonale wypocząć, odprężyć się uprawiając turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną, a także pływać, korzystać z kąpieli, opalać się, wędkować - po prostu przyjemnie spędzać czas.Amatorzy fotografowania i miłośnicy przyrody mają tu możliwość obserwowania natury w całej krasie, gdyż znajdują się tu przyrodnicze obszary chronione: Powidzki Park Krajobrazowy i Powidzko-Bieniszewski Obszar Chronionego Krajobrazu. Przyszłość gminy Ostrowite należy nadal wiązać z rozwojem rolnictwa i jego otoczenia, jak również rozwojem turystyki. Gmina posiada doskonałe walory przyrodniczo-rekreacyjne, co predestynuje ją do rozwoju usług, związanych z aktywnym wypoczynkiem. Położenie niedaleko ważnych dróg krajowych, pozwala z jednej strony na zapewnienie wypoczynku gościom, z drugiej strony pozwala na łatwy dojazd. Dzisiejsze Ostrowite w niczym nie przypomina dawnej, małej, skromnej wsi, mimo że kiedyś przecież była to siedziba gminy i parafii. W 1875 roku wieś miała pięćdziesiąt budynków, w tym sześć z cegły i sześć z drewna - reszta z gliny, wszystko kryte strzechą. Cenną wówczas budowlą był modrzewiowy kościółek, o którym źródła mówią, że dwukrotnie - w 1739 i w 1870 roku - był odnawiany. Ostatecznie kościółek został rozebrany w pierwszej dekadzie naszego wieku. Na tym miejscu stoi dzisiejsza świątynia.

Szybki rozwój budownictwa w Ostrowitem nastąpił w latach 1918-39; wtedy stawiano już domy z cegły i pod blachą.Bardziej radykalne zmiany nastąpiły po 1945 roku, a ostatnie trzydzieści lat to swego rodzaju eksplozja budowlana. To jest już zupełnie inne Ostrowite, w niczym nieprzypominające małej, glinianej wioski pod strzechą. Jest to w tej chwili miejscowość ładna, zadbana, architektonicznie całkiem współczesna. Wizytówką Ostrowitego jest mały, parafialny cmentarz, który na przestrzeni lat, tak jak cała wieś, zmieniał swe oblicze. Spoczywający tam parafianie nie są dziś anonimowi, podczas gdy jeszcze 30-50 lat temu wiele grobów nie miało napisów. Na tym cmentarzu są trzy zabytki, o których warto wspomnieć : dwa grobowce ziemiańskie, z których jeden powstał w połowie XIX wieku, drugi - u jego schyłku. Były zresztą podobno cztery takie grobowce, ale tylko dwa się zachowały. Jest tam też piękny nagrobek rodziny Tylmanów.

Szanowni Państwo, malownicza, zielona, spokojna, otoczona jeziorami, o pełnym uroku krajobrazie urozmaiconym przez pagórkowate wzniesienia, łąki i torfowiska - tak w największym skrócie można opisać naszą gminę Ostrowite. Nie ma tu autostrad, gwarnych ulic, fabryk ani innych hałaśliwych wytworów współczesnej cywilizacji. Wiele wsi (m.in. Giewartów, Kosewo, Naprusewo) uzyskało status miejscowości o korzystnych właściwościach klimatycznych i walorach krajobrazowych. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu coraz więcej turystów, że powstają nad jeziorami domki letniskowe i pola biwakowe. Można tu doskonale wypocząć, odprężyć się uprawiając turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną, a także pływać, korzystać z kąpieli, opalać się, wędkować - po prostu przyjemnie spędzać czas. Amatorzy fotografowania i miłośnicy przyrody mają tu możliwość obserwowania natury w całej krasie, gdyż znajdują się tu przyrodnicze obszary chronione: Powidzki Park Krajobrazowy i Powidzko-Bieniszewski Obszar Chronionego Krajobrazu. Zapraszamy do gminy Ostrowite wszystkich, którzy zapragną tu zawitać: zarówno tych, którzy planują spędzić niezapomniane wakacje, jak i tych, którzy chcą związać się z naszym regionem na dłużej. Mateusz Wojciechowski, wójt gminy Ostrowite

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.