Gmina Mosina: Ujęcie wody dla aglomeracji poznańskiej w Krajkowie zagrożone zabudową mieszkalną?

Czytaj dalej
Fot. Google Maps
Marta Danielewicz

Gmina Mosina: Ujęcie wody dla aglomeracji poznańskiej w Krajkowie zagrożone zabudową mieszkalną?

Marta Danielewicz

Gmina Mosina przedstawiła projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Krajkowo. Znajduje się tam ujęcie, które dostarcza 70 procent wody dla aglomeracji poznańskiej. Czy ujęcie zostanie zabudowane?

Wieś Krajkowo to wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski. Zamieszkuje je około 160 mieszkańców. Od lat 70. znajduje się tam ujęcie, które zaopatruje 70 procent aglomeracji poznańskiej w wodę. Zarządza nim spółka Aquanet. To aktualnie jedyne takie miejsce w obrębie stu kilometrów od Poznania. Dzięki niemu mamy w kranach bieżącą wodą i nie grozi nam susza. Krajkowo jest więc obszarem szczególnej ochrony.

Wieś Krajkowo to wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski.  Zamieszkuje je około 160 mieszkańców. Od lat 70. znajduje się tam ujęcie, które zaopatruje
Google Maps

Problem w tym, że teren ten zajmuje 1/3 gminy Mosina - to ponad 58 kilometrów kwadratowych. Z tego też powodu gmina ma wiele obostrzeń. Od 2012 roku obowiązuje ją bowiem rozporządzenia dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu (dziś Wody Polskie), które wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego musi być przez gminę i jej mieszkańców respektowane. Gmina musi więc ujęcie wody chronić.

Jednak w ostatnich latach rozpoczęła prace nad sporządzeniem m.in. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla południowo-zachodnich terenów wsi. Urząd przewiduje, że część terenów Krajkowa zostaną przeznaczone pod zabudowę mieszkalną.

– Plan miejscowy jest uchwalany właśnie w celu ochrony ujęcia wody, by nie powstała tam nieplanowana zabudowa – podkreślił burmistrz Mosiny, Przemysław Mieloch. Wskazał przy tym, że od momentu wywołania prac nad mpzp, czyli od 2014 roku powstały trzy jego projekty. Pierwszy w oparciu o studium (uchwalone w 2010 roku), które przewiduje na tym terenie zabudowę mieszkalną. Po wpłynięciu uwag mieszkańców, którzy się takiej wizji rozwoju Krajkowa sprzeciwili, przygotowano drugi - wykluczający jakąkolwiek zabudowę.

– Okazało się, że drugi projekt jest niezgodny ze studium. Dlatego powstał trzeci, który miał być kompromisem. Dopuszcza się tam zabudowę mieszkalną na działkach nie mniejszych niż 2,5 tys. i 1,5 tys. metrów. Jest on w trakcie analizy. Podkreślę, że każdy z projektów był uzgadniany z Aquanetem i nie spotkał się z negatywną opinią spółki

– dodaje P. Mieloch i zaznacza, że w 2014, gdy wywołano prace nad planem Aquanet przygotował projekt 156 przyłączy na tym terenie.

Czytaj też: Pikietowali w sprawie złóż węgla. Powstanie odkrywek węgla brunatnego wysuszy Wielkopolskę?

Planom gminy sprzeciwiają się hydrogeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Komisja Dialogu Społecznego przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, przyrodnicy, a także okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcą rozbudowy wsi. Wraz z przedstawicielami gminy Mosina i miasta Poznań wzięli udział w debacie poświęconej przyszłości Krajkowa.

Wieś Krajkowo to wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski.  Zamieszkuje je około 160 mieszkańców. Od lat 70. znajduje się tam ujęcie, które zaopatruje
Google Maps

– Ujęcie Mosina – Krajkowo jest jedynym źródłem wody do picia, uzyskiwanej procesem infiltracji z zasobów podziemnych i z rzeki Warty dla nas oraz przyszłych pokoleń, dlatego musi być rygorystycznie chronione, aby nie utracić tego dziedziczonego dobra. Zwłaszcza, że drugie ujęcie - Dębina już ulega całkowitej degradacji – mówi prof. Jan Przybyłek, geolog UAM. – Architekt, która przygotowała prognozę oddziaływania na środowisku dla tych projektów mpzp popełniła kardynalne błędy nie uwzględniając najważniejszych rzeczy z punktu widzenia hydrogeologii.

– Jeżeli zainwestujemy na tym terenie to wyłączymy możliwość dalszej rozbudowy czy modernizacji ujęcia w przyszłości. A to już w tej chwili jest konieczne. Złoże ulega degradacji, już teraz jest zanieczyszczane

– dodaje prof. Józef Górski, geolog UAM.

Obecni przedstawiciele spółki Aquanet także podkreślali wagę ochrony ujęcia wody w Krajkowie. – Zajmujemy się jego monitoringiem, a także prowadzimy działania inwestycyjne. To ujęcie ciągle się zmienia, wymaga odnowy, nowych inwestycji – uważa Andrzej Kaziród ze spółki Aquanet.

Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej zwrócił jednak uwagę burmistrzowi Mosiny, że mpzp powstaje nie tylko w oparciu o studium, ale także o inne akty prawa miejscowego, czyli rozporządzenie dyrektora RZGW, które określa, jak teren bezpośredniego ujęcia ma wyglądać i wyrok NSA.

– Prawem gminy jest wywoływanie planu, jednak przechodzi on przez wąskie sito kontroli - w tym wojewody. Od wszystkich decyzji przysługuje odwołanie – dodał.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Komentarze

5
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ewa.mosinska

Apeluję do władz miasta Poznania: wszyscy chcą pić czysta wodę Pan Prezydent Jaśkowiak również-aby zainteresowano się poważnie tym problemem. Woda to skarb, na razie jest jej pod dostatkiem, ale zważywszy na tendencje w ostatnich latach do suszy - za jakiś czas może jej zabraknąć!
Trzeba chronić to co jest, w tym celu powinny spotkać się władze wszystkich zainteresowanych miast i gmin, a każda z nich powinna przyjechać z projektami konkretnych rozwiązań. Gminy Mosina nie można pozostawić samej z tym problemem. Koszty powinny być poniesione proporcjonalnie do korzystania z ujęcia wody. Również Aquanet powinien w tym uczestniczyć. Jest to problem naglący!

papirrus

Zapoznałem się z materiałami z debaty i rozsądnym wydaje się pomysł wykupienia terenów objętym planem miejscowym od rolników w celu ich zalesienia.
Ponieważ z wypowiedzi Profesorów wynika, że nawet użytkowanie ziemi w celach rolniczych powoduje jej zanieczyszczenie ( nawozy, środki chemiczne ochrony roślin).

James Behr

Jestem przerażony faktem jak w imię indywidualnych interesów niszczy się nasze małe ojczyzny.

Ramonpol

Dewelopera, 2 rolników, którzy chca sprzedać kawałek ziemi jak najdrozej, kilku radnych interesuje zuysj tu i teraz a nie myslenie o przyszłości, wodzie dla dalekiego Poznania. Co rozumieją z hydrogeologii terenu, co ich obchodzi, że woda pitna będzie musiała być bardziej uzdatniania chemią a tym samym droższa. Kasa, liczy się kasa jak najszybciej. A dziwię się krótkowzroczności Jaśkowiaka i jego ludzi. Chociaż, w zasadzie się nie dziwię. Ta władza już taka jest - bezsilna, wycofana, kunktatorska, unikająca debat

Pyrlandczyk

Według ekspertów ujęcie wody Mosina- Krajkowo jest jedynym realnym żródlem wody podziemnej do picia . Jest głównym ujęciem wody dla mieszkańców Poznania i Aglomeracji. Z tych oczywistych względów musi być rygorystycznie chronione. Ujęcie wody Krajkowo to skarb i dobro narodowe,które musi byc dziedziczone dla nas i przyszłych pokoleń. Zadne inwestycje w tym rejonie nie mogą być prowadzone, a wladze Poznania muszą zabezpieczyć wsparcie finansowe dla pełnej ochrony terenu. Liczymy na to ,że Redakcja Głosu będzie nadal uwaznie przyglądać sie kolejnym decyzjom,które będą zmierzały do ostatecznego załatwienia sprawy,zgodnie z nadrzędnym interesem ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.