Gmina Mieleszyn: Skosztuj w otoczeniu zabytków i natury

Czytaj dalej
red

Gmina Mieleszyn: Skosztuj w otoczeniu zabytków i natury

red

Mieleszyn jest gminą położoną na północno-wschodnich krańcach województwa wielkopolskiego, w powiecie gnieźnieńskim. Powierzchnia wynosi 99,24 mkw, a zamieszkuje ją ponad 4000 osób. Dzieli się na 15 sołectw.

Jest to gmina wiejska położona wśród pól, lasów (lasy to 25% jej powierzchni) i jezior, z dala od wielkomiejskich aglomeracji (około 60 km do Poznania), a jednocześnie blisko miast powiatowych ważnych dla mieszkańców gminy, takich jak Gniezno, Wągrowiec czy Żnin. W jej granicach przebiega trasa S5 łącząca Poznań z Bydgoszczą.

Gmina ma charakter głównie rolniczy. Jest tu dużo gospodarstw średniej wielkości (powyżej 20 ha ziemi), a w produkcji dominują hodowla trzody i bydła oraz uprawa zbóż, buraków cukrowych czy rzepaku. Jako gmina rolnicza liczy wiele dużych gospodarstw chłopskich. Naturalny potencjał gminy Mieleszyn jest dobrze wykorzystywany przez mieszkańców. Nie mówimy więc przypadkowo o zdolnych paniach, gospodyniach, których dania, przepisy warto poznać i skosztować. Zanim jednak przejdziemy do przepisów Kół Gospodyń Wiejskich, poznajmy inne walory gminy Mieleszyn.

Na terenie gminy działa ok. 150 podmiotów gospodarczych. Są to przede wszystkim małe zakłady lub punkty handlowe i usługowe. W gminie funkcjonują trzy szkoły podstawowe w Mieleszynie, Karniszewie i Łopiennie. Ważną rolę skupiającą mieszkańców pełnią cztery Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich i Gminne Kluby Seniora.

Gmina Mieleszyn: Skosztuj w otoczeniu zabytków i natury

Gmina ma dobre warunki do rozwoju turystyki. Jednym z największych atutów przyrodniczych jest fakt, że na jej terenie znajduje się pięć malowniczo położonych jezior, niektóre łączą się ze sobą, co stwarza szansę stworzenia np. szlaku kajakowego, ciągnącego się przez kilkadziesiąt kilometrów. Płynie tu rzeka Mała Wełna, jest Kanał Dębina, a lasy zajmują jedną czwartą powierzchni.

Na terenie gminy znajduje się też kilka obiektów objętych ochroną zabytków wartych zainteresowania. Są to głównie dworki i parki, ale również kościoły, np.: drewniany kościół w Sokolnikach czy barokowy kościół w Łopiennie. Miejscem wartym odwiedzenia jest też głaz narzutowy w Sokolnikach o obwodzie około 17 metrów. Legenda głosi, że wypadł on z rąk diabła, który ten potężny kamień chciał zrzucić na pobliską świątynię. Obecnie piękne otoczenie, postawiona altana i ławki oraz miejsce do grillowania czy ogniska zachęcają do odpoczynku. Nie można zapomnieć o malowniczo położonym Mielnie. Miejscowość ta może poszczycić się trzema pomnikowymi dębami rosnącymi na polanie niedaleko jeziora Mielno. Z dokumentów wojewódzkiego konserwatora zabytków wynika, że ten największy - Dąb Mieliński (22 metry wysokości) ma obecnie prawie 1050 lat! Pozostałe dwa dęby: Wincenty i Hektor (jeden o wysokości 25, a drugi 26 metrów) mają 677 i 678 lat. Rosnące od wieków są coraz chętniej oglądane przez turystów. Mielno słynie także z pięknej kaplicy w kształcie rotundy i kompleksu pałacowo-parkowego, który powstał na przełomie XIX i XX wieku i należał do rodu Wendorffów. Do odpoczynku zachęca piękna plaża w Borzątwi, we wsi działa też gospodarstwo agroturystyczne.

Gmina Mieleszyn to spokojne i przyjazne dla ludzi miejsce. Malownicza, zielona, spokojna, otoczona jeziorami i lasami, o pełnym uroku krajobrazie gmina Mieleszyn posiada znakomite warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki, na co mocno stawiają władze gminy.

Gospodarz gminy zaprasza
Szanowni Państwo,

Gmina Mieleszyn: Skosztuj w otoczeniu zabytków i natury

Zapraszając do kulinarnych podróży po gminie Mieleszyn, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na jej nieodkrytą, bogatą historię. Liczne szerzej nieznane zabytki i pomniki przyrody, które skrywa gmina, pragnąłbym ująć w trasy dla turystów z całego województwa. Na nich warto byłoby zobaczyć np. pałace: w Przysiece, Popowie--Ignacewie czy Mielnie. W Mielnie można też odwiedzić „tysiącletnie dęby”. Będąc naszymi gośćmi, będą mieli Państwo okazję poznać i skosztować skarbów równie nieznanych, jakimi są tradycyjne przepisy, przekazywane z pokolenia na pokolenie wśród pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Mają one bogatą, bo ponad 60-letnią historię. Mimo upływu lat wciąż aktywnie działają i budują przestrzeń łączącą społeczeństwo gminy Mieleszyn. Są wspaniałym wsparciem w organizacji licznych wydarzeń na terenie naszej małej ojczyzny. Wierzę, że połączenie uroków natury z tajemnicami historii i kulinariów będzie dobrą okazją, abyście odwiedzili Państwo naszą gminę i spędzili tutaj swój wolny czas, a zebrane doświadczenia stały się naszą wizytówką i zachęciły do powrotu.

Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.