Gmina Krotoszyn: Krotoszyn to miasto z 600-letnią tradycją

Czytaj dalej
red

Gmina Krotoszyn: Krotoszyn to miasto z 600-letnią tradycją

red

Krotoszyn położony jest w południowej Wielkopolsce. Jest to region, w którym równomiernie rozwija się przemysł i rolnictwo.

Funkcjonuje tu kilka dużych i około 30 średnich firm, także zagranicznych. Branżę maszynową reprezentują przede wszystkim: firma Mahle Polska – elementy silnikowe dla przemysłu motoryzacyjnego, Fugor – konstrukcje stalowe i urządzenia do transportu, Konstal – magazyny i hale handlowe. Firma Teomina to znany producent konfekcji damskiej. Nutricia produkuje żywność dla niemowląt, a Ewa – słodycze oraz parafarma-ceutyki. W gminie funkcjonuje kilku producentów świec i zniczów, np. MaxPol. Drewniane podłogi wytwarza Fabryka Podłóg Biadki, a pudełka na cygara i herbatę – Krepel Casset-tes. Dynamicznie rozwija się Dino, polska sieć supermarketów z siedzibą w Krotoszynie. Dino i Mahle to firmy, które objęła pomoc publiczna w specjalnej strefie ekonomicznej.

Dobrą sławą cieszy się firma A-T, prowadząca w kraju sieć sklepów z artykułami elektrycznymi, chemicznymi i farmaceutycznymi, jak i Gabi-Plast, producent opakowań jednorazowych. Meble warsztatowe powstają w JotKelu. W budownictwie drogowym wyróżnia się m.in. firma Gembiak-Mikstacki. Łącznie funkcjonuje ponad 2600 firm prowadzonych przez osoby fizyczne i spółki cywilne. Gmina jest drugim co do wielkości udziałowcem Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Gostyniu. Z poręczeń skorzystało już 237 firm na kwotę prawie 22 mln zł.

Ponad 10 tys. mieszkańców gminy to mieszkańcy wsi – wielu z nich pracuje właśnie w sektorze rolniczym. Oprócz tradycyjnych dla naszego regionu gospodarstw indywidualnych jest tu około 10 grup producenckich, zajmujących się m.in. hodowlą trzody chlewnej, bydła oraz uprawą zbóż. Branża żywieniowa jest zatem mocną stroną gminy. W niemal każdej wsi na terenie działają Koła Gospodyń Wiejskich. Członkinie kół dbają nie tylko o dorobek kulturalny, ale działają też na rzecz lokalnych społeczności, integrują środowisko wiejskie, organizują imprezy okolicznościowe, a przede wszystkim dzielą się z innymi swoimi talentami kulinarnymi.

Tradycje kulinarne w gminie Krotoszyn są przekazywane nie tylko przez Koła Gospodyń Wiejskich. W krotoszyńskich szkołach ponadgimnazjalnych kształceni są technicy żywienia i usług gastronomicznych, technicy technologii żywności, wędliniarze i kucharze. Wszyscy branżyści mają w Krotoszynie i okolicach wiele możliwości gromadzenia doświadczeń podczas spotkań, w których kulinaria odgrywają ważną rolę. Można wymienić Festiwal Smaków Kobierskich, dożynki powiatowe oraz dożynki wiejskie czy kiermasze świąteczne. Imprezą kulinarną, która budzi największe zainteresowanie, także poza granicami naszej gminy, jest Powiat od Kuchni organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie przy współudziale gminy. Impreza odbywa się zawsze we wrześniu w przepięknej scenerii zabytkowego krotoszyńskiego rynku. Swoje pyszne wyroby prezentują lokalne Koła Gospodyń Wiejskich oraz szkoły branży gastronomicznej. Najważniejszym gościem festiwalu jest mistrz kuchni Karol Okrasa, który za swoją działalność dla naszej gminy został w 2018 roku wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Krotoszyna”. Również bardzo popularna Wystawa Zwierząt Gospodarskich i Domowych w Benicach to mocny punkt na naszej lokalnej mapie kulinarnej. Wszystko to powoduje, że Krotoszyn to gmina, która smakuje!

Gospodarz gminy zaprasza

Gmina Krotoszyn: Krotoszyn to miasto z 600-letnią tradycją

Szanowni Państwo,
Silną stroną gminy Krotoszyn jest rolnictwo. Wyznacza ono rytm życia znacznej części lokalnej społeczności, stąd też samorząd jest bardzo zainteresowany zachęcaniem mieszkańców wsi do najróżniejszych form aktywności. Jedną z nich jest działalność Kół Gospodyń Wiejskich. Ich członkinie dbają nie tylko o zachowanie kulturowego dorobku wielkopolskiej wsi, ale rozwijając swoją działalność, tradycje te przekazują młodym pokoleniom. Swoją pracą wnoszą w życie wiejskiej społeczności świeżość i pomysłowość, zwłaszcza w dziedzinie kulinarnej.

O ich kulinarnym kunszcie przekonać się możemy w trakcie niezliczonych imprez, cieszących się w gminie Krotoszyn coraz większą popularnością, takich jak Festiwal Smaków Kobierskich, Powiat od Kuchni czy Wystawa Zwierząt Gospodarskich w Benicach. Te imprezy, jak i kunszt lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, stały się wizytówkami naszej gminy. Życzę wszystkim smacznego i zapraszam do odwiedzenia naszego regionu.

Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna

Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierżanowie

Gmina Krotoszyn: Krotoszyn to miasto z 600-letnią tradycją

Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierżanowie
działa od 1964 r. Obecnie KGW zrzesza 19 członkiń. Na jej czele stoi Katarzyna Matczak. Na zdjęciu od lewej: Irena Walerowska, Beata Kowalska (zastępca szefowej), Danuta Felisiak i Krystyna Kaczmarek

Koło Gospodyń Wiejskich w Kobiernie

Gmina Krotoszyn: Krotoszyn to miasto z 600-letnią tradycją

Koło Gospodyń Wiejskich w Kobiernie działa od 1957 r. i zrzesza obecnie 25 osób. Przy KGW od 1980 r. działa również zespół „Kobierzanki”. Na zdjęciu od lewej: Maria Czubak, Helena Horyza (przewodnicząca KGW), Renata Wujczyk i Agnieszka Jędrkowiak

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielowsi

Gmina Krotoszyn: Krotoszyn to miasto z 600-letnią tradycją

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielowsi działa od 1950 r. Obecnie KGW zrzesza 36 osób (do koła należą również panowie). Na zdjęciu od lewej: Malwina Lis, Milena Selwat (przewodnicząca KGW), Martyna Bzodek i Jolanta Nowak.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.