Gmina Kraszewice: U nas historia spotyka się ze współczesnością

Czytaj dalej
red

Gmina Kraszewice: U nas historia spotyka się ze współczesnością

red

Gmina Kraszewice to wiejska gmina w powiecie ostrzeszowskim, w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego.

Gmina Kraszewice wyodrębniona została 21 września 1953 w ówczesnym powiecie wieluńskim w województwie łódzkim. Stało się tak po przemianowaniu gminy Skrzynki na gminę Kraszewice. Jednostka została zniesiona 29 września 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce dotychczasowych gmin. Kolejna reforma administracyjna w 1973 roku nie przywróciła gminy Kraszewice. Została ona reaktywowana dopiero 1 stycznia 1984 roku już w województwie kaliskim, a jej obszar wyodrębniono z gminy Grabów nad Prosną.

Od północy gmina Kraszewice sąsiaduje z kaliską gminą Brzeziny i ostrowską gminą Sieroszewice, od zachodu z gminą Grabów nad Prosną, a od południa i wschodu - z gminą Czajków. Największa wieś gminy - Kraszewice, to jedna z najstarszych i największych miejscowości na wschód od rzeki Prosny, położona na lewym brzegu Łużycy. Najstarsza wiadomość o Kraszewicach pochodzi z XIII w. W 1431 r. Kraszewice były zarejestrowane jako wieś królewska należąca do starostwa grabowskiego oraz Ziemi Wieluńskiej. W wiekach dawnych na naszym terenie rozwijało się m.in. bartnictwo, piwowarstwo i wyrób spirytusu. Do początku XIX wieku we wsi istniała huta żelaza wytapianego z rudy darniowej. Od 1754 roku, na mocy przywileju króla Augusta III, Kraszewice stały się samodzielnym wójtostwem z własnym folwarkiem, a także browarem, młynem i karczmą. Dekret króla Jana Kazimierza z 1655 roku określa liczbę mieszkańców na 617 osób. W XVIII wieku dwukrotnie dochodziło tu do wybuchu buntów chłopów - pierwszego w 1761 roku a drugiego w 1789 roku. W wyniku ustaleń kongresu wiedeńskiego wieś znalazła się w Królestwie Kongresowym, stając się miejscowością nadgraniczną. W 1918 roku weszła w skład odrodzonej II Rzeczypospolitej. Z tej okazji w 1920 roku mieszkańcy posadzili na placu przed kościołem Dąb Wolności, rosnący tam do dziś. Podczas II wojny światowej Kraszewice wchodziły w skład Kraju Warty.

Pierwszy kościół katolicki w Kraszewicach ufundowany został w 1641 roku. Obecnie istniejący neogotycki kościół parafialny pw. św. apostołów Piotra i Pawła wybudowany został w latach 1882-1888. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z poprzedniego kościoła z 1787 r. Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku i grób powstańca z 1863 roku.

Od 1949 roku we wsi funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna.

Gmina Kraszewice, mimo peryferyjnego położenia z dala od dużych miast, prężnie się rozwija, zarówno gospodarczo, jak i kulturowo.

Na terenie gminy aktywnie działa 11 Kół Gospodyń Wiejskich: Głuszyna, Mączniki, Kuźnica Grabowska, Jelenie, Jaźwiny, Racławice, Renta oraz kraszewickie: z sołectwa nr 1, sołectwa nr 2 i dwa z sołectwa nr 3 - z ulicy Słonecznej i Kwiatowej.

Początkowo funkcjonowały przy kółkach rolniczych. W 2018 roku wszystkie zostały jednak zarejestrowane i obecnie posiadają już osobowość prawną i skutecznie pozyskują fundusze zewnętrzne na swoją działalność.

Koła umacniają swoją pozycję i rekrutują nowych członków. Biorą udział w licznych konkursach i festiwalach kulinarnych, gdzie skutecznie promują gminę zdobywając wyróżnienia i nagrody. Są nieodłącznym elementem wszystkich gminnych uroczystości: dożynek, festiwalu kulinarnego na Końcu Świata oraz jarmarków świątecznych.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.