Gmina Kraszewice: U nas historia spotyka się ze współczesnością

Czytaj dalej
red

Gmina Kraszewice: U nas historia spotyka się ze współczesnością

red

Gmina Kraszewice to wiejska gmina w powiecie ostrzeszowskim, w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego.

Gmina Kraszewice wyodrębniona została 21 września 1953 w ówczesnym powiecie wieluńskim w województwie łódzkim. Stało się tak po przemianowaniu gminy Skrzynki na gminę Kraszewice. Jednostka została zniesiona 29 września 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce dotychczasowych gmin. Kolejna reforma administracyjna w 1973 roku nie przywróciła gminy Kraszewice. Została ona reaktywowana dopiero 1 stycznia 1984 roku już w województwie kaliskim, a jej obszar wyodrębniono z gminy Grabów nad Prosną.

Od północy gmina Kraszewice sąsiaduje z kaliską gminą Brzeziny i ostrowską gminą Sieroszewice, od zachodu z gminą Grabów nad Prosną, a od południa i wschodu - z gminą Czajków. Największa wieś gminy - Kraszewice, to jedna z najstarszych i największych miejscowości na wschód od rzeki Prosny, położona na lewym brzegu Łużycy. Najstarsza wiadomość o Kraszewicach pochodzi z XIII w. W 1431 r. Kraszewice były zarejestrowane jako wieś królewska należąca do starostwa grabowskiego oraz Ziemi Wieluńskiej. W wiekach dawnych na naszym terenie rozwijało się m.in. bartnictwo, piwowarstwo i wyrób spirytusu. Do początku XIX wieku we wsi istniała huta żelaza wytapianego z rudy darniowej. Od 1754 roku, na mocy przywileju króla Augusta III, Kraszewice stały się samodzielnym wójtostwem z własnym folwarkiem, a także browarem, młynem i karczmą. Dekret króla Jana Kazimierza z 1655 roku określa liczbę mieszkańców na 617 osób. W XVIII wieku dwukrotnie dochodziło tu do wybuchu buntów chłopów - pierwszego w 1761 roku a drugiego w 1789 roku. W wyniku ustaleń kongresu wiedeńskiego wieś znalazła się w Królestwie Kongresowym, stając się miejscowością nadgraniczną. W 1918 roku weszła w skład odrodzonej II Rzeczypospolitej. Z tej okazji w 1920 roku mieszkańcy posadzili na placu przed kościołem Dąb Wolności, rosnący tam do dziś. Podczas II wojny światowej Kraszewice wchodziły w skład Kraju Warty.

Pierwszy kościół katolicki w Kraszewicach ufundowany został w 1641 roku. Obecnie istniejący neogotycki kościół parafialny pw. św. apostołów Piotra i Pawła wybudowany został w latach 1882-1888. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z poprzedniego kościoła z 1787 r. Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku i grób powstańca z 1863 roku.

Od 1949 roku we wsi funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna.

Gmina Kraszewice, mimo peryferyjnego położenia z dala od dużych miast, prężnie się rozwija, zarówno gospodarczo, jak i kulturowo.

Na terenie gminy aktywnie działa 11 Kół Gospodyń Wiejskich: Głuszyna, Mączniki, Kuźnica Grabowska, Jelenie, Jaźwiny, Racławice, Renta oraz kraszewickie: z sołectwa nr 1, sołectwa nr 2 i dwa z sołectwa nr 3 - z ulicy Słonecznej i Kwiatowej.

Początkowo funkcjonowały przy kółkach rolniczych. W 2018 roku wszystkie zostały jednak zarejestrowane i obecnie posiadają już osobowość prawną i skutecznie pozyskują fundusze zewnętrzne na swoją działalność.

Koła umacniają swoją pozycję i rekrutują nowych członków. Biorą udział w licznych konkursach i festiwalach kulinarnych, gdzie skutecznie promują gminę zdobywając wyróżnienia i nagrody. Są nieodłącznym elementem wszystkich gminnych uroczystości: dożynek, festiwalu kulinarnego na Końcu Świata oraz jarmarków świątecznych.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.