Gmina Koźminek. Wspaniali ludzie, niezwykła historia

Czytaj dalej
red

Gmina Koźminek. Wspaniali ludzie, niezwykła historia

red

Gmina Koźminek jest położona w południowo-wschodniej części powiatu kaliskiego, w odległości 25 km od miasta Kalisza. Sieć połączeń drogowych, a także niespotykane w innych częściach powiatu walory terenu, powodują, że wielu mieszkańców Kalisza osiedla się w naszej gminie.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r., gminę zamieszkuje 7574 mieszkańców, z tego w miejscowości Koźminek 1765 osób. Większość obszaru gminy zajmują użytki rolne, z czego: grunty orne 6410 ha, sady 321 ha, łąki 632 ha, pastwiska 154 ha, oraz lasy 837 ha.

Serce gminy - miejscowość Koźminek ma wspaniały, małomiasteczkowy charakter. Znajdują się tutaj siedziby: Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, Gminnej Spółdzielni Samopomocy Chłopskiej, Urzędu Poczty Polskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Posterunku Policji. W pięknej scenerii, pomiędzy parkiem i rynkiem posadowiony jest kościół parafialny. Poza tym w Koźminku mamy: szkołę podstawową, stację paliw, ośrodek zdrowia, dwie apteki, masarnię, dwie piekarnie, sklepy spożywcze, odzieżowe i meblowe, dwie stacje kontroli pojazdów, kwiaciarnie, kilka salonów fryzjerskich, restauracje, pizzerię, oraz agencje ubezpieczeniowe.

Zabytkowy dwór rodziny Mielęckich, wraz z przylegającym terenem, to jeden z niewielu tak dobrze zachowanych obiektów dworskich w południowej Wielkopolsce. Historia pałacu związana jest ze słynnym lekarzem Andrzejem Mielęckim. Koźmineckie korzenie miał także Franciszek Młokosiewicz herbu Fuengirola - polski oficer z czasów wojen napoleońskich, jedyny, który od szeregowca dosłużył się stopnia generała.

Mieszkanka naszej gminy, kolarka Aleksandra Dawidowicz, reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Londynie. Działające tu kluby sportowe (wśród nich wyróżniający się UKS Koźminianka) stanowią kuźnię talentów sportowych, rywalizujących o najwyższe trofea w kraju i za granicą.

Gmina Koźminek to miejsce przyjazne wszelkim ruchom społecznym, skupiających pasjonatów różnych dziedzin. Mamy wspaniałą orkiestrę dętą, zespół śpiewaczy, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i fundacje zaangażowane w różne dziedziny życia.

Gmina Koźminek jest malownicza i bardzo dobrze zorganizowana. Wiele inwestycji w zakresie sieci dróg, wodociągów, w ochronę środowiska, oświatę oraz obiekty sportowe - podnosi jej atrakcyjność, jako miejsca zamieszkania czy wypoczynku. Perełką na skalę makroregionu jest urokliwy i czysty zbiornik retencyjny Murowaniec o powierzchni 80 hektarów. Dzięki wspólnej inwestycji Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz gminy Koźminek - powstało fantastyczne miejsce na wielkopolskiej mapie.

Zbiornik wodny „Murowaniec” położony jest na gruntach wsi Józefina, Osuchów i Emilianów w gminie Koźminek. Elementem przyciągającym mieszkańców i turystów są piękne lasy oraz niezwykły mikroklimat miejscowości Krzyżówki. Piękną, wielowiekową tradycją są też Środowe Targi, ustanowione przez króla Kazimierza Wielkiego, które co tydzień przyciągają do Koźminka wielu rolników i mieszkańców ościennych powiatów. Na koźmineckim rynku można nabyć tradycyjną i zdrową polską żywność.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.