Gmina Kaczory (powiat pilski) - Mieszkańców przybywa, bo żyje im się lepiej

Czytaj dalej
red

Gmina Kaczory (powiat pilski) - Mieszkańców przybywa, bo żyje im się lepiej

red

Gmina Kaczory to gmina wiejska, jedna z dziewięciu gmin powiatu pilskiego, oddalona od stolicy Wielkopolski o 91 km. W każdej z 13 miejscowości wchodzących w jej skład, mieszkańcy mają zapewnione komfortowe warunki do życia, wypoczynku i prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepszym wyznacznikiem wysokiego standardu życia jest tu liczba ludności, która w ostatnich 30 latach powiększyła się o 43 procent.

Od wielu lat gmina kompleksowo wyposażona jest w podstawową infrastrukturę techniczną. Do wszystkich miejscowości doprowadzony jest gaz ziemny, woda, kanalizacja sanitarna oraz sieć telefonii stacjonarnej i komórkowej. Od 1994 w Kaczorach funkcjonuje oczyszczalnia ścieków, która po modernizacji jest nowoczesnym obiektem, spełniającym europejskie standardy. Przez każde sołectwo przebiegają zmodernizowane drogi asfaltowe i chodniki z kostki brukowej.

Edukacja dzieci i młodzieży prowadzona jest w nowoczesnych, dobrze wyposażonych obiektach oświatowych w miejscowościach Kaczory, Dziembowo i Śmiłowo. Wszystkie szkoły dysponują bibliotekami, nowoczesnymi pracowniami przedmiotowymi oraz halami sportowymi. Popołudniami i w dni wolne obiekty te udostępniane są pozostałym mieszkańcom gminy. W pobliżu szkoły w Kaczorach usytuowane są boisko wielofunkcyjne i pływalnia, gdzie dzieci i młodzież z całej gminy uczą się pływać w ramach lekcji wychowania fizycznego. Dumą gminy są także przedszkola. W ofercie wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych znajduje się nauka języka obcego i konsultacje z logopedą. Na terenie gminy funkcjonuje również prywatny żłobek.

Infrastrukturę sportową w gminie stanowią trzy hale sportowe usytuowane w Kaczorach, Śmiłowie i Dziembowie, trzy stadiony wyposażone w pełnowymiarowe boiska piłkarskie, trybuny, szatnie oraz boiska do gry w piłkę nożną, koszykową i siatkową, zlokalizowane w pozostałych 9 sołectwach. Na bois-kach sportowe pasje realizują 4 kluby sportowe i juniorska drużyna piłkarska kobiet. W Dziembówku, Kaczorach i Prawomyślu mieszkańcy mogą korzystać z boisk do gry w piłkę plażową, a od 2015 r. w Kaczorach także z boiska wielofunkcyjnego.

Prawdziwą sportową perełką gminy jest pływalnia „Relaks”, gdzie w cenie biletu mieszkańcy mają zapewniony dostęp do dwóch basenów, zjeżdżalni, jacuzzi i kompleksu saun. Na terenie pływalni znajdują się: grota solna, bar, siłownia i gabinet masażu. W większości sołectw zlokalizowane są siłownie zewnętrzne. Ponadto wszystkie sołectwa mają place zabaw dla dzieci oraz Wiejskie Domy Kultury z pełnym zapleczem kuchennym i sanitarnym. Są one miejscem działalności 9 kół gospodyń wiejskich.

Ich członkinie aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Organizują kiermasze, wycieczki, wyjazdy do teatru oraz różne zabawy i spotkania, integrujące mieszkańców. Chętnie uczestniczą w projektach adresowanych do kół gospodyń oraz promują gminę w konkursach kulinarnych. Prężną działalność prowadzą także: Gminny Ośrodek Kultury, orkiestra dęta oraz zespół wokalny „Sonata”.

Urząd Gminy w Kaczorach
ul. Dworcowa 22, 64-810 Kaczory
tel. 67 2842 371/ fax 67 2841 233
www.kaczory.pl, sekretariat@kaczory.pl

Gmina ma charakter rolniczy, ale główną osią zatrudnienia są lokalne przedsiębiorstwa. Działa tu 440 podmiotów działalności gospodarczej. Dzięki ich funkcjonowaniu wskaźnik bezrobocia na terenie gminy jest niski i wynosi 2,5 procent.

Tereny gminy są urokliwe i stanowią dobre miejsce do wypoczynku. Około 45 procent powierzchni stanowią lasy. Znakomitym terenem do pieszych i rowerowych wędrówek są m.in. Wzgórza Morzewskie, z których roztaczają się piękne widoki na dolinę Noteci i okolice jeziora Kopcze.

Przez teren gminy przebiega kilka szlaków rowerowych, spośród których na uwagę zasługują trzy nowo wybudowane ścieżki rowerowe na odcinkach Piła - Kaczory, Kaczory - Śmiłowo oraz Morzewo - Kaczory.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.