red

Gmina i Miasto Odolanów: Tradycja i nowoczesność

Gmina i Miasto Odolanów: Tradycja i nowoczesność
red

Gmina i miasto Odolanów to kraina, którą łatwo można się zachwycić. Kto jeszcze nie był w tych stronach Wielkopolski, powinien to nadrobić i przekonać się o uroku tego miejsca oraz o gościnności jego mieszkańców.

Dzieje miasta Odolanów sięgają średniowiecza. Gród nad Baryczą istniał już na początku XIV wieku. W tym czasie został wzniesiony zamek, a Odolanów jako miasto królewskie stał się siedzibą starostwa. Rozwój Odolanowa przypada na wiek XV, czyli czasy panowania Władysława Jagiełły, który w dokumencie z 1403 roku uwalnia miasto od podatków celnych i kontrybucji. Tę datę uznaje się za symboliczny moment powstania Odolanowa. Nie było to miasto duże - na początku XIV wieku liczyło ok. 20 domów, otoczonych murami. Miasto rosło: na początku lat 80. liczyło ok. 3 500 mieszkańców, by z początkiem wieku XXI osiągnąć 5 tysięcy.

Gmina posiada dobrze rozwiniętą bazę oświatową. Jest również miejscem, gdzie można skorzystać z bogatej oferty kulturalno-wypoczynkowej. Postrzegana jest jako przyjazna, zadbana, gospodarna, a mieszkańców cechuje wielkopolska solidarność i nieprzeciętna pracowitość. Ogromną dumą gminy są również zabytki sakralne, spośród których najstarszy jest kościół ewangelicki wybudowany w latach 1775-1780. Drewniany kościół pod wezwaniem św. Barbary w Odolanowie-Górce pochodzi z 1784 roku i powstał dzięki hojności żony starosty odolanowskiego, Gryzeldy Rozdrażewskiej. Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Odolanowie zbudowano w latach 1790-1794, a jego fundatorką była Eleonora z Cettnerów Sułkowska - ostatnia starościna odolanowska. Kościół powstał w miejsce wcześniej zburzonego drewnianego kościoła z XV wieku. Warto również wspomnieć o zabytkowych krzyżach Pawła Brylińskiego ulokowanych na terenie całej gminy. Z ogromnego, 45-letniego dorobku, obejmującego kilkadziesiąt krzyży i słupów oraz ogromną liczbę mniejszych rzeźb z kapliczek, do naszych czasów zachowało się 11 krzyży, 1 słup oraz około 30 pojedynczych rzeźb. Na terenie gminy Odolanów rzeźby Brylińskiego znaleźć można w Nabyszycach, Kurochu, Bonikowie, Ra-czycach, Tarchałach Wielkich.

Ważna dla mieszkańców jest również postać generała Kazimierza Glabisza, który urodził się w Odolanowie. To zasłużona dla Polski postać, bliski współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego, prezes PZPN i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, trener kadry narodowej piłkarzy. Szczątki generała spoczywają w rodzinnym mieście.

Odolanowski Dom Kultury wraz z samorządem gminy i miasta Odolanów już od 26 lat organizuje święto miasta. Dni Odolanowa wpisały się już na stałe w kalendarz wakacyjnych wydarzeń. Co roku zaplanowane koncerty i atrakcje przyciągają tłumy gości z całej Polski. Można wtedy posłuchać dobrej muzyki, pobawić się, wziąć udział w zawodach sportowych czy rozgrywkach szachowych. W ciągu weekendu przez Odolanowski Park Natury przewija się tysiące osób. Dla najmłodszych główną atrakcją jest wesołe miasteczko z dmuchanymi zamkami, kolejkami oraz konkursy i zabawy. Na dużej scenie odbywają się koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, które przyciągają kilkadziesiąt tysięcy ludzi . Oprócz wielkich gwiazd polskiej estrady swoje umiejętności prezentują również lokalni artyści i wykonawcy, w tym dzieci i młodzież z terenu gminy i miasta Odolanów. Od kilku lat organizowany jest również Festyn Rodzinny, również cieszący się dużą popularnością i przyciągający ogromne rzesze mieszkańców gminy, przede wszystkim rodziny z dziećmi.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.