Gmina Gołuchów: Perła Południowej Wielkopolski

Czytaj dalej
red

Gmina Gołuchów: Perła Południowej Wielkopolski

red

Gmina Gołuchów, leżąca w południowej Wielkopolsce, nieopodal Kalisza, ma do zaoferowania wielkie bogactwo walorów turystycznych, kulturalnych i przyrodniczych. Zabytki Gołuchowa należą do unikatowych nie tylko w regionie, ale i w Polsce.

Zamek, przypominający kształtem zamki znad Loary, związany był przez wieki ze znakomitymi polskimi rodami: Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich. We wnętrzu znajduje się wyjątkowa kolekcja waz greckich, rzeźby, malarstwa i tkanin przywożonych do Gołuchowa przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem urządzonym w stylu angielskim, mającym status największego w Polsce arboretum.

Spośród licznych obiektów zabytkowych na terenie kompleksu zamkowo-parkowego szczególną pozycję zajmuje Muzeum Leśnictwa, administrowane przez Ośrodek Kultury Leśnej, zlokalizowane w kilku obiektach. W budynkach oficyny - dawnym pałacu Czartoryskich oraz Powozowni i Owczarni - znajdują się wystawy stałe z eksponatami muzealnymi odzwierciedlającymi związki lasu z kulturą i sztuką, a także historią gospodarki i techniki leśnej. Ośrodek Kultury Leśnej, opiekujący się muzeami, prowadzi również edukację przyrodniczo-ekologiczną, organizując zielone szkoły, lekcje przyrodnicze, akcje sprzątania świata oraz festyny edukacyjne. W sąsiedztwie parku jest Pokazowa Zagroda Zwierząt, gdzie obserwować można stado żubrów, danieli, dzików i koników polskich.

W kompleksie leśnym, nieopodal Gołuchowa, znajduje się największy w Wielkopolsce i szósty co do wielkości w Polsce głaz narzutowy - spektakularny relikt epoki lodowcowej. Nazywany kamieniem św. Jadwigi lub św. Kingi, od 1888 r. stanowi chroniony pomnik przyrody nieożywionej.

Zobacz wideo:

Miłośnicy sportów wodnych i plażowania skorzystać mogą z oferty Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu (GOTiS). Otoczone lasem jezioro, piaszczysta plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz kompleksowa baza noclegowo-gastronomiczna to wyznaczniki udanego wypoczynku w Gołuchowie. Na terenie ośrodka znajdują się, m.in. park linowy, siłownia zewnętrzna czy boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej. Do dyspozycji amatorów sportu przygotowano pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową z wielofunkcyjną areną, siłownią, sauną oraz trybunami dla półtysięcznej publiczności, zlokalizowaną w Gołuchowie. W pobliżu hali znajdują się: boisko „Orlik”, pełnowymiarowe boisko sportowe wraz z trybunami i bieżnią oraz siłownia zewnętrzna i korty tenisowe. Najnowszym obiektem sportowym jest oddana do użytku w 2019 r. sala widowiskowo-sportowa w Kościelnej Wsi.

Ciekawą propozycją dla turystów są wielkopolskie questy i geocaching - nowe trendy w turystyce aktywnej, zachęcające do poznawania dziedzictwa danego miejsca w niekonwencjonalny sposób. Za pomocą ulotek questowych: „Śladami Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej” oraz „Wędrówki dendrologiczne” można, w Gołuchowie, pobawić się w poszukiwanie skarbu, poznając zarazem walory przyrodnicze i architektoniczne tej miejscowości. Z kolei OKL przygotował dla swoich gości ścieżkę geocachingową „Dolina rzeki Ciemnej” oraz skrytkę „Dziedzictwo Izabelli”, w której zabawa polega na poszukiwaniu skarbu za pomocą współrzędnych i urządzenia GPS. Przez teren gminy Gołuchów biegnie wiele szlaków pozwalających na uprawianie zarówno turystyki pieszej, jaki i rowerowej.

Gmina Gołuchów to magiczne miejsce. Gwarantuje niezapomniane wrażenia wszystkim, którzy zechcą ją odwiedzić. Zapraszamy!

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Wielkopolskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Wielkopolskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Wielkopolskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.