Gmina Gołuchów: Perła Południowej Wielkopolski

Czytaj dalej
red

Gmina Gołuchów: Perła Południowej Wielkopolski

red

Gmina Gołuchów, leżąca w południowej Wielkopolsce, nieopodal Kalisza, ma do zaoferowania wielkie bogactwo walorów turystycznych, kulturalnych i przyrodniczych. Zabytki Gołuchowa należą do unikatowych nie tylko w regionie, ale i w Polsce.

Zamek, przypominający kształtem zamki znad Loary, związany był przez wieki ze znakomitymi polskimi rodami: Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich. We wnętrzu znajduje się wyjątkowa kolekcja waz greckich, rzeźby, malarstwa i tkanin przywożonych do Gołuchowa przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem urządzonym w stylu angielskim, mającym status największego w Polsce arboretum.

Spośród licznych obiektów zabytkowych na terenie kompleksu zamkowo-parkowego szczególną pozycję zajmuje Muzeum Leśnictwa, administrowane przez Ośrodek Kultury Leśnej, zlokalizowane w kilku obiektach. W budynkach oficyny - dawnym pałacu Czartoryskich oraz Powozowni i Owczarni - znajdują się wystawy stałe z eksponatami muzealnymi odzwierciedlającymi związki lasu z kulturą i sztuką, a także historią gospodarki i techniki leśnej. Ośrodek Kultury Leśnej, opiekujący się muzeami, prowadzi również edukację przyrodniczo-ekologiczną, organizując zielone szkoły, lekcje przyrodnicze, akcje sprzątania świata oraz festyny edukacyjne. W sąsiedztwie parku jest Pokazowa Zagroda Zwierząt, gdzie obserwować można stado żubrów, danieli, dzików i koników polskich.

W kompleksie leśnym, nieopodal Gołuchowa, znajduje się największy w Wielkopolsce i szósty co do wielkości w Polsce głaz narzutowy - spektakularny relikt epoki lodowcowej. Nazywany kamieniem św. Jadwigi lub św. Kingi, od 1888 r. stanowi chroniony pomnik przyrody nieożywionej.

Zobacz wideo:

Miłośnicy sportów wodnych i plażowania skorzystać mogą z oferty Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu (GOTiS). Otoczone lasem jezioro, piaszczysta plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz kompleksowa baza noclegowo-gastronomiczna to wyznaczniki udanego wypoczynku w Gołuchowie. Na terenie ośrodka znajdują się, m.in. park linowy, siłownia zewnętrzna czy boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej. Do dyspozycji amatorów sportu przygotowano pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową z wielofunkcyjną areną, siłownią, sauną oraz trybunami dla półtysięcznej publiczności, zlokalizowaną w Gołuchowie. W pobliżu hali znajdują się: boisko „Orlik”, pełnowymiarowe boisko sportowe wraz z trybunami i bieżnią oraz siłownia zewnętrzna i korty tenisowe. Najnowszym obiektem sportowym jest oddana do użytku w 2019 r. sala widowiskowo-sportowa w Kościelnej Wsi.

Ciekawą propozycją dla turystów są wielkopolskie questy i geocaching - nowe trendy w turystyce aktywnej, zachęcające do poznawania dziedzictwa danego miejsca w niekonwencjonalny sposób. Za pomocą ulotek questowych: „Śladami Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej” oraz „Wędrówki dendrologiczne” można, w Gołuchowie, pobawić się w poszukiwanie skarbu, poznając zarazem walory przyrodnicze i architektoniczne tej miejscowości. Z kolei OKL przygotował dla swoich gości ścieżkę geocachingową „Dolina rzeki Ciemnej” oraz skrytkę „Dziedzictwo Izabelli”, w której zabawa polega na poszukiwaniu skarbu za pomocą współrzędnych i urządzenia GPS. Przez teren gminy Gołuchów biegnie wiele szlaków pozwalających na uprawianie zarówno turystyki pieszej, jaki i rowerowej.

Gmina Gołuchów to magiczne miejsce. Gwarantuje niezapomniane wrażenia wszystkim, którzy zechcą ją odwiedzić. Zapraszamy!

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.