Gmina Gniezno: Bogata historia i piękny krajobraz

Czytaj dalej
red

Gmina Gniezno: Bogata historia i piękny krajobraz

red

Nie sposób mówić o kuchni bez omawiania historii i tradycji danego regionu. Naszą kulinarną podróż rozpocznijmy więc od poznania gminy Gniezno. Dysponuje ona różnorodnością produktów turystycznych, jest ostoją tradycji i kultury, obszarem, na którym są zachowane walory przyrodnicze i krajobrazowe. Aktywna działalność jej mieszkańców stwarza nowe możliwości użytkowania przestrzeni wiejskiej.

Gmina Gniezno leży we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Jest gminą wiejską obejmującą 31 sołectw. Powierzchnia gminy wynosi 178 km kwadratowych. Jest drugą co do wielkości gminą w powiecie gnieźnieńskim. Zamieszkuje ją około 12 tysięcy osób.

Odwiedzając gminę Gniezno, można zapoznać się z bogatą historią regionu. Bezpośrednie sąsiedztwo gminy z miastem Gniezno wpływa na przenikanie się historii tego wyjątkowego miasta na okoliczne miejscowości. Udając się z Gniezna w kierunku wschodnim, przemierza się jeden z najpiękniejszych zakątków gminy Gniezno. Pojezierze Gnieźnieńskie w obrębie Pagórków Gnieźnieńskich ma interesującą rzeźbę terenu urozmaiconą doliną Wełny i stokami Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Najstarsze wzmianki dotyczące tej części gminy sięgają 1284 roku, kiedy to założono w Gnieźnie klasztor klarysek, do którego należało Strzyżewo Kościelne. Inne Strzyżewa: Paczkowe, Księchowe, Smykowe i Ganina były własnością rodu spod herbu Poraj.

Wędrując z Gniezna na północ, dochodzimy do wsi Zdziechowa. Wieś liczy ponad 765 lat. Jej historia sięga średniowiecza. W 1243 roku Przemysł I i Bolesław, oddając szpital św. Ducha w Gnieźnie pod zarząd Bożogrobców Miechowskich, wymieniają Zdziechowę pomiędzy posiadłościami szpitalnymi. Mówiąc o Zdziechowie, nie sposób nie wspomnieć o bohaterskiej bitwie powstańców z oddziałami Grenzschutzu. Była to pierwsza bitwa Powstania Wielkopolskiego, która odbyła się w otwartym polu. Zwycięstwo ocaliło Gniezno, a zdobyta broń zasiliła powstańczy arsenał.

Przez kilka wsi gminy Gniezno przebiega wielkopolski odcinek szlaku św. Jakuba - jednego z największych szlaków kulturowych w Europie i jednego z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Przez miejscowości gminy Gniezno przebiega także Szlak Piastowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej przemierzanych szlaków turystycznych w Polsce.

Bogactwo historyczne dodatkowo jest wsparte walorami przyrodniczymi. Na terenie gminy znajduje się pięć malowniczo położonych jezior, które stanowią interesujący element krajobrazu. Są to jeziora rynnowe : Wierzbiczańskie, Jankowskie, Strzyżewskie, Piotrowskie, Głęboczek, Wełnickie, Pyszczynek. Największe jest Jezioro Wierzbiczańskie o pow. 173,69 ha i I klasie czystości, z bardzo rozwiniętą linią brzegową i otoczone lasami. W zatokach jezior i na terenach przyległych istnieją kąpieliska i ośrodki wypoczynkowe. Kolejnym atrakcyjnym jeziorem jest Jezioro Jankowskie o powierzchni 35,98 ha z ośrodkiem wypoczynkowym oraz indywidualnymi osiedlami rekreacyjnymi.

Bliskość gminy z historycznym Gnieznem powoduje, że podróżni często wybierają noclegi w ośrodkach wypoczynkowych blisko jezior i lasów, w oddali od hałaśliwego miasta. Stwarza to znaczne możliwości czynnego wypoczynku w urokliwym krajobrazie, jak i wzbogacenia wiedzy o przeszłości i kulturze tego terenu, a także skosztowania naszych regionalnych, unikalnych potraw według przepisów doskonałych gospodyń wiejskich. Wszystkie informacje na temat gminy oraz aktualności znajdują się na stronie www.urzadgminy.gniezno.pl

Gospodarz gminy zaprasza

Gmina Gniezno: Bogata historia i piękny krajobraz

Szanowni Państwo,
Niezależnie od pory roku w gminie Gniezno zawsze można spędzić czas aktywnie i ciekawie. Otoczenie lasów, pól i jezior stwarza nieskończone możliwości relaksu. Jesteśmy gminą, która ma znaczny obszar do wykorzystania i zachęcamy przedsiębiorców do uczestniczenia w procesie rozwoju. Gmina Gniezno cieszy się ogromnym potencjałem ludzkim. Tutaj mieszkają rolnicy, przedsiębiorcy, a w ostatnich latach liczba mieszkańców podwoiła się ze względu na bliskość gminy z miastem Gniezno.

Nasi mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu gminy. Rośnie liczba organizacji pozarządowych, które prowadzą działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Powodem do dumy są prężnie działające na terenie gminy Koła Gospodyń Wiejskich, które szczycą się wieloletnią tradycją i dorobkiem. Uczestniczą w podtrzymywaniu dziedzictwa nie tylko kulinarnego, ale także kulturowego naszego regionu. Kreatywność, zaangażowanie i przedsiębiorczość pań powoduje, że wsparcie ze strony gminy trafia zawsze na podatny grunt i decyduje o powodzeniu każdej inicjatywy z udziałem naszych gospodyń.

Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.