Gmina Doruchów i jej koła gospodyń wiejskich

Czytaj dalej
red

Gmina Doruchów i jej koła gospodyń wiejskich

red

Gmina Doruchów położona jest w północno - wschodnim zakątku przedwo-jennego powiatu kępińskiego. Od wschodu oblewa ją rzeka Prosna, od północy gra-niczy z gminą Grabów, od zachodu z posiadłościami należącymi do Ostrzeszowa, od południa z gminą Kępno oraz gminą Wieruszów.

Gmina Doruchów utworzona została w 1935 roku z czterech części byłych wójtostw: Grabowa, Ostrzeszowa, Podzamcza i Krążkowych. Pierwszym wójtem, który rozpoczął urzędowanie 1 kwietnia 1935 roku był Jan Palacz, były właściciel majątku Kuźnica Stara. Pod względem liczby ludności gmina Doruchów zajmowała wówczas czwarte miejsce w powiecie (na 12 gmin). Gmina przybrała nazwę od największej wsi, jaką jest bezwzględnie Doruchów. Teren gminy należał kiedyś do powiatu ostrzeszowskiego, powiat kępiński powstał, bowiem o wiele później.

Z ważniejszych wydarzeń historycznych Doruchowa i lat które odcisnęły swe piętno wymienić należy: rok 1699, który był rokiem głodu, w 1710 roku szerzyła się tutaj w zastraszający sposób cholera, która pochłonęła wiele ofiar. Ksiądz Tobiasz wspomina w swej kronice o nadzwyczajnym gradzie w 1740 roku. W całej okolicy znane jest wydarzenie, które miało miejsce w Doruchowie w 1775 r - ówczesny właściciel Doruchowa Stokowski skazał na śmierć czternaście niewinnych kobiet i dziewcząt posądzanych o czary. Jedenaście z nich spalono żywcem na stosie a trzy zmarły okrutnie torturowane. Był to ostatni wyrok wydany przez sąd inkwizycyjny w Polsce.

Doruchów i jego okolice oprócz bogatej historii mogą poszczycić się sporą ilością obiektów zabytkowych, pomników przyrody, a także rezerwatami unikatowych roślin. Miejscem, które po dziś zachowało swój mroczny klimat, jest wyspa na stawie w parku, na której znajduje się piwnica ziemna uchodząca za więzienie czarownic. Nieopodal, przy drodze do Tokarzewa, wznosi się tzw. Wzgórze Czarownic, według tradycji miejsce spalenia 14 kobiet, niewinnie posądzonych o konszachty siłami

nieczystymi. Był to proces najbardziej nagłośniony, w wyniku czego sejm 1776 roku zniósł karę śmierci za oskarżenie o czary. Film Diabli nadali zrealizowany w 1994 roku przez Ośrodek Telewizyjny w Katowicach opisuje tragiczne wydarze-nia w Doruchowie w XVIII wieku – "spalenie czarownic". W inscenizacji wydarzeń brali udział mieszkańcy Doruchowa. W tym samym ośrodku powstał też obraz pt. Torzeniec mówiący o zbrodniach Wehrmachtu na ziemi ostrzeszowskiej w pierw-szych dniach września 1939 roku.

W roku 1990 na wójta Gminy Doruchów mieszkańcy wybrali Pana Józefa Wilkosza, jako doświadczony samorządowiec i mieszkaniec Gminy Doruchów doskonale znał potrzeby mieszkańców Gminy. Czas pełnienia funkcji Wójta przez Pana Józefa Wilkosza to czas wzrostu liczby mieszkańców gminy, rozwoju społeczno-gospodarczego i czas inwestycji w infrastrukturę gminną. Celem inwestycyjnym gminy były przede wszystkim infrastruktura drogowa, kultura oraz oświata. Przez 28 lat udało się zrealizować dużo bardzo ważnych inwestycji.

W roku 2018 na Wójta Gminy Doruchów przez społeczność została wybrana Pani Urszula Kowalińska, od urodzenia mieszkanka gminy Doruchów. Pracownik od 22 lat w Urzędzie Gminy w Doruchowie na stanowisku Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, działacz społeczny, były członek Rady Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupy Działania, dzięki której Gmina Doruchów i różne organizacje pozarządowe pozy-skały fundusze europejskie na realizację wielu ciekawych projektów. Mieszkanka wsi, dlatego bliskie są jej sprawy mieszkańców wsi i rolników

KGW Doruchów

KGW Doruchów powstało w lutym 1954 roku. Pierwszą przewodniczącą była Pani Anna Antczak. W tym okresie czasu istniała potrzeba organizowania kursów gotowania, robienia przetworów z owoców i warzyw, robótek ręcznych. W pierwszych latach było niewiele członkiń i praca w kole była trudna. Wymagała ona zaangażowania, szczególnie od zarządu. Na dzień dzisiejszy w skład KGW Doruchów wchodzi 38 kobiet. Funkcję przewodniczącej od 2003 roku pełni Pani Jadwiga Pietroń.

Zobacz ich przepis na nalewki

KGW Skarydzew

Koło Gospodyń Wiejskich Skarydzew powstało 2 lutego 1953 roku z inicjatywy Pana Jana Kosidło oraz Pana Wojciecha Niełacnego. W początkowej fazie koło liczyło 12 członkiń, a pierwszą przewodniczącą koła była Pani Anna Dyba. Koło bardzo prężnie się rozwijało, ponieważ w roku 1985 liczyło już 105 członkiń. Kobiety wspólnie zbierały zioła i wiły wieńce, urządzały dekoracje z płodów rolnych, organizowane były biesiady ze śpiewem i tańcem. Członkinie chętnie brały udział w szkoleniach kulinarnych, szycia oraz fryzjerstwa. W roku 2003 na przewodniczącą wybrano Panią Teresę Kasprzak, która jest nią do dzisiaj.

Zobacz ich przepis na kwaśnicę

KGW Plugawice

Koło Gospodyń Wiejskich w Plugawicach powstało w 1963r. Jedną z założycielek i pierwszą przewodniczącą była Leokadia Kucharska. Ilość członkiń w pierwszym okresie działalności KGW Plugawice wynosiła 43. Kobiety zajmowały się między innymi kursami kroju i szycia, gotowania, pieczenia, organizowaniem konkursów między innymi "Najładniejszy ogródek warzywny", urządzeniem imprez tanecznych- zabaw wiejskich. Na dzień dzisiejszy ilość członkiń wynosi 17 osób, a funkcje przewodniczącej pełni Marzena Konarska

Zobacz ich przepis na dżem z dyni

KGW Tokarzew

Koło Gospodyń Wiejskich Tokarzew powstało z inicjatywy Kółka Rolniczego w roku 1965. Pierwszą przewodniczącą była Pani Maria Mikulska. W dawnych czasach koło liczyło 17 kobiet. Niegdyś koło prowadziło działalność szczególnie niosące pomoc kobiecie wiejskiej przez organizowanie różnych pogadanek, pokazów oraz konkursów. W roku 2003 nową przewodniczącą została Pani Barbara Jurasik, która pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Obecnie KGW Tokarzew składa się z 31 członkiń w tym 5 honorowych członkiń seniorek.

Zobacz ich przepis na muffinki

KGW Przytocznica

Początek Koła Gospodyń Wiejskich Przytocznica sięga roku 1947. Warto dodać, że jest to najstarsze koło w gminie Doruchów. Pierwszą przewodniczącą była Pani Józefa Włodarska. Koło liczyło 18 osób. Tak jak w przypadku innych kół działających na terenie gminy, zakres jego działania jest bardzo szeroki. Panie pielęgnują ludową tradycję poprzez organizowanie kursów gotowania, szycia oraz pieczenia. Na dzień dzisiejszy koło liczy 27 osób, na czele którego stoi Pani Irena Kowalska.

Zobacz ich przepis na jabłecznik

KGW Godziętowy

Koło Gospodyń Wiejskich Godziętowy powstało w 1956 roku. Pierwszą przewodniczącą była Pani Anna Kuna. W roku 1959 głową KGW Godziętowy została Pani Danuta Janicka, która pełniła tę funkcję przez 34 lata. W tamtych latach KGW zajmowało się rozprowadzaniem piskląt kurzych oraz kaczek. Każdego roku organizowane były kursy szycia, gotowania oraz pieczenia. Ilość członkiń w pierwszym okresie działalności wynosiła 50 osób. Na dzień dzisiejszy funkcję przewodniczącego pełni Pan Eugeniusz Janicki- obecny sołtys wsi Godziętowy.

Zobacz ich przepis na tort

KGW Stara Kuźnica

Koło Gospodyń Wiejskich Stara Kuźnica to najmłodsze koło w gminie Doruchów. Powstało 16 grudnia 2018 roku z inicjatywy sołtys wsi Stara Kuźnica Pani Wiolety Biel. Koło jest dla każdej z członkiń miłą odskocznią od codziennej pracy w domu i w gospodarstwie. Rolę przewodniczącej pełni Pani Aurelia Zawadzka, którą w pracy wspiera 34 członkiń koła. Panie mają zamiar pielęgnować ludową tradycję poprzez organizowanie ciekawych kursów oraz szkoleń.

Zobacz ich przepis na pączki

KGW Wrzosy

Koło Gospodyń Wiejskich we Wrzosach zostało założone 28 listopada 1967 roku. Przez 42 lata przewodniczącą była Pani Janina Przygoda. Kobiety postanowiły zorganizować się, by wspólnie rozwiązywać swoje problemy oraz by koło stało się siłą liczącą się w środowisku wiejskim. Obecnie funkcję przewodniczącej pełni Pani Danuta Kamińska, natomiast liczba kobiet należących do Koła Gospodyń Wiejskich wynosi 34 członkiń.

Zobacz ich przepis na burritos

KGW Torzeniec

Koło Gospodyń Wiejskich Torzeniec liczy 43 członkinie, natomiast funkcję przewodniczącej pełni Pani Renata Witoń. Koło bierze czynny udział w życiu lokalnym. Organizowane są spotkania opłatkowe, dzień kobiet, wieczorki taneczne. Do tradycji koła weszło robienie baranków wielkanocnych z masła i innych ozdób. Panie obsługują imprezy, dbają o Dom Ludowy we wsi Torzeniec. Jako kobiety gospodarne zawsze służą pomocą innym oraz godnie reprezentują wieś na zewnątrz.

Zobacz ich przepis na zupę dyniową

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.