Gmina Dobrzyca: Ten zakątek na ziemi milszy mi nad wszystko

Czytaj dalej
red

Gmina Dobrzyca: Ten zakątek na ziemi milszy mi nad wszystko

red

Dobrzyca to gmina miejsko-wiejska leżąca w południowej części województwa wielkopolskiego, stanowiąca część Wysoczyzny Kaliskiej. O jej rozwój od 2006 r. dba burmistrz Jarosław Pietrzak.

Pierwsza wzmianka o Dobrzycy pochodzi z 1327 r. Nazwa wywodzi się od rzeczki Dobrzycy, którą w XVI w. przemianowano na Potokę. W 1440 roku herbem miejscowości został krzyż Jerozolimski na czerwonym tle, z rąk Władysława Warneńczyka otrzymała prawa miejskie. Straciła je w 1934 r. Po prawie 80 latach Dobrzyca, dzięki inicjatywie: Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej i Bractwa Strzeleckiego pw. św. Tekli, 1 stycznia 2014 r. odzyskała status miasta.

Gmina, którą zarządza Jarosław Pietrzak, zajmuje obszar 117 km kwadratowych. Składa się ona z ponad 3-tysięcznego miasta i 18 wiosek. W sumie zamieszkuje ją około 8,2 tys. mieszkańców. Dobrzyca z roku na rok zmienia swój wizerunek. Skutecznie pozyskuje unijne, jak i krajowe środki, unowocześniając swoją infrastrukturę. Dominuje w regionie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i dynamiki rozwoju gospodarczego. Gospodarz i jego gmina w ubiegłym roku zostali laureatami ogólnopolskiego plebiscytu „Orły Polskiego Samorządu”. Jarosław Pietrzak został wyróżniony w kategorii burmistrz roku, Dobrzyca znalazła uznanie wśród samorządów miejsko-wiejskich. Nagrody w plebiscycie przyznawane są za innowacyjne i prorozwojowe działania inwestycyjne oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych w zakresie ochrony środowiska, działań proekologicznych, infrastruktury technicznej, a także edukacji, kultury i sportu, polityki prorodzinnej.

Mimo szybkiego tempa rozwoju gmina nie zatraciła swojego rolniczego charakteru. Wyróżnia się wysokim poziomem produkcji rolnej i dużą aktywnością gospodarczą. W rolnictwie dominują indywidualne gospodarstwa rolne. Uprawia się w nich przede wszystkim zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, rzepak. W produkcji zwierzęcej dominuje chów trzody chlewnej. Naturalnym bogactwem są dobre grunty.

Prawdziwą perłę w koronie stanowi Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XVIII w. Obecny klasycystyczny wygląd pałac uzyskał w latach 1795-1799. Składa się z dwóch skrzydeł ustawionych pod kątem prostym, przypominającym kształt węglicy masońskiej. Wejście prowadzi przez czterokolumnowy portyk toskański, umieszczony na ich skrzyżowaniu, zwieńczony trójkątnym naczółkiem z herbami A. Gorzeńskiego (Nałęcz) i jego żony Aleksandry ze Skórzewskich (Drogosław). Nad głównym wejściem widnieje cytat z wiersza poety Horacego „Ten zakątek na ziemi milszy mi nad wszystko”. Pałacowe wnętrza są bogato zdobione malowidłami iluzjonistycznymi i groteskowymi. W parku zachowanym w stylu angielskim znajdują się również inne urokliwe budowle, jak: monopter, panteon, oficyna.

Gmina Dobrzyca to także ważne postacie w historii kraju. W Strzyżewie w latach 1912-1925 mieszkał Stanisław Mikołajczyk, działacz ludowy, premier Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, wicepremier Rządu Jedności Narodowej. W Dobrzycy mieszkał autor słów hymnu Polskiego Józef Wybicki, tu urodził się i był chrzczony jego syn. W pobliskiej Lutyni przyszedł na świat słynny poeta Samuel Twardowski. Dziedzicem majątku Sośnicy był Michał Chłapowski, uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.