Gmina Czermin pełna dobrego smaku

Czytaj dalej
red

Gmina Czermin pełna dobrego smaku

red

Gmina Czermin leży na północ od Pleszewa w środkowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Położona jest w krainie geograficznej zwanej Niziną Wielkopolską i stanowi część Wysoczyzny Kaliskiej rozciętej od północnego wschodu doliną rzeki Prosny. Gminę zamieszkuje około 5000 mieszkańców. Liczy 15 wsi, z czego 14 jest wsiami sołeckimi.

Atrakcją gminy są zabytki sakralne, z których najstarszy jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żegocinie z 1714 roku oraz kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie z 1725 roku. Warte zobaczenia są również pałace oraz dwory, m.in. pałac w Broniszewicach z 1892 roku, czy założenie dworskie w Czerminie, w skład którego wchodzi dwór dzierżawcy z 1920 roku oraz park krajobrazowy o powierzchni 3 ha z II poł. XIX wieku. W 2008 roku dworek został odrestaurowany i obecnie mieści się w nim Środowiskowy Dom Samopomocy. Tereny gminy Czermin to także atrakcja dla osób spragnionych kontaktu z przyrodą i amatorów spacerów z kijkami, bowiem w kilku miejscowościach znajdują się trasy nordic walking, m.in.: „Szlakiem zabytków”, „Szlakiem kościołów”, „Podgrzybek”, a w miejscowości Broniszewice zalew, który obecnie służy wędkarzom. W gminie Czermin kładzie się duży nacisk na ekologię. Wybudowano już ponad 200 przydomowych oczyszczalni ścieków, z których większość została współfinansowana ze środków PROW. Nie zapomina się również o rozwoju infrastruktury sportowej. W ubiegłym roku przy Zespole Szkół Publicznych w Broniszewicach wybudowano boisko o nawierzchni z trawy syntetycznej wraz oświetleniem. W miejscowości Czermin natomiast mieszkańcy mają do dyspozycji kompleks sportowo-rekreacyjny. W bieżącym roku powstanie boisko wielofunkcyjne w Żegocinie.

Na terenie gminy Czermin działa 12 Kół Gospodyń Wiejskich. Panie zrzeszone w tych organizacjach aktywnie uczestniczą w życiu gminy, podtrzymując lokalne i staropolskie tradycje oraz współorganizując wiele wydarzeń dla mieszkańców. Członkinie kół organizują m.in. festyny rodzinne, spotkania opłatkowe, przygotowują stoiska ze specjałami podczas dożynek wiejskich i powiatowych. Chętnie biorą również udział w konkursach, w których zdobywają nagrody i wyróżnienia. W 2018 r. przedstawicielki KGW Czermin, KGW Psienie Ostrów oraz Kółka Włościanek z Żegocina wzięły udział wraz ze swoimi sołectwami w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pod nazwą: „Jeden dzień w sołectwie”. Jednym z etapów konkursu było przygotowanie potrawy kuchni staropolskiej lub regionalnej w formie drugiego dania na ciepło z wykorzystaniem kaczki. Przygotowane przez panie z KGW potrawy zostały docenione, ponieważ sołectwo Żegocin zajęło IV miejsce w konkursie, a sołectwa Psienie Ostrów i Czermin otrzymały wyróżnienia.

Co roku na terenie gminy odbywa się wiele imprez i wydarzeń, a do najważniejszych należą: dożynki wiejskie organizowane przez poszczególne sołectwa, Spotkania Folklorystyczne w Żegocinie, Gminny Kabareton „Labafest” w Czerminie, Ogólnopolski Turniej Tańca Freestyle o Puchar Wójta Gminy Czermin w Broniszewicach oraz Gminny Turniej Wsi.

Warto odwiedzać miejscowości gminy Czermin, poznać jej historię, skosztować wspaniałych potraw regionalnych i lokalnych oraz delektować się tamtejszą gościnnością. Wszystkie informacje na temat gminy oraz aktualności znajdują się na stronie www.czermin.wlkp.pl oraz na oficjalnym profilu gminy na Facebooku.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.