Gmina Czermin pełna dobrego smaku

Czytaj dalej
red

Gmina Czermin pełna dobrego smaku

red

Gmina Czermin leży na północ od Pleszewa w środkowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Położona jest w krainie geograficznej zwanej Niziną Wielkopolską i stanowi część Wysoczyzny Kaliskiej rozciętej od północnego wschodu doliną rzeki Prosny. Gminę zamieszkuje około 5000 mieszkańców. Liczy 15 wsi, z czego 14 jest wsiami sołeckimi.

Atrakcją gminy są zabytki sakralne, z których najstarszy jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żegocinie z 1714 roku oraz kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie z 1725 roku. Warte zobaczenia są również pałace oraz dwory, m.in. pałac w Broniszewicach z 1892 roku, czy założenie dworskie w Czerminie, w skład którego wchodzi dwór dzierżawcy z 1920 roku oraz park krajobrazowy o powierzchni 3 ha z II poł. XIX wieku. W 2008 roku dworek został odrestaurowany i obecnie mieści się w nim Środowiskowy Dom Samopomocy. Tereny gminy Czermin to także atrakcja dla osób spragnionych kontaktu z przyrodą i amatorów spacerów z kijkami, bowiem w kilku miejscowościach znajdują się trasy nordic walking, m.in.: „Szlakiem zabytków”, „Szlakiem kościołów”, „Podgrzybek”, a w miejscowości Broniszewice zalew, który obecnie służy wędkarzom. W gminie Czermin kładzie się duży nacisk na ekologię. Wybudowano już ponad 200 przydomowych oczyszczalni ścieków, z których większość została współfinansowana ze środków PROW. Nie zapomina się również o rozwoju infrastruktury sportowej. W ubiegłym roku przy Zespole Szkół Publicznych w Broniszewicach wybudowano boisko o nawierzchni z trawy syntetycznej wraz oświetleniem. W miejscowości Czermin natomiast mieszkańcy mają do dyspozycji kompleks sportowo-rekreacyjny. W bieżącym roku powstanie boisko wielofunkcyjne w Żegocinie.

Na terenie gminy Czermin działa 12 Kół Gospodyń Wiejskich. Panie zrzeszone w tych organizacjach aktywnie uczestniczą w życiu gminy, podtrzymując lokalne i staropolskie tradycje oraz współorganizując wiele wydarzeń dla mieszkańców. Członkinie kół organizują m.in. festyny rodzinne, spotkania opłatkowe, przygotowują stoiska ze specjałami podczas dożynek wiejskich i powiatowych. Chętnie biorą również udział w konkursach, w których zdobywają nagrody i wyróżnienia. W 2018 r. przedstawicielki KGW Czermin, KGW Psienie Ostrów oraz Kółka Włościanek z Żegocina wzięły udział wraz ze swoimi sołectwami w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pod nazwą: „Jeden dzień w sołectwie”. Jednym z etapów konkursu było przygotowanie potrawy kuchni staropolskiej lub regionalnej w formie drugiego dania na ciepło z wykorzystaniem kaczki. Przygotowane przez panie z KGW potrawy zostały docenione, ponieważ sołectwo Żegocin zajęło IV miejsce w konkursie, a sołectwa Psienie Ostrów i Czermin otrzymały wyróżnienia.

Co roku na terenie gminy odbywa się wiele imprez i wydarzeń, a do najważniejszych należą: dożynki wiejskie organizowane przez poszczególne sołectwa, Spotkania Folklorystyczne w Żegocinie, Gminny Kabareton „Labafest” w Czerminie, Ogólnopolski Turniej Tańca Freestyle o Puchar Wójta Gminy Czermin w Broniszewicach oraz Gminny Turniej Wsi.

Warto odwiedzać miejscowości gminy Czermin, poznać jej historię, skosztować wspaniałych potraw regionalnych i lokalnych oraz delektować się tamtejszą gościnnością. Wszystkie informacje na temat gminy oraz aktualności znajdują się na stronie www.czermin.wlkp.pl oraz na oficjalnym profilu gminy na Facebooku.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.