Gmina Chocz (powiat pleszewski): Miejsce bogate w zabytki

Czytaj dalej
red

Gmina Chocz (powiat pleszewski): Miejsce bogate w zabytki

red

Gmina Chocz położona jest na prawym brzegu Prosny, wzdłuż drogi wojewódzkiej Kalisz - Września, w odległości 11 km od Pleszewa. Od 2002 roku gospodarzem gminy jest Marian Wielgosik.

1 stycznia 2015 roku to najważniejsza data w najnowszej historii Chocza. Właśnie w tym dniu, po 145 latach, oficjalnie odzyskał prawa miejskie. Na kartach historii opisywany jest jako „gród książęcy nad Prosną, w którym Kazimierz Wielki wybudował zamek na wyspie rzecznej”. Duch jednego z najwybitniejszych władców Polski jest cały czas obecny w Choczu. Od trzech lat organizowany jest Bieg Króla Kazimierza. Imieniem tego, który „zastał Polską drewnianą, a zostawił murowaną” nazwano również główny plac na Rynku. Tam też stoi drewniany pomnik władcy. Chocz należy do Stowarzyszenia Miast Kazimierzowskich. Jego cechą charakterystyczną jest nietypowy układ urbanistyczny, składający się z dwóch placów: prostokątnego rynku i drugiego trójkątnego, na którym znajduje się zabytkowa figura św. Wawrzyńca.

Gmina liczy ponad 4800 mieszkańców. Oprócz Chocza, tworzy ją 11 wsi sołeckich: Brudzewek, Józefów, Kuźnia, Kwileń, Niniew, Nowa Kaźmierka, Nowolipsk, Nowy Olesiec, Piła, Stara Kaźmierka i Stary Olesiec. Powierzchnia gminy wynosi 73,4 km2. Znaczną jej część zajmują lasy (ok. 39%). To sprawia, że jest rajem dla grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów. Rzeka Prosna przyciąga z kolei wędkarzy. Dawniej rybołówstwo było głównym zajęciem mieszkańców. To m.in. dlatego herb gminy przedstawia w niebieskim polu trzy ryby ułożone w rosochę. Chocz to gmina typowo rolnicza. Przeważają gospodarstwa liczące od 2 do 10 ha. Rolnicy - zwykle na glebach V i VI klasy - uprawiają głównie zboże, ziemniaki, warzywa oraz hodują bydło i trzodę chlewną.

Chocz jest bogaty w zabytki. Do najważniejszych należą obiekty sakralne. Pierwszy to kościół pokolegiacki powstały w 1629 roku, a rozbudowany w latach 1790-1793 r. Charakteryzuje się wczesnobarokowym prezbiterium, bogatą dekoracją stiukową i wczesnoklasycystycznym wyposażeniem wnętrza. Ołtarz główny z marmuru kieleckiego pochodzi z około połowy XVII wieku. Do świątyni przylega Pałac Infułatów z 1790 r. Oba obiekty od kilku lat są remontowane. W dzieło odnowy włączyli się niemal wszyscy mieszkańcy, którzy co miesiąc płacą składki na modernizację. Wszelkie nabożeństwa odbywają się aktualnie w barokowym kościele klasztornym wzniesionym około 1733 roku. Ostatnia świątynia z początku XX w. znajduje się w Nowej Kaźmierce. Obok kościoła usytuowany jest cmentarz ewangelicko-augsburski.

Gmina stawia na kulturę i sport. Jeśli chodzi o tę pierwszą dziedzinę, to największą dumą jest działająca od 30 lat Orkiestra Dęta. Lekkoatletyka, baseball, piłka ręczna i nożna - m.in. w takich dyscyplinach odnosili i odnoszą sukcesy mieszkańcy gminy.

Miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów jest największa w Europie Wioska Indiańska usytuowana w Józefowie. Powstała w 2008 roku. W jej skład wchodzi 20 tipi, na których umieszczone są malowidła przedstawiające sceny z życia Indian. Część z nich jest przygotowana pod nocleg (do 70 osób), natomiast w innych znajdują się rek-wizyty i oryginalne ozdoby indiańskie, takie jak fotele wodzów, oryginalne irchowe suknie, łapacze snów, łuki, tomahawki, włócznie, czaszki bizonów.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Wielkopolskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Wielkopolskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Wielkopolskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.