Gmina Chocz (powiat pleszewski): Miejsce bogate w zabytki

Czytaj dalej
red

Gmina Chocz (powiat pleszewski): Miejsce bogate w zabytki

red

Gmina Chocz położona jest na prawym brzegu Prosny, wzdłuż drogi wojewódzkiej Kalisz - Września, w odległości 11 km od Pleszewa. Od 2002 roku gospodarzem gminy jest Marian Wielgosik.

1 stycznia 2015 roku to najważniejsza data w najnowszej historii Chocza. Właśnie w tym dniu, po 145 latach, oficjalnie odzyskał prawa miejskie. Na kartach historii opisywany jest jako „gród książęcy nad Prosną, w którym Kazimierz Wielki wybudował zamek na wyspie rzecznej”. Duch jednego z najwybitniejszych władców Polski jest cały czas obecny w Choczu. Od trzech lat organizowany jest Bieg Króla Kazimierza. Imieniem tego, który „zastał Polską drewnianą, a zostawił murowaną” nazwano również główny plac na Rynku. Tam też stoi drewniany pomnik władcy. Chocz należy do Stowarzyszenia Miast Kazimierzowskich. Jego cechą charakterystyczną jest nietypowy układ urbanistyczny, składający się z dwóch placów: prostokątnego rynku i drugiego trójkątnego, na którym znajduje się zabytkowa figura św. Wawrzyńca.

Gmina liczy ponad 4800 mieszkańców. Oprócz Chocza, tworzy ją 11 wsi sołeckich: Brudzewek, Józefów, Kuźnia, Kwileń, Niniew, Nowa Kaźmierka, Nowolipsk, Nowy Olesiec, Piła, Stara Kaźmierka i Stary Olesiec. Powierzchnia gminy wynosi 73,4 km2. Znaczną jej część zajmują lasy (ok. 39%). To sprawia, że jest rajem dla grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów. Rzeka Prosna przyciąga z kolei wędkarzy. Dawniej rybołówstwo było głównym zajęciem mieszkańców. To m.in. dlatego herb gminy przedstawia w niebieskim polu trzy ryby ułożone w rosochę. Chocz to gmina typowo rolnicza. Przeważają gospodarstwa liczące od 2 do 10 ha. Rolnicy - zwykle na glebach V i VI klasy - uprawiają głównie zboże, ziemniaki, warzywa oraz hodują bydło i trzodę chlewną.

Chocz jest bogaty w zabytki. Do najważniejszych należą obiekty sakralne. Pierwszy to kościół pokolegiacki powstały w 1629 roku, a rozbudowany w latach 1790-1793 r. Charakteryzuje się wczesnobarokowym prezbiterium, bogatą dekoracją stiukową i wczesnoklasycystycznym wyposażeniem wnętrza. Ołtarz główny z marmuru kieleckiego pochodzi z około połowy XVII wieku. Do świątyni przylega Pałac Infułatów z 1790 r. Oba obiekty od kilku lat są remontowane. W dzieło odnowy włączyli się niemal wszyscy mieszkańcy, którzy co miesiąc płacą składki na modernizację. Wszelkie nabożeństwa odbywają się aktualnie w barokowym kościele klasztornym wzniesionym około 1733 roku. Ostatnia świątynia z początku XX w. znajduje się w Nowej Kaźmierce. Obok kościoła usytuowany jest cmentarz ewangelicko-augsburski.

Gmina stawia na kulturę i sport. Jeśli chodzi o tę pierwszą dziedzinę, to największą dumą jest działająca od 30 lat Orkiestra Dęta. Lekkoatletyka, baseball, piłka ręczna i nożna - m.in. w takich dyscyplinach odnosili i odnoszą sukcesy mieszkańcy gminy.

Miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów jest największa w Europie Wioska Indiańska usytuowana w Józefowie. Powstała w 2008 roku. W jej skład wchodzi 20 tipi, na których umieszczone są malowidła przedstawiające sceny z życia Indian. Część z nich jest przygotowana pod nocleg (do 70 osób), natomiast w innych znajdują się rek-wizyty i oryginalne ozdoby indiańskie, takie jak fotele wodzów, oryginalne irchowe suknie, łapacze snów, łuki, tomahawki, włócznie, czaszki bizonów.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.