Gigantyczny pożar w Raciborzu. Płoną magazyny byłego zakładu EMA Brzezie. Słup dymu widać z daleka

Czytaj dalej
Fot. Joanna Wieczorek
Joanna Wieczorek, Bartosz Wojsa

Gigantyczny pożar w Raciborzu. Płoną magazyny byłego zakładu EMA Brzezie. Słup dymu widać z daleka

Joanna Wieczorek, Bartosz Wojsa

Ogromny słup czarnego dymu widoczny jest z kilku kilometrów. To płoną magazyny dawnego zakładu EMA Brzezie w Raciborzu Brzeziu. Na miejscu jest już kilkanaście samochodów straży pożarnej. Trwa walka z ogniem. Wielkie kłęby dymu i płomienie unoszą się nad miastem - w dzielnicy Brzezie w Raciborzu wybuchł ogromny pożar. Strażacy walczą z żywiołem, a policjanci kierują ruchem. Na DW 935 są utrudnienia, trudno wyjechać z Raciborza do Rybnika. Jak relacjonuje dziennikarka "Dziennika Zachodniego", która jest na miejscu, kłęby dymów widać z odległości nawet kilkunastu kilometrów!

Wielki pożar w Raciborzu

Aktualizacja, godz. 14.25:
Okazuje się, że w środku rzeczywiście składowane były ubrania i tekstylia. W momencie wybuchu pożaru nikt w środku nie przebywał, nie ma więc osób poszkodowanych, co potwierdza także młodszy brygadier Roland Kotula, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej z Raciborza.

Strażacy zaznaczają, że akcja gaśnicza potrwa bardzo długo. Z Rybnika do dzielnicy Brzezie w Raciborzu transportowana jest właśnie butla z pianą. - Pożar się nie rozprzestrzenia, ale nie został też opanowany do końca. Czekamy na moment, kiedy będzie można natrzeć na ten pożar z trzech stron - mówi Roland Kotula.

Z powiatu raciborskiego wszystkie wozy PSP przyjechały na miejsce, łącznie przybyło tam także ok. 20 wozów OSP. Na miejsce ściągany jest również specjalny pluton strażaków.

- W środku była kilka butli z gazem, ale na szczęście żadna się nie rozszczelniła, choć takie zagrożenie było. Ewakuowaliśmy pracowników z okolicznych, sąsiednich hal - usłyszała nasza dziennikarka od jednego ze strażaków pracujących na miejscu zdarzenia.

Jak relacjonuje dziennikarka "Dziennika Zachodniego", na miejscu czuć paloną gumę i plastik - takie materiały mogły znajdować się w środku hali.

- Zapach jest gryzący, ze wszystkich stron leje się piana, a strażacy pracują w pocie czoła - mówi nasza dziennikarka.

Aktualizacja, godz. 13.55:
Na miejscu działa kilkanaście wozów strażackich. Przyjechali mundurowi z powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, a także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak wynika z relacji mieszkańców, właściciel płonącej hali zrobił sobie z niej "składzik".

- To jest śmietnik, on zwozi tam ubrania i jakieś rzeczy wojskowe. Ostatnia dostawa była wczoraj (środa, 26 października - red.) - mówią w rozmowie z naszą dziennikarką.

Wokół płonącego budynku znajdują się hale produkcyjne, a to, co znajduje się w ich środku jest cenne. Mieszkańcy boją się, że straty będą ogromne. Hala została całkowicie spalona.

- To mogło być podpalenie - mówią mieszkańcy, którzy znajdują się na miejscu.

Wcześniej pisaliśmy:

Gigantyczny pożar w Raciborzu Brzeziu wybuchł w halach magazynowych dawnego zakładu EMA Brzezie. Firma zajmuje się produkcją topików do spawania.

Strażacy próbują powstrzymać rozwój pożaru.

Dzisiaj około godz. 12. w dzielnicy Brzezie w Raciborzu wybuchł ogromny pożar. Płonie budynek otoczony przez inne opuszczone hale i fabryki. Utrudniony jest wyjazd z Raciborza do Rybnika, na DW 935 też są utrudnienia.

Policjanci stoją na wysokości stacji benzynowej i kierują ruchem drogowym, a strażacy nakładają na całą płonącą halę pianę. Kłęby dymów widać nawet z odległości kilkunastu kilometrów!

To nie pierwszy pożar w tym miejscu, ogień pojawia się tutaj często - w raciborskiej dzielnicy Brzezie możemy znaleźć sporo opuszczonych hal i budynków.

Jak relacjonuje nasza dziennikarka, która jest na miejscu, przyczyny pożaru jeszcze nie są znane.

*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
*Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
*POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
*Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
*Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
*Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów

Joanna Wieczorek, Bartosz Wojsa

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

to jest 3 RP

-ponadnormatywne składowanie materiałów na jednostkę powierzchni, nieuporządkowane przechowywanie materiałów i opakowań,
-przechowywanie łatwo zapalnych cieczy, kwasów, gazów sprężonych bądź skroplonych w butlach, w pomieszczeniach nieprzystosowanych do tego celu, razem z innymi łatwopalnymi materiałami,
-brak podręcznego sprzętu i właściwych środków gaśniczych,
-zatarasowywanie lub zastawianie powierzchni komunikacyjnych, dojść i dróg dojazdowych, ograniczające tym samym dostęp do źródła ognia.
Kryterium zabezpieczenia przeciwpożarowego są nie tylko przepisy, ale również wymagania firm ubezpieczeniowych. W dużej mierze to właśnie one decydują o zastosowaniu rozwiązań ponadstandardowych, np. tryskaczy.
Szczegóły ochrony przeciwpożarowej magazynów i hal produkcyjnych wynikają głównie ze specyfiki prowadzonego tam procesu technologicznego i rodzaju przechowywanych materiałów. Ważne jest, aby zabezpieczenia były optymalnie dobrane. Ich koszt często stanowi znaczną część budżetu inwestycji.....
Pytania nasuwają się same:
- czy obiekty były ubezpieczone?
- jaki byłby koszt utylizacji zgromadzonego "dziadostwa"?
Nie trzeba być Columbo aby zinterpretować odpowiedzi.

burdel w szambie

Kto powinien kontrolować dzikie składowiska bezużytecznych przedmiotów przewidzianych utylizacji czyli do spalenia? Czy nie powinno ponieść odpowiedzialności karno-dyscyplinarnej kierownictwo jednostki PSP z powodu zaniechania? A może kontrole były i zakończyły się ustnymi pouczeniami oraz "wziątkami"?
__________________________________________________________________________
.....Organy Państwowej Straży Pożarnej są jednak wyposażone w szczególne uprawnienia kontrolne, które służyć mają prewencji w zakresie ochrony przeciwpożarowej włącznie z prawem nakładania mandatów w razie stwierdzenia niektórych naruszeń prawa. Wynika to z faktu nałożenia na Państwową Straż Pożarną zadań z zakresu rozpoznawania zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń oraz nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych (art.1 ust.2 p.1 i 5 u.PSP )...
_______________________________________________________________
Czy lawina potężnych pożarów w całej 3 RP nikomu nic nie mówi?
Gdzie jest profilaktyka?
Gdzie jest prewencja?
TKM i teoretyczne państwo szczytują !!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.