Gdzie wyrzucać śmieci z kwarantanny? Czy zużyte maseczki i rękawiczki muszą być utylizowane?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
MRT

Gdzie wyrzucać śmieci z kwarantanny? Czy zużyte maseczki i rękawiczki muszą być utylizowane?

MRT

Gdzie wyrzucać odpady, które produkujemy w czasie kwarantanny? Czy rękawiczki jednorazowe, zużyte chusteczki oraz maseczki, używane w obronie przed koronawirusem traktować jak zwykłe odpady? Okazuje się, że tak. GOAP prosi jednak, by trafiały one do koszy w zawiązanych szczelnie workach.

Pandemia koronawirusa generuje coraz więcej odpadów. Codziennie zużywamy rękawiczki jednorazowe, maseczki jednorazowe, wiele chusteczek higienicznych, pozostawiamy puste opakowania po środkach do dezynfekcji. Pojawia się więc wiele wątpliwości dotyczących tego, jak postępować z odpadami komunalnymi produkowanymi w dobie koronawirusa, a także przez osoby na kwarantannie. Czy są one uznawane za odpady niebezpieczne? Czy konieczna jest ich natychmiastowa utylizacja?

Polecamy: Koronawirus w Poznaniu. Kaszlący i z katarem zablokują strategiczny szpital dla Wielkopolski? Pacjentów bezobjawowych zgłasza się zbyt wiele

Okazuje się, że te domowe odpady, także wyprodukowane przez osoby przebywające na kwarantannie, należy traktować jak odpady zwykłe, zmieszane, niemedyczne.

- Kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, by zapobiec rozszerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych

- tłumaczy Głowni Inspektor Sanitarny. - Wobec powyższego odpady, odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej koronawirusem, traktuje się jak odpady komunalne - dodaje GIS.

Dodatkowo wskazuje, że osoby przebywające w swoich domach zdarza się, że na co dzień chorują też na inne choroby zakaźne: grypę, biegunkę. - Z tego też powodu odpady komunalne nie są zaliczane do medycznych odpadów o właściwościach zakaźnych - dodaje GIS.

Czytaj: Psy i koty uratują nas przed koronawirusem? Zdaniem lekarki z Hiszpanii zwierzęta domowe mogą zwiększyć odporność u człowieka. Dlaczego?

Do sprawy odpadów odniósł się także Związek Międzygminny GOAP w Poznaniu. - Potwierdzam, wszystkie odpady wyprodukowane w trakcie kwarantanny to odpady komunalne, które w przypadku aglomeracji trafiają do spalarni. Mamy jednak ogromną prośbę do mieszkańców, by wyrzucali je do koszy w szczenie zawiązanych workach - mówi Andrzej Springer, dyrektor ZM GOAP.

Czytaj: Koronawirus w Poznaniu: Biura obsługi klienta ZTM, GOAP i Aquanet zamknięte lub czynne krócej. Starostwo apeluje o ograniczenie wizyt

Problemem nie są więc odpady wytwarzane w domach, ale te, które produkowane są w szpitalach. Kluczowe stało się też zapewnienie bezpieczeństwa pracowników branży odpadowej. W Ministerstwie Klimatu jeszcze w zeszłym tygodniu zostały przygotowane przepisy, które usprawnią gospodarowanie odpadami, w tym odpadami medycznymi, wytwarzanymi w trakcie występowania w naszym kraju koronawirusa. Resort postanowił, że każdy wojewoda będzie mógł odstąpić od przepisów dotyczących zagospodarowania czy transportu odpadów w trakcie trwania stanu epidemii.

- Nowe przepisy obejmą gospodarkę odpadami medycznymi z kodem nr 18 i komunalnych - z kodem nr 20. W przypadku braku na obszarze województwa technicznych i organizacyjnych możliwości unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych w uprawnionych do tego spalarniach, wojewoda będzie mógł wydać polecenie przetworzenia takich odpadów w innych instalacjach, mających techniczne możliwości do bezpiecznego spalenia takich odpadów - poinformował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu w przesłanym do mediów nagraniu.

MRT

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Anna

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agni

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.