Galeria „Magiel” przyciąga nie tylko artystów. Trzeba ją rozbudować [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz

Galeria „Magiel” przyciąga nie tylko artystów. Trzeba ją rozbudować [ZDJĘCIA]

Renata Zdanowicz

Na urodzinach „Magla” spotkali się członkowie Fundacji, artyści i uczestnicy zajęć.

Okazją do spotkania się w Galerii „Magiel” urodziny tego magicznego miejsca, które powstało właśnie w sierpniu 2008 roku. Obiekt przy ul. Bolesława Chrobrego jest głównym miejscem wystawowym dzieł sztuki i rękodzieła, spotkań twórczych i warsztatów dzieł wszelakich. Szeroko otwarte podwoje Galerii przyciągają uwagę mieszkańców, licznych turystów i gości Łagowa. Wokół placówki skupiają się artyści, rękodzielnicy oraz sympatycy sztuki, którzy są uczestnikami plenerów, wystaw i spotkań. Fundacja Łagowski Dom Artysty zamierza rozbudować dom pracy twórczej - Galerię „Magiel”.

Ma to być artystyczna baza z prawdziwego zdarzenia. Jest uporządkowany teren, gotowy projekt z wizualizacją i pozwolenie na rozbudowę. Fundacja składa wnioski o fundusze.

Fundacja działa od roku 2009, dwa lata później uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Praktycznie Fundacja pełni rolę animatora kultury i sztuki w gminie, podejmuje działania upowszechniania sztuki, promocji i rozwoju wszystkich dziedzin sztuk współczesnych oraz rzemiosła i rękodzielnictwa.

Społecznie działająca grupa wraz z wolontariuszami wspiera rozwój artystyczny ruchu profesjonalistów i amatorów. Jednym z przykładów jest cykl „Niebo w zieleni”, słynne na całą Polskę międzynarodowe plenery malarskie, noszące imię Jolanty Zdrzalik, słynnej zielonogórskiej artystki. W jednym czasie z plenerem malarskim, zrodziła się tradycja prowadzenia Sympozjum Rzeźbiarzy, którego efektem jest powstający w Łagowie Park Rzeźb. Dotąd w wielu zakątkach Łagowa można podziwiać dzieła artystów. Plenerom towarzyszą warsztaty artystyczne i rękodzielnicze, wystawy, a całość zamyka pamiątkowy katalog darzenie owego dnia.

Będą polsko-niemieckie warsztaty

Na działce przy Galerii spotkali się członkowie Fundacji i sympatycy. Urodziny „Magla” świętowano z pompą.

Warto dodać, że Fundacja dba także o rozwój artystyczny dzieci. Podczas urodzin potkaliśmy siostry Beatkę i Anię Płuciennikówny z Łagówka.

- Bierzemy udział w zajęciach co środę i sobotę. Lubię malować i robię to często w domu. Na zajęciach pani Ałła daje wskazówki. Często chwali, ale też śmiejemy się razem z jakiś błędów - mówi nam Beata Płuciennik.

Co w planach?W październiku ma się odbyć tydzień warsztatów polsko-niemieckich, których tematem będą stare zawody rękodzielnicze. Uczestnicy poznają metodę klockową tworzenia koronek oraz technikę powstawania witraży. W tym czasie w Łagowie tworzyć też będą artyści ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

Renata Zdanowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.