Frida Kahlo, Diego Rivera i ich związki z polskimi artystkami

Czytaj dalej
Fot. J Pat Carter
K. Rogacin, M. Zaradniak

Frida Kahlo, Diego Rivera i ich związki z polskimi artystkami

K. Rogacin, M. Zaradniak

To będzie wydarzenie! 28 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zostanie otwarta wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”

Jesienią w CK Zamek obejrzymy retrospektywną wystawę wybitnych twórców meksykańskich

Będzie to pierwsza i jedyna wystawa tych dwojga artystów w Polsce. Ekspozycja będzie składała się z kilku części. Główna prezentacja znajdzie się w Sali Wystaw - tam zwiedzający będą mogli podziwiać dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman z Meksyku, a także prace Kahlo i innych artystów meksykańskich z kolekcji z Meksyku, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Organizatorzy podkreślają, że w tym miejscu znajdą się najsławniejsze, najbardziej reprezentatywne prace słynnej dwójki.

Zobaczymy prawie 40 obrazów i prac na papierze Kahlo i Rivery oraz fotograficzne portrety Fridy autorstwa Nickolasa Muraya. Towarzyszyć jej będzie program edukacyjny, na który złożą się wykłady, spotkania, warsztaty i kursy muzealne.

Z Sali Wystaw będzie można udać się do kameralnego kina, gdzie wyświetlane będą dokumentalne filmy, opowiadające o twórczości i życiu Fridy Kahlo i jej męża. Życiu bardzo barwnym, choć też przepełnionym bólem i cierpieniem. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Ambasadzie Meksyku w Warszawie, przedstawiono w skrócie życiorys słynnej na cały świat artystki.

Przedstawiciele Centrum Kultury Zamek zwrócili uwagę na jeden szczegół z życia Fridy - wypadek autobusowy, w którym artystka odniosła bardzo poważne obrażenia całego ciała. Ten moment wracał później w jej twórczości bardzo wiele razy.

- Bardzo cieszymy się, że ta wystawa zostanie otwarta - mówił podczas konferencji Alejandro Negrín Muñoz, ambasador Meksyku w Polsce.

Frida Kahlo i Diego Rivera są sławni na cały świat, ale wystawa w Poznaniu pozwoli spojrzeć na ich twórczość z nieco innej, szalenie ciekawej strony

- dodał Alejandro Negrín Muñoz.

No właśnie, skąd w twórczości meksykańskich artystów polski kontekst? Okazuje się, że Kahlo i Rivera utrzymywali bardzo bliskie stosunki z dwójką artystek o polskim pochodzeniu - fotografką Bernice Kolko i malarką Fanny Rabel.

Pierwsza z nich była na tyle blisko ze słynną Fridą, że pod koniec życia meksykańskiej artystki fotografowała jej życie codzienne. Z kolei Rabel pomagała Diego Riverze w tworzeniu jego wielkoformatowych dzieł.

To właśnie prace Kolko i Rabel będzie można podziwiać w kolejnej części wystawy - w zachodnim skrzydle Zamku.

Bardzo ciekawie zapowiada się też część ekspozycji poświęcona Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku, która była jedną z najważniejszych wydarzeń w polskim życiu artystycznym w latach 50. XX wieku.

Pokazano wtedy prace najważniejszych dwudziestowiecznych artystów Meksyku, w tym obraz Fridy zatytułowany „La Mesa Herida” (Zraniony stół), który był największym obrazem kiedykolwiek namalowanym przez artystkę i ostatni raz widzianym właśnie wtedy w Polsce. Całość dopełni prezentacja grafik współczesnych artystów meksykańskich inspirowanych twórczością Fridy. Zobaczymy około 200 prac.

Wystawa w Poznaniu to część programu „Frida Kahlo 2017 w Polsce”. W jego ramach w wielu polskich miastach (m.in. Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław) odbędą się przeróżne wystawy i warsztaty związane z twórczością Fridy Kahlo i Diego Rivera.

K. Rogacin, M. Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.