Fotograf musi brać odpowiedzialność za zdjęcie

Czytaj dalej
Katarzyna Rodacka

Fotograf musi brać odpowiedzialność za zdjęcie

Katarzyna Rodacka

- Fotografowanie na wojnie ciał lub cierpienia nie jest trudne, ponieważ są one powszechne. Pozostaje pytanie, jaki ładunek emocjonalny takie zdjęcie poniesie - mówi Michał Zieliński, korespondent wojenny z Krakowa

- Czy rynek korespondentów wojennych to rynek zdominowany przez freelancerów? Panuje opinia, że w miejsca konfliktów jeżdżą wolni strzelcy za swoje własne pieniądze.

- Rzeczywiście, większość dziennikarzy w Polsce, którzy jeżdżą w miejsca ogarnięte wojną, robi to za własne pieniądze. Często ich główną motywacją jest poczucie misji lub pasja, a nie chęć zarobku, bo trudno na tej dziedzinie fotografii zarobić. Prowadzi to do tego, że na początku trzeba zainwestować dużo pieniędzy, żeby w pewne miejsca się w ogóle dostać. Wciąż jednak istnieją sytuacje, w których to redakcja wysyła swoich dziennikarzy za granicę, dzieje się to jednak częściej na Zachodzie niż w Polsce.

- Twoje wyjazdy do Syrii trwają około 2 tygodni. Jakiego rzędu to są koszty?

- Mój ostatni wyjazd kosztował mnie ok. 10 tys. zł.

- Całkiem sporo.

- Wyłożenie własnych pieniędzy to niejedyna różnica między sposobem pracy freelancera i fotografa wysłanego na wojnę przez redakcję. Jeśli wysyła redakcja, wiąże się to z pewnymi zobowiązaniami i ograniczeniami. To redakcja narzuca nam temat do zrealizowania. Jest też więcej obostrzeń związanych z bezpieczeństwem. Zatem wyjazd jako wolny strzelec wiąże się z większą wolnością. Samemu szuka się tematów, wybiera się miejsce, w które chce się pojechać. Jest się niezależnym, odpowiedzialnym za swój wyjazd. Analogicznie - wiąże się to też z większym ryzykiem, bo jest się zdanym tylko na siebie. Ten rynek został zdominowany przez wolnych strzelców, którzy mają wewnętrzne poczucie, że chcą to robić. Czy dobrze? Z powodów ekonomicznych nie. Z drugiej strony większość osób z Polski, która zajmuje się relacjonowaniem konfliktów to ludzie, którzy robią to bardzo dobrze. Trzeba też pamiętać, że większość fotografów na co dzień zajmuje się innymi dziedzinami fotografii - newsową, ślubną, komercyjną. Dlatego też Krzysztof Miller, jeden najwybitniejszych polskich fotoreporterów, mówił, że fotografem wojennym się raczej bywa, niż jest. Konflikty to trudne tematy. Czasem trzeba złapać oddech.

Czytaj więcej:

 • A może to społeczna znieczulica sprawia, że gazety nie widzą sensu wysyłania fotografów w miejsca konfliktów?
 • Czy droga powrotna jest prostsza niż wyjazd z Syrii?
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Katarzyna Rodacka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.