Film Gwiazdy - historia Jana Banasia, legendy drużyny Górskiego

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe

Film Gwiazdy - historia Jana Banasia, legendy drużyny Górskiego

Materiały prasowe

Jan Kidawa-Błoński, twórca obsypanych nagrodami filmów „Skazany na bluesa” i „Różyczka”, przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami opowieść o pasji, miłości i rywalizacji. „Gwiazdy” to urzekająca klimatem, zabawna, ale i nostalgiczna, podróż do świata młodzieńczych marzeń, wyznaczających cel i kierunek życia bohaterów.

Całość okraszona fantastycznym śląskim temperamentem i przywołująca wielkie chwile polskiego futbolu. Kanwą historii są losy znakomitego śląskiego piłkarza Jana Banasia – gwiazdy Polonii Bytom, Górnika Zabrze i Polskiej Reprezentacji ery Kazimierza Górskiego. W rolę Banasia wcielił się Mateusz Kościukiewicz („Amok”, „Wszystko co kocham”, „Bilet na księżyc”), któremu partneruje Sebastian Fabijański, znany m.in. z wielkiego hitu Patryka Vegi – „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”. Miłosny trójkąt dopełnia zjawiskowa Karolina Szymczak, którą w 2014 roku mogliśmy oglądać u boku Dwayne’a Johnsona w hollywoodzkiej produkcji „Herkules”. Ponadto w filmie zobaczymy też: Magdalenę Cielecką, Pawła Deląga, Adama Woronowicza, Eryka Lubosa, Mariana Dziędziela, Wojciecha Mecwaldowskiego, Olę Gintrowską, Witolda Paszta oraz Grażynę Torbicką. „Gwiazdy” to opowieść o wielkiej i niespełnionej miłości trójki młodych ludzi, rozdartych między swymi namiętnościami, pragnieniami i ambicjami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gwiazdy. Rozmowa z reżyserem filmu Janem Kidawą-Błońskim: To hołd dla polskich piłkarzy

Rozmowa z Janem Banasiem: Z tęsknotą spoglądam na ekran

Rozmowa z Mateuszem Kościukiewiczem, odtwórcą roli Jana Banasia w filmie gwiazdy

Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem… oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak). Walczący o jej względy Jan i Ginter szybko odkrywają, że w grze o miłość nie obowiązują żadne przepisy. Kiedy ciężka kontuzja kończy karierę Gintera, a samego Banasia przybliża do składu „orłów Górskiego”, bohater staje przed trudnym, życiowym wyborem. Stawką jego decyzji będzie udział w olimpiadzie i piłkarskich mistrzostwach świata.

Jan Banaś - legenda drużyny Górskiego

Wszystko, czego sobie życzymy, o czym marzymy i czego się spodziewamy, z pewnością nam się przydarzy. Sęk w tym, że zawsze za późno i zawsze jakoś inaczej. Jurij Andruchowicz “Dwanaście kręgów”.

Gdy słyszymy hasło „Polski futbol w latach 70.”, mamy przed oczami złoty okres w historii polskiej piłki. Przypominamy sobie wówczas nazwiska bohaterów z tamtych lat: Włodzimierza Lubańskiego, Kazimierza Deynę, Jana Tomaszewskiego, Grzegorza Latę... Mało kto pamięta jednak o filarze kadry Kazimierza Górskiego – Janie Banasiu. To właśnie prawoskrzydłowy, który strzelił Anglikom bramkę w arcyważnym spotkaniu eliminacji do mundialu w 1974 roku jest bohaterem filmu “Gwiazdy”. Urodzony 29 marca 1943 roku w Berlinie jako Hainz-Dieter Banas był synem Ślązaczki z Katowic i niemieckiego oficera, a także słynnego piłkarza Paula Helmiga. Gdy jego ojciec zaginął na froncie wschodnim, matka wraz z chłopcem wróciła na
Śląsk.

Sportowa kariera Banasia zaczęła się w 1954 roku w Mikołowie. Kilka lat później jako nastolatek z drużyną Zrywu Chorzów został mistrzem Polski juniorów. W wieku 19 lat trafił do Polonii Bytom, a dwa lata później w meczu z Czechosłowacją zadebiutował w reprezentacji Polski.

Jan Banaś miał szansę spełnić swoje marzenia i zgrać w Piłkarskich Mistrzostwach Świata dla Polski lub dla Niemiec. A jednak...

Jan Banaś grał na pozycji prawego pomocnika. Na boisku cechowała go niezwykła dynamika i bajeczna technika. Jak na tamte czasy popisywał się niesamowitymi sztuczkami. Zdobywał piękne bramki. Ponadto imponował doskonałym przeglądem pola.

3 lipca 1974 roku we Frankfurcie nad Menem Polacy i Niemcy (RFN) rozgrywają słynny mecz „na wodzie”, którego stawką jest awans do wielkiego finału Mistrzostw Świata. Zamiast na stadionie, bohater filmu znajduje się w pobliskim komisariacie policji, zatrzymany za sprowokowanie krwawej bójki.

Życie Jana Banasia to pasjonująca, pełna zwrotów akcji, historia chłopca z biednego, górniczego podwórka. Janek jak tysiące, ba, miliony jego rówieśników na całym świecie marzył, aby zostać wielkim piłkarzem. Został nim, ale czy spełnił do końca swoje marzenie?

Tło obyczajowo historyczne

Górny Śląsk to kraina o wyjątkowym kolorycie wizualnym i emocjonalnym, tworząca wielce ciekawy zaczyn kulturowy, co zwykle sprzyja rozwojowi zjawisk typowych dla pogranicza. Mieszkańcy Śląska przez setki lat poddawani wpływom niemieckim i polskim wykształcili własną gwarę, bogatą w elementy obu języków, pozwalającą im na podkreślanie swojej odrębności. Urodzili się tu: legendarny Ernest Wilimowski, Ernest Pohl, Heinz Banas, Włodzimierz Lubański, Miroslav Klose i Lukas Podolski.

Znakomicie wyszkoleni, grający na światowym poziomie „amatorscy” piłkarze walczą o zaszczyt gry z polskim orłem na piersi. Są szczęśliwi i dumni z każdego zwycięstwa i każdego zdobytego gola, z drugiej strony są inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa... A jednak to Górnik Zabrze, zdobywający rok po roku mistrzostwa kraju i Legia Warszawa stały się wizytówkami polskiego futbolu za granicą. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Finał Pucharu Zdobywców Pucharów i półfinał Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (w latach 90. zmienionego na Ligę Mistrzów). W końcu to, co się nie udało pokoleniu Gerarda Cieślika, osiągnęli Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato i Jan Banaś. Najpierw mistrzostwo olimpijskie w Monachium (1972), a po nim piękne zwycięstwo nad Anglią w Chorzowie, a w październiku 1973 roku słynny remis na Wembley w eliminacjach do Mistrzostw Świata. Wszystko pod wodzą genialnego trenera, jakim był Kazimierz Górski.

UWAGA KONKURS!
W miłości remis nie wchodzi w grę!

Dlatego lepiej się postaraj i zaskocz swoją lepszą połowę już dziś. Zaproś do kina na film Gwiazdy i weź udział w zabawie. Napisz o swoich wrażeniach z filmu Gwiazdy… i wygraj romantyczny weekend w Paryżu lub Wenecji*.

Do zgarnięcia codziennie – plakaty z podpisami aktorów, piłki z autografami i płyty ze ścieżką dźwiękową z filmu! Czeka też na Was kolacja z aktorami…

Wystarczy że:

Szczegóły TUTAJ

Film Gwiazdy - historia Jana Banasia, legendy drużyny Górskiego

GWIAZDY

FILM JANA KIDAWY-BŁOŃSKIEGO
w kinach od 12 maja 2017 roku
Produkcja: Polska
Czas trwania: 106 minut
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat Sp. z o.o.

Materiały prasowe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.