Filip Bajon

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
CYP

Filip Bajon

CYP

Reżyser i scenarzysta, a także prozaik. Profesor nauk filmowych. Urodzony w 1947 r. w Poznaniu, to tu chodził do liceum i studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W swym dorobku, Filip Bajon ma m.in. film "Poznań '56" poświęcony wydarzeniom Czerwca 1956 r.

Na początku lat 70. XX w. rozpoczął naukę na Wydziale Reżyserskim PWSFTviT w Łodzi. Debiutował filmem pełnometrażowym „Aria dla Arlety” (1979), za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Już na wczesnym etapie twórczości, Filip Bajon zaprezentował swój autorski styl, bardzo różny od popularnego wówczas nurtu kina moralnego niepokoju. Kolejne filmy Bajona ten styl rozwijały, rezygnując dokładnej rekonstrukcji rzeczywistości na rzecz bardziej kreacyjnego ujęcia, w myśl maksymy, że „film musi pokazywać świat, jakiego nie było”.

Kreacyjność wyróżniała także poświęcony Poznańskiemu Czerwcowi film „Poznań 56” (1996), oferujący subiektywne spojrzenie reżysera na wydarzenia sprzed 60 lat, a także „Przedwiośnie” na kanwie powieści Stefana Żeromskiego. Prócz filmów fabularnych, Filip Bajon jest także reżyserem sztuk teatralnych. W jego dorobku znajdują się m.in. adaptacja dramatu „Tango” Sławomira Mrożka, a także spektakle Teatru Telewizji – w tym „Upiór”, „Hrabia” i „Śmiech w ciemności”. W 2002 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju Telewizji Polskiej. W latach 2008-2012 był dziekanem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, obecnie – poza reżyserowaniem – kontynuuje pracę wykładowcy akademickiego.

Wybrane filmy Filipa Bajona:

- Aria dla atlety (1979)
- Limuzyna Daimler-Benz (1981)
- Wahadełko (1981)
- Engagement (1984)
- Biała wizytówka (1986)
- Magnat (1986)
- Poznań '56 (1996)
- Przedwiośnie (2001)
- Śluby panieńskie (2010)
- Panie Dulskie (2015)


Czytaj także:
Wszystko o konkursie Poznań56"
Wszystko o Poznańskim Czerwcu
Konkurs Poznań56" - tam możesz szukać inspiracji!
Nasza kapituła
Jak kręcić filmy?

CYP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.