Ferie zimowe 2020: Zimowe wakacje w Wielkopolsce rozpoczynają się 27 stycznia. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na ferie?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Mikołaj Woźniak

Ferie zimowe 2020: Zimowe wakacje w Wielkopolsce rozpoczynają się 27 stycznia. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na ferie?

Mikołaj Woźniak

Zimowe wakacje w wielkopolskich szkołach rozpoczynają się już od poniedziałku, 27 stycznia. Przez dwa tygodnie uczniowie będą się mogli cieszyć wypoczynkiem, a wielu z nich pewnie wyjedzie wraz z rodzicami. Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem do polskich i zagranicznych kurortów. Tym bardziej, że weekend od piątku, 24 stycznia może być pierwszym, w którym Wielkopolanie będą masowo wyjeżdżać na ferie 2020.

Lekcje w szkole potrwają już tylko do piątku, 24 stycznia, a potem uczniowie udadzą się na dwa tygodnie wakacji. W związku z tym w ten weekend na drogach czeka pierwsza fala wyjazdów na ferie zimowe. W Wielkopolsce trwają one od poniedziałku, 27 stycznia do niedzieli, 9 lutego.

Czytaj też: Ferie zimowe 2020: Jak spędzić zimową przerwę od nauki w Poznaniu? Półkolonie, warsztaty, zajęcia dla dzieci

Ferie 2020: Bezpieczna droga na zimowe wakacje

Przed samym wyjazdem warto zadbać o kilka rzeczy, które zapewnią spokojną i bezpieczną podróż. Oprócz zaplanowania trasy, sprawdzenia aktualności map w nawigacji czy zaplanowania postojów, warto pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu. Niezbędne jest skontrolowanie stanu opon, wyposażenia takiego jak trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe lub zestaw naprawczy i gaśnica.

Bezpośrednio przed samą jazdą należy sprawdzić, czy w aucie działa oświetlenie. Z kolei podróżując w miejsca, gdzie spodziewamy się śniegu należy zaopatrzyć się w łańcuchy na koła. Każdy kraj ma też inne wymagania dotyczące opon zimowych.

Ferie 2020: Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?

Czechy, Słowacja, Austria, Włochy czy Francja - to te kraje są kierunkami, które najchętniej wybieramy na zagraniczne zimowe wyjazdy. Jak wyglądają w nich przepisy dotyczące opon zimowych?

W Czechach obowiązek jazdy na „zimówkach” jest od 1 listopada do 31 marca. Konieczność zakładania łańcuchów jest tylko na drogach ze specjalnym oznaczeniem.

Również w Austrii konieczne jest posiadanie opon zimowych. Sezon na nie rozpoczyna się 1 listopada i trwa do 15 kwietnia. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandat od 35 do 5 tys. euro i zakaz dalszej jazdy. Każdy kierowca ma obowiązek posiadania łańcuchów na koła.

Na „zimówkach” musimy jeździć także na Słowacji - od 15 listopada do 31 marca. Łańcuchy należy mieć na wyposażeniu, by móc ich użyć w razie potrzeby.

Opony zimowe dobrze mieć także we Francji - tutaj co prawda taki obowiązek istnieje tylko w Alpach, ale w całym kraju za niedostosowanie samochodu do warunków na drodze można otrzymać mandat opiewający na ponad 100 euro. Podobnie we Włoszech - ogólnokrajowego nakazu nie ma, ale miejscami mogą być wymagane zarówno opony zimowe, jak i łańcuchy na koła.

W Niemczech, przez które możemy przejeżdżać w czasie zimowych wakacji, obowiązek posiadania opon zimowych zależy od sytuacji na drodze. Za niedostosowanie do warunków można dostać mandat wysokości 60 euro, ale możliwe są wyższe kary.

W Polsce obowiązku jazdy na oponach zimowych nie ma, ale jest to zalecane.

Sprawdź: Kalendarz roku szkolnego 2020 HARMONOGRAM ferii zimowych, terminy świąt, dni wolne w szkole

Ferie 2020: gdzie są obowiązkowe winiety, a gdzie najtańsze paliwo?

W niektórych państwach Unii Europejskiej koniecznej jest wykupienie winiety, by móc jeździć po drogach ekspresowych i autostradach. Tak jest w Austrii, Czechach czy na Słowacji.

Winiety można kupować np. w oddziałach Polskiego Związku Motorowego (w Poznaniu przy ul. Czarnkowskiej 10/12), a także już będąc za granicą, w wyznaczonych punktach, np. na stacjach benzynowych, a często w sklepach.

W Niemczech autostrady są bezpłatne, a we Włoszech i w Polsce opłaty pobiera się na bramkach.

Jeśli chodzi o ceny paliwa, to auta benzynowe warto zatankować w Polsce, bo średnio w ostatnich dniach kształtują się u nas na najniższych poziomach (obok Austrii). Nieco drożej jest w Czechach. W Niemczech za litr benzyny zapłacimy równowartość ponad sześciu złotych, a we Włoszech - prawie siedem.

Z kolei olej napędowy jest nieco tańszy w Austrii i Czechach, a dużo droższy w Niemczech, Francji i Włoszech.

Ferie 2020: Pamiętaj o karcie EKUZ

Na wypadek problemów zdrowotnych warto posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Sprawia ona, że będąc objętym powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, podobnie jest w innych krajach UE. Kartę można wyrobić w siedzibie NFZ w Poznaniu i delegaturach oraz online, pocztą tradycyjną lub za pomocą ePUAP. Karta EKUZ jest zwykle ważna rok.

Czytaj: Karta EKUZ - jak wyrobić EKUZ: jak wypełnić wniosek, gdzie go złożyć w Poznaniu i jak długo się czeka na odbiór?

Ferie 2020: Którą drogę na ferie wybrać?

Zimowe wyjazdy kojarzą się z kierunkiem południowym, przede wszystkim z kurortami w Austrii i we Włoszech. Do Austrii z Poznania możemy pojechać S5 do Wrocławia i dalej na Kłodzko i Bystrzycę Kłodzką lub na Katowice i Ostravę albo też kierować się na Legnicę i Jawor - czyli do Leszna, Głogowa i w S3 w stronę Legnicy.

Jeśli naszym celem jest np. Val di Sole we Włoszech, to wyruszamy w kierunku Lubonia i na A2 w stronę Berlina, lub 92 na Pniewy i dalej drogami 24 i 22 w stronę Kostrzyna nad Odrą. Dalej trasa wiedzie na Berlin, Monachium, Innsbruck (już Austria) i Bolzano (Włochy).

Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.