Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Fajka to całe jego życie. Nie tylko je pali, ale też kolekcjonuje i startuje w zawodach

Czytaj dalej
Fot. Arek Szymański
Barłomiej Hypki

Fajka to całe jego życie. Nie tylko je pali, ale też kolekcjonuje i startuje w zawodach

Barłomiej Hypki

Palił ją Witkacy, Tolkien i powieściowy Sherlock Holmes. Fajka jest także obecna w życiu Romana Kalinowskiego. A chyba śmiało można powiedzieć, że jest jego całym życiem.

Podobno gdy się urodził, od razu zapytał „Gdzie jest fajka?”. Roman „Soley” Kalinowski jest zapalonym fajczarzem, bywalcem konkursów i kolekcjonerem.

- Mój ojciec palił fajkę i w sposób naturalny przeszło to na mnie

- wyjaśnia.

Zaczynał od zwykłej fajki z komisu i tytoniu Amphora. Ale wkrótce jego kolekcja fajek i związanych z nią gadżetów zaczęła się powiększać. Teraz ma około 50 fajek i niezliczoną liczbę związanych z nią drobiazgów.

- Najlepsze fajki robi się z wrzośca - uważa Roman Kalinowski. - Oczywiście wyrabia się je również z wiśni i dębu. Ale one nie wytrzymują tak wysokiej temperatury jak wrzosiec - dodaje.

W swojej kolekcji ma kilka rzeźbionych perełek m.in. legionistę, nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Jesienne spotkania u Radziwiłła” w Antoninie. Sam również rzeźbi fajki. Jest także malarzem i praktycznie na każdym jego płótnie musi być fajka.

Ma również wiele gadżetów m.in. znaczki, wpinki, a u jego bransolety zwisa delikatna, srebrna fajka. Roman Kalinowski na każde zawody zakłada także kolczyk, oczywiście dyndającą fajkę.

W Kaliszu - oprócz pana Romana jest dwóch podobnych mu kolekcjonerów - Ryszard Ordziejewski i Andrzej Augustyniak.

- Mają wielkie i cenne kolekcje. Ja nawet nie mogę się z nimi porównywać

- przyznaje.

Zbigniew Turek, który w „Przekroju” miał swoją rubryczkę „Fajka mniej szkodzi”, zwołał w Kaliszu pierwszy zjazd fajczarzy. Pipe Klub Kalisz, jako trzeci w Polsce po Słupsku i Poznaniu, założył natomiast Janusz Molski.

- Do 2012 on i ja byliśmy jedynym zawodnikami, którzy mieli zaliczone wszystkie mistrzostwa Polski w długości palenia fajki, od 1974 roku. Niestety, zostałem już tylko ja - mówi Roman Kalinowski.

Na czym polegają zawody w paleniu fajki?

Zgodnie z regulaminem zawodów każdy ze startujących ma 3 gramy tytoniu i 5 minut na jego rozkruszenie. Potem fajczarze mają minutę na zapalenie fajki. I tylko dwie zapałki. Wygrywa ten, który pali najdłużej. Roman Kalinowski wspomina, że Kaliski Pipe Klub miał mocnych zawodników, na zawodach wszyscy przekraczali magiczną granicę 1 godziny.

W 1984 roku w Poznaniu wprowadzono zasadę, że wszyscy palili w jednakowych, nowych fajkach.

- Stare mają nagar, dzięki któremu fajka lepiej się pali. I na wielu padł blady strach. Ja uspokajałem, że nie ma się czego bać

- mówi nasz rozmówca, który zajął wówczas pierwsze miejsce i jako pierwszy w Polsce przekroczył granicę 2 godzin, uzyskując czas 2 godziny i 4 minuty.

Jaki jest rekod w długości palenia fajki? Jaki znany polityk jest wielkim fanem palenia fajki? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Barłomiej Hypki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.