Fajerwerki w sylwestra. Jak ustrzec zwierzęta przed hukiem petard w sylwestrową noc?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wisniewski
Marta Danielewicz

Fajerwerki w sylwestra. Jak ustrzec zwierzęta przed hukiem petard w sylwestrową noc?

Marta Danielewicz

Fajerwerki to dla wielu wciąż nieodłączny element powitania nowego roku. Niestety, z puszczania petard i ich huku nie są zadowolone zwierzęta dziko żyjące, jak i te domowe. Dla niektórych sylwester kończy się nawet śmiercią. Co zrobić, by ustrzec swojego pupila przed hukiem petard? Radzi trenerka zwierząt - Monika Grzebyk z More Active Doggy.

Sylwester dla jednych to jeden z najpiękniejszych dni w roku, w czasie którego niebo rozświetlają kolorowe fajerwerki, dla innych to koszmarna noc, w trakcie której muszą dodatkowo zadbać o swoje zwierzęta.

To także koszmarny wieczór dla pracowników schronisk dla zwierząt czy ogrodów zoologicznych. Ci muszą przygotować swoich podopiecznych na huk petard, który towarzyszy sylwestrowej zabawie. Jedynie zwierzęta dzikie nie mają co liczyć na pomoc człowieka. Często 31 grudnia kończy się dla nich śmiercią.

Fajerwerki w sylwestra. Jak ustrzec zwierzęta przed hukiem petard w sylwestrową noc?
Andrzej Wisniewski

Sylwester ze zwierzętami. Jak im pomóc?

Dlatego jeśli mamy w domu czworonoga i chcemy by był cały i zdrowy, a schronisko od 1 stycznia nie było zapełnione, to warto przed udaniem się na sylwestrową zabawę (jeśli nie możemy zostać w domu) dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo pupila. Mowa zarówno o zwierzętach, które mieszkają w domach, jak i tych które przebywają zazwyczaj na dworze. Na spacer z psem warto wybrać się kilka godzin przed północą lub z samego rana.

Polecamy: Tygrysy uratowane przez zoo w Poznaniu: Są cenniejsze od złota i kokainy. "Nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami musi się skończyć"

- Przede wszystkim skąd wiadomo, że pies się boi? Naturalnym odruchem jest chęć odejścia od źródła wystrzału oraz zaniepokojenie. Zdarza się też, że psy są ciekawe nowego zakupu pirotechnicznego, dlatego przy takich stworzeniach należy zachować szczególną ostrożność i kontrolować, czy zwierzak nie wpadł na pomysł, aby pogonić za latającym obiektem - opowiada Monika Grzebyk, trenerka zwierząt z More Active Doggy.

Sylwester ze zwierzętami. Boją się huku petard

Zwierzęta, które odczuwają strach mogą drżeć, dyszeć, mieć rozszerzone źrenice, ślinić się, krążyć po mieszkaniu częściej niż zwykle, oddawać mocz i kał "pod siebie", napinać mięśnie, wokalizować, stracić apetyt, próbować ucieczek, przejawiać zachowania obsesyjno-kompulsywne np. wylizywanie łap, polowanie na "niewidzialne muchy".

Czytaj: Sylwester Miejski w Poznaniu 2019: Będą fajerwerki! Kto wystąpi? Sprawdź szczegółowy program

- Psy mieszkające na zewnątrz, również należy wpuścić do domów, niezależnie od tego czy boją się czy nie - chodzi tu o ochronę ich słuchu oraz ograniczenie kontaktu ze śmieciami powstającymi podczas strzelaniny. W czasie sylwestra powinniśmy spróbować maksymalnie odizolować zwierzaka od bodźców - pomocne może stać się włączenie muzyki/radia/TV nieco głośniej niż zwykle, przeniesienie zwierzaka do pomieszczenia, w którym mniej słychać wystrzały, zasłonięcie okien, włączenie światła oraz stworzenie "kryjówki" np, poprzez nałożenie koca na klatkę, przeniesienie legowiska za fotel/szafę/pod stół

- mówi Monika Grzebyk.

Fajerwerki w sylwestra. Jak ustrzec zwierzęta przed hukiem petard w sylwestrową noc?
Łukasz Gdak

Sylwester ze zwierzętami. Pomoc weterynarza

Warto także przygotować dla zwierzaka: psa czy kota zabawkę, która zmusi go do pracy umysłowej. Dobrym sposobem będzie mata węchowa, kong lub piłka wypełnione smaczkami.

- Jeśli nasze zwierzę ma dużą fobię dźwiękową to można się wspomóc farmakologicznie, ale po konsultacji z lekarzem weterynarii. Żeby to miało jakikolwiek sens, należy to zrobić miesiąc wcześniej, by wiedzieć jak pies reaguje na lek - mówi Monika Grzebyk.

Jeżeli sięgniemy po źle polecony środek farmakologiczny, który zamiast zwierzę uspokoić, jedynie je zwiotczy i spotęguje strach.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.