Fabryka Volkswagena pod Wrześnią już działa!

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz

Fabryka Volkswagena pod Wrześnią już działa!

Marta Danielewicz

Po 23 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty w Białężycach pod Wrześnią powstał najnowocześniejszy zakład w Europie. Fabryka Volkswagena warta ponad 800 milionów euro już produkuje najnowszy model Craftera. W niedalekich planach produkcja ma sięgać 100 tysięcy pojazdów rocznie.

Około 1000 gości, a wśród nich przedstawiciele świata polityki i gospodarki, załogi i związków zawodowych z Polski i Niemiec oraz przedstawiciele zarządu marki Volkswagen Samochody Użytkowe koncernu Volkswagen AG uruchomili w poniedziałek fabrykę wybudowaną pod Wrześnią specjalnie dla nowego Craftera.

- Zakład ten powstał z innowacyjnością, odwagą, sukcesem. Uruchomiliśmy zupełnie nowy projekt. Jesteśmy nastawieni na ekologiczny transport oraz na maksymalne realizowanie potrzeb naszych klientów

- mówił Andreas Renschler, członek zarządu koncernu Volkswagen AG.

W nowej fabryce oprócz Craftera będzie też produkowany też samochód TGE - to skutek kooperacji między Volkswagen Samochody Użytkowe a marką MAN.

Chociaż w uroczystym otwarciu udział wziął premier Dolnej Saksonii, Stephan Weil, zabrakło przedstawicieli polskiego rządu. Obecny był jedynie Tadeusz Kościński - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Mimo wcześniejszych zapowiedzi na otwarciu nie pojawił się minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki.

- Przemysł motoryzacyjny i produkcja to jeden z filarów polskiej gospodarki. Zajmujemy 11. miejsce na świecie pod względem eksportu. Powstanie fabryki Volkswagena we Wrześni to magnes dla kolejnych inwestorów, a także szansa dla małych i średnich firm - powiedział T. Kościński.

Powstała w przeciągu jedynie 23 miesięcy, ogromna fabryka o powierzchni 300 boisk piłkarskich to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. Już dziś fabrykę Craftera obsługuje 45 dostawców z Polski, w tym siedem firm z regionu Wielkopolski.

- Jednocześnie z nową fabryką, powstał też nowy Crafter. To dla nas podwójny powód do dumy

- zaznaczył dr Eckhard Scholz, przewodniczący zarządu marki Volkswagen Samochody Użytkowe. - Nowy Crafter ma wymiary 7 metrów długości i 3 metry wysokości. Na tak duży samochód potrzebowaliśmy więc dużej fabryki. Zwłaszcza, że w planach mamy produkcję 100 tysięcy aut rocznie - dodał.

- Samochód jest idealnie dostosowany do potrzeb naszych klientów. Naszym celem jest właśnie tworzenie, zgodnie z dialogiem, z klientem. Samochód jest maksymalnie innowacyjny. Dodatkowo model może być w 70 procentach zmieniony zgodnie z życzeniem klientów - dodał dr Eckhard Scholz.

W dniu otwarcia fabryki Volkswagena nie mogło zabraknąć także władz samorządowych. Obecny był wojewoda Wielkopolski - Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa - Marek Woźniak, starosta poznański - Jan Grabkowski, prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak, a przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych powiatu wrzesińskiego - starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz i burmistrz Wrześni - Tomasz Kałużny.

Jak niejednokrotnie podkreślali przedstawicieli firmy Volkswagen Samochody Użytkowe - ta inwestycja nie powiodłaby się bez zaangażowania władz samorządowych powiatu wrzesińskiego.

- Tempo budowy było nieprawdopodobne

- podkreślił Dionizy Jaśniewicz. - To jednak dopiero początek drogi, nie tylko dla firmy Volkswagen, ale także dla całego powiatu. 80 lat temu, gdy rodziła się ta marka, we Wrześni największym zakładem była cukrownia zatrudniająca kilkaset osób. Dziś mamy fabrykę Craftera, która już niedługo będzie zatrudniała 3 tysiące osób. To przełom dla Wrześni, niosący za sobą spore zmiany społeczne - wspomniał starosta wrzesiński.

- Budowa fabryki Craftera była takim samym wyzwaniem dla nas, jak i dla firmy Volkswagen. Na budowę dróg, uzbrojenie tych terenów wydaliśmy 60 milionów złotych. Prawie wszystko się udało

- mówił Tomasz Kałużny, mając na myśli, że wciąż fabryka czeka na budowę brakującego odcinka trasy A2. - W planach mamy budowę Centrum Treningowego, gdzie kształcić się będą przyszli pracownicy Volkswagena.

Ruszyła wyczekiwana fabryka Volkswagena w Wielkopolsce

Źródło: Fakty TVN / x-news

W czasie gdy postępowała budowa fabryki Craftera w Białężycach, na terenach wokół niej - Wrzesińskiej Strefy Ekonomicznej, powstały kolejne firmy poddostawców, świadczących usługi dla marki Volkswagen. - Wciąż jeszcze 90 hektarów pozostało do zagospodarowania. Czekamy więc na kolejnych inwestorów. Zwłaszcza, że opłaca się tu inwestować, gdyż obowiązują ulgi podatkowe - zachęcał burmistrz Wrześni.

Jeden z ojców inwestycji, Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań, tłumaczył, że nowy zakład produkcyjny to przede wszystkim świetnie wykwalifikowani i wysoce zmotywowani pracownicy.

- Jestem dumny z mojego polsko-niemieckiego zespołu, którym przez ostatnie pięć lat, a przede wszystkim w czasie budowały fabryki, przyszło mi kierować

- mówił prezes. - Przez 23 miesiące był tu plac budowy. Znajomi śmiali się, że buduję pod Wrześnią miasto w mieście. W szczytowym momencie na budowie pracowało 3 tysięcy pracowników. Tyle, ile mamy w planach zatrudniać w naszej fabryce, w ogóle.

Tym samym Volkswagen jest największym pracodawcą w regionie. Razem z oddziałami w Poznaniu zatrudniać będzie 10 tysięcy pracowników. Volkswagen też od lat stawia na szkolnictwo przyszłych zawodników. Otwiera kolejny kierunek studiów dualnych, uruchamia klasy zawodowe, także we Wrześni, współpracuje od lat z uczelniami wyższymi.

Fabryka Volkswagena otwarta!

Źródło: gloswielkopolski.pl / x-news

- Firma VW to społecznie odpowiedzialny pracodawca, gdzie panuje wysoka kultura i takie też standardy pracy. Nie bez przyczyny w tym roku, po raz drugi, odebrał nagrodę pracodawcy przyjaznego pracownikom z rąk prezydenta RP - Andrzeja Dudy a wcześniej od Bronisława Komorowskiego – mówił Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność.

Uroczystą galę otwarcia poprowadziła aktorka Julia Kamińska. Oprócz oficjalnych wystąpień nie zabrakło też występów artystycznych. Na scenie zaprezentowali się doświadczeni tancerze, a także amatorzy - pracownicy firmy Volkswagen z Wrześni oraz ich dzieci. Czas zebranym gościom umilał też koncert orkiestry Adama Sztaby, a także prezentacja filmów, poświęconych firmie i pracownikom marki Volkswagen.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.