Eldorado Key Account Managera oraz pani Grażyny i pana Janusza

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Zbigniew Bartuś

Eldorado Key Account Managera oraz pani Grażyny i pana Janusza

Zbigniew Bartuś

Zarobki i bonusy czołowych specjalistów i menedżerów w Polsce zbliżają się do płac i dodatków ich kolegów na Zachodzie. Ale ostatnio błyskawicznie poprawia się też sytuacja przeciwległej grupy, czyli tych, którzy dotąd zarabiali mało i których w PRL zwano ludźmi dobrej (ciężkiej) roboty.

Pani Joanna, krakowianka z doktoratem i piętnastoletnim doświadczeniem wykładowcy akademickiego, zrezygnowała niedawno z etatu wiceszefowej instytutu politologii w prywatnej uczelni i została... kierowniczką osiedlowego marketu. „Biedronka”, „Lidl”, „Netto” i inne sieci oferują dziś na takim stanowisku ok. 4,5 tys. złotych brutto, czyli pensję w okolicach średniej krajowej. Adiunkt na prywatnej uczelni dostaje 2200, czyli o 100 złotych więcej od obecnej płacy minimalnej. Funkcyjny z doktoratem - jakieś 3,5 tys. zł brutto. Nie ma bonusów, trzynastek, o zwrocie za dojazdy można zapomnieć.

A tu sklep pod nosem. Praca pewna, od-do, bez przynoszenia obowiązków do domu i ślęczenia po nocach nad konspektami i arkuszami egzaminacyjnymi. Premie, opłacone przez pracodawcę szkolenia, możliwości awansu w ramach dużej korporacji. Niebo a ziemia.

W Joannie coś pękło latem zeszłego roku, gdy wraz z mężem, za ciułane przez trzy lata pieniądze, pojechała na ośmiodniowe wczasy all inclusive w Albanii. Dlaczego tam? Po pierwsze - bo to ostatnio popularny kierunek. A po drugie - i ważniejsze - bo relatywnie tanio. W Hiszpanii lub Włoszech za 5 tysięcy złotych mieszka się w sezonie w podrzędnym hotelu, z dala od morza. A w Albanii - w najlepszym, na plaży.

Taką kalkulację przeprowadziło w zeszłym roku wiele tysięcy Polaków, w efekcie czego czołowe albańskie hotele wypełnił lud znad Wisły. - I to dosłownie: lud - podkreśla pani Joanna.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

 •  jak szybko bogacą się Polacy
 •  jakie zawody mają najlepsze perspektywy
 •  ile można zarobić "na kasie"
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.