Egzaminu nie zdał co piąty maturzysta

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Anna Jarmuż

Egzaminu nie zdał co piąty maturzysta

Anna Jarmuż

Tak jak w latach ubiegłych, najgorzej wypadła matematyka. Zarówno w Polsce, jak i w Wielkopolsce egzamin oblało 17 procent uczniów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki matur. W tym roku przystąpiło do nich ponad 258 tys. uczniów. Nie zdało 21,5 procent, jednak tylko 6,7 procent z więcej niż jednego przedmiotu. Pozostałe 14,8 procent jest uprawnionych do sierpniowej poprawki. Natomiast 78,5 procent maturzystów może już składać dokumenty na studia.

Jeśli chodzi o przedmioty obowiązkowe, tak jak w latach poprzednich, najgorzej wypadła matematyka. Ten egzamin oblało 17 procent uczniów. Średni wynik na poziomie podstawowym to 54 procent punktów (rozszerzonym 37 procent).

- Ta część poszła mi zdecydowanie najgorzej, podobnie jak moim znajomym - przyznaje Nadia Filak, absolwentka XIV LO w Poznaniu. Zdaniem tegorocznej maturzystki, egzamin był trudny. - Zadania były bardzo skomplikowane, także te zamknięte. Ich rozwiązanie zajęło mi dwie godziny. Ledwo starczyło mi czasu na zadania otwarte - wspomina Nadia. Jak mówi, tym bardziej cieszy się, że zdała.

Z kolei Dawid Kamiński, który poprawiał swój matematyczny wynik sprzed dwóch lat, przyznaje, że poszło mu lepiej niż się spodziewał.

- Liczyłem na 30 procent, a mam 46. Tak naprawdę, by zaliczyć egzamin wystarczyło przysiąść do książek. Wcześniej się nie uczyłem i nie zdałem. Teraz się przyłożyłem i jestem zadowolony z wyniku

- mówi Dawid.

Lepiej niż matematyka poszedł młodym ludziom egzamin z języka polskiego. Nie zdało tylko 3 procent z nich, choć średni wynik nie jest rewelacyjny - 56 procent punktów - poziom podstawowy (50 procent - rozszerzony). Jak zawsze, młodzież najlepiej poradziła sobie z językami obcymi. Z angielskiego (który zdawało najwięcej osób) zdobyła średnio 71 procent (rozszerzony 60 procent). Słabo wypadły egzaminy z przedmiotów dodatkowych, które uczniowie zdawali na poziomie rozszerzonym. Ich średnie wyniki:

Wyniki wielkopolskich maturzystów nie różnią się znacznie od średniej krajowej. W naszym województwie nie zdało 22 procent osób. Do egzaminu poprawkowego w sierpniu podejść może tylko 15 procent z nich. Pozostali maturzyści dopiero za rok.

Z języka polskiego, na poziomie podstawowym, uczniowie uzyskali średnio 55 procent punktów (47 procent na rozszerzonym), a z języka angielskiego - 71 procent (rozszerzenie - 59 procent). Wielkopolscy uczniowie najgorzej poradzili sobie z matematyką. Zdawalność jest na takim samym poziomie, a przeciętna liczba punktów to 52 procent (rozszerzenie 32 procent). Są jednak szkoły, które znacznie zawyżają średnią.

- Zdawalność mamy na poziomie powyżej 90 procent. Jeśli chodzi o matematykę wynosi ona 96,7 procent

- mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu. Jego zdaniem, powodem słabych wyników są zwykle wieloletnie zaniedbania. - Wiele zależy od metod nauczania. Dzieci trzeba umieć zainteresować matematyką już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zaległości są trudne do nadrobienia - uważa.

Matura w Zespole Szkół Łączności
Waldemar Wylegalski Matura w Zespole Szkół Łączności

Zadowolony z wyników maturzystów jest też Marek Grefling, dyrektor VIII LO w Poznaniu. W tej szkole zdali wszyscy. - Średnie są bardzo wysokie, choć młodzież nie jest zbytnio zadowolona z wyników z biologii i chemii. Wielu zdobyło powyżej 70 i 80 procent punktów, a liczyli na 90 - tłumaczy.

I tak jest to więcej niż średnia wojewódzka, która wynosi 34 procent z biologii i 39 procent z chemii. Gorzej wypadł wos - 23 procent, geografia - 29 procent i historia - 33 procent. Średni wynik z fizyki to 38 procent, a informatyki - 35 procent.

Anna Jarmuż

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.