Egzaminu nie zdał co piąty maturzysta
Tak jak w latach ubiegłych, najgorzej wypadła matematyka. Zarówno w Polsce, jak i w Wielkopolsce egzamin oblało 17 procent uczniów.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki matur. W tym roku przystąpiło do nich ponad 258 tys. uczniów. Nie zdało 21,5 procent, jednak tylko 6,7 procent z więcej niż jednego przedmiotu. Pozostałe 14,8 procent jest uprawnionych do sierpniowej poprawki. Natomiast 78,5 procent maturzystów może już składać dokumenty na studia.
Jeśli chodzi o przedmioty obowiązkowe, tak jak w latach poprzednich, najgorzej wypadła matematyka. Ten egzamin oblało 17 procent uczniów. Średni wynik na poziomie podstawowym to 54 procent punktów (rozszerzonym 37 procent).
- Ta część poszła mi zdecydowanie najgorzej, podobnie jak moim znajomym - przyznaje Nadia Filak, absolwentka XIV LO w Poznaniu. Zdaniem tegorocznej maturzystki, egzamin był trudny. - Zadania były bardzo skomplikowane, także te zamknięte. Ich rozwiązanie zajęło mi dwie godziny. Ledwo starczyło mi czasu na zadania otwarte - wspomina Nadia. Jak mówi, tym bardziej cieszy się, że zdała.
Z kolei Dawid Kamiński, który poprawiał swój matematyczny wynik sprzed dwóch lat, przyznaje, że poszło mu lepiej niż się spodziewał.
- Liczyłem na 30 procent, a mam 46. Tak naprawdę, by zaliczyć egzamin wystarczyło przysiąść do książek. Wcześniej się nie uczyłem i nie zdałem. Teraz się przyłożyłem i jestem zadowolony z wyniku
- mówi Dawid.
Lepiej niż matematyka poszedł młodym ludziom egzamin z języka polskiego. Nie zdało tylko 3 procent z nich, choć średni wynik nie jest rewelacyjny - 56 procent punktów - poziom podstawowy (50 procent - rozszerzony). Jak zawsze, młodzież najlepiej poradziła sobie z językami obcymi. Z angielskiego (który zdawało najwięcej osób) zdobyła średnio 71 procent (rozszerzony 60 procent). Słabo wypadły egzaminy z przedmiotów dodatkowych, które uczniowie zdawali na poziomie rozszerzonym. Ich średnie wyniki:
- wiedza o społeczeństwie - 26 proc.,
- historia - 33 procent,
- geografia - 31 procent,
- biologia - 37 procent,
- chemia - 41 procent,
- fizyka - 40 procent,
- informatyka - 33 procent.
Wyniki wielkopolskich maturzystów nie różnią się znacznie od średniej krajowej. W naszym województwie nie zdało 22 procent osób. Do egzaminu poprawkowego w sierpniu podejść może tylko 15 procent z nich. Pozostali maturzyści dopiero za rok.
Z języka polskiego, na poziomie podstawowym, uczniowie uzyskali średnio 55 procent punktów (47 procent na rozszerzonym), a z języka angielskiego - 71 procent (rozszerzenie - 59 procent). Wielkopolscy uczniowie najgorzej poradzili sobie z matematyką. Zdawalność jest na takim samym poziomie, a przeciętna liczba punktów to 52 procent (rozszerzenie 32 procent). Są jednak szkoły, które znacznie zawyżają średnią.
- Zdawalność mamy na poziomie powyżej 90 procent. Jeśli chodzi o matematykę wynosi ona 96,7 procent
- mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu. Jego zdaniem, powodem słabych wyników są zwykle wieloletnie zaniedbania. - Wiele zależy od metod nauczania. Dzieci trzeba umieć zainteresować matematyką już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zaległości są trudne do nadrobienia - uważa.
Zadowolony z wyników maturzystów jest też Marek Grefling, dyrektor VIII LO w Poznaniu. W tej szkole zdali wszyscy. - Średnie są bardzo wysokie, choć młodzież nie jest zbytnio zadowolona z wyników z biologii i chemii. Wielu zdobyło powyżej 70 i 80 procent punktów, a liczyli na 90 - tłumaczy.
I tak jest to więcej niż średnia wojewódzka, która wynosi 34 procent z biologii i 39 procent z chemii. Gorzej wypadł wos - 23 procent, geografia - 29 procent i historia - 33 procent. Średni wynik z fizyki to 38 procent, a informatyki - 35 procent.