Efekt zaostrzonych przepisów? Piraci drogowi masowo tracą prawa jazdy

Czytaj dalej
Blanka Aleksowska

Efekt zaostrzonych przepisów? Piraci drogowi masowo tracą prawa jazdy

Blanka Aleksowska

Pierwsze półrocze 2022 roku przyniosło o wiele więcej zakazów prowadzenia pojazdu, niż ten sam okres poprzedniego roku - wynika z danych statystycznych opublikowanych przez wielkopolskie sądy rejonowe. Taką samą zależność widać w innych miejscach w Polsce.

Część polskich sądów rejonowych, w tym także tych na terenie województwa wielkopolskiego, opublikowała już dane statystyczne dotyczące orzeczeń i środków karnych zasądzonych w pierwszym półroczu 2022 roku. Przy porównaniu z pierwszą połową zeszłego roku widać ogromne wzrosty liczby sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Niektóre wielkopolskie sądy nie udostępniły jeszcze sprawozdań statystycznych, a część w ogóle nie publikuje ich od kilku lat. Jednak w dokumentach tych sądów, które przedstawiają dane, widać w większości skokowe wzrosty wydanych zakazów prowadzenia pojazdów. Przykładowo dotyczy to Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto, który w pierwszym półroczu 2021 roku wydał 86 zakazów, a w analogicznym okresie tego roku - 115 zakazów. Podobnie jest z Sądem Rejonowym w Kaliszu, gdzie w czerwcu ubiegłego roku poinformowano o wydaniu 37 sądowych zakazów, a w 2022 - o 65 takich decyzjach. Wzrost widać też w statystykach SR Poznań Grunwald-Jeżyce, który w pierwszej połowie ubiegłego roku odebrał 174 prawa jazdy, a w roku bieżącym - aż 256. Wzrost liczby zakazów prowadzenia pojazdu widać także w statystykach “rejonówek” w Lesznie, Pleszewie, Jarocinie czy Złotowie. Tylko Sąd Rejonowy w Pile zasądził mniej takich zakazów w tym roku, niż w poprzednim.

Z informacji statystycznych wynika, że sądy rejonowe w innych miastach również wydały w tym roku więcej zakazów, niż w poprzednim. Przykładowo w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia od stycznia do końca czerwca orzeczono 43 zakazy prowadzenia pojazdów, podczas gdy w pierwszej połowie 2021 r. - 25.

Czy to efekt zaostrzonych przepisów drogowych? Na początku stycznia tego roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów oraz kar za wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym. I tak, według obecnie obowiązujących przepisów, prawo jazdy na okres trzech miesięcy traci się za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym oraz za przewożenie w pojeździe większej niż dozwolona liczby osób (tj. większej, niż podano w dowodzie rejestracyjnym auta). Na okres od 6 miesięcy do 3 lat traci się prawo jazdy w wyniku popełnienia wykroczenia, a na dłużej, niż 3 lata - po dokonaniu przestępstwa.

Jak wskazuje ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i szef portalu BRD24.pl Łukasz Zboralski, w przypadku sądowych zakazów prowadzenia pojazdów nie liczą się wysokości mandatów i punktów karnych, które wprowadzono z początkiem roku. Nie są one zatem przyczyną większej liczby takich decyzji.

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów orzekany jest głównie wobec piratów drogowych, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu lub zbiegli z miejsca wypadku. Bo do sądu trafiają sprawy poważniejsze, niż zwykłe przekroczenie prędkości. Takie sytuacje kończą się raczej mandatem i punktami karnymi - mówi nam Zboralski. Jak dodaje, wzrasta natomiast liczba kierowców przyłapanych na przestępstwie - szczególnie jazdy pod wpływem.

Bardziej chodzi tu o alkohol, aniżeli o ucieczkę z miejsca wypadku. Według statystyk liczby ofiar wypadków drogowych zmniejszają się, tu widać poprawę, a nie pogorszenie - wskazuje redaktor naczelny BRD24.pl.

Zdaniem naszego rozmówcy, możliwe jest także surowsze rozpatrywanie takich spraw przez sądy. - Możliwe, że zaczynamy podchodzić do tego coraz mniej wyrozumiale - mówi Zboralski. Dodaje też, że trudno powiązać zmiany statystyk z liczbą kontroli policyjnych na drogach, ponieważ te zwyczajnie nie są podawane.

- Policja podaje takie dane dotyczące kontroli “drogówek” tylko przy okazji jakichś specjalnych akcji w okolicach długich weekendów czy świąt. Dlatego ciężko powiedzieć, czy na co dzień tych patroli mamy więcej, czy mniej - podkreśla ekspert.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Blanka Aleksowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.