Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

ECMO daje lekarzom czas na naprawienie chorego serca lub płuc

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Żbikowska

ECMO daje lekarzom czas na naprawienie chorego serca lub płuc

Marta Żbikowska

Troje malutkich pacjentów oddziału kardiochirurgii dziecięcej UMP przeżyło święta Bożego Narodzenia i doczekało nowego roku dzięki zastosowaniu techniki krążenia pozaustrojowego ECMO. Urządzenie to może zastąpić serce lub płuca albo oba organy w sytuacji, gdy są one skrajnie niewydolne. W czasie gdy za krążenie krwi i wymianę gazową odpowiada maszyna, lekarze mają szansę „naprawić” serce lub płuca, aby były one w stanie podjąć samodzielną pracę.

Żeby człowiek żył, potrzebuje tlenu. I to nie tylko tego wokół siebie, ale też w każdej komórce ciała, szczególnie w mózgu. To krew rozprowadza po organizmie tlen. Ta krew zostaje natlenowana w wyniku wymiany gazowej, do której potrzebne są sprawne płuca. Zdarza się, że w wyniku choroby lub wypadku któryś z tych elementów nie funkcjonuje prawidłowo. W skrajnych przypadkach potrzebuje wsparcia.

Technika ECMO pozwala zastąpić funkcje życiowe, ale jako taka nie leczy uszkodzonych organów. Początkowo stosowana była w kardiochirurgii, ale z czasem zaczęto odkrywać kolejne możliwości jej wykorzystania.

- Mnie ta technika towarzyszyła w pracy kardiochirurga w zasadzie od początku drogi zawodowej, a nawet wcześniej, jeszcze podczas nauki - mówi dr Mateusz Puślecki z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii UMP w Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

- W mojej specjalizacji nie jest to żadna nowość, ECMO znane jest od lat 60., ale dopiero po 2000 roku zaczęto rozważać zastosowanie tej terapii w innych dziedzinach.

W poznańskim szpitalu przy ulicy Długiej także pojawił się pomysł, aby technikę ECMO zacząć wykorzystywać szerzej niż tylko w kardiochirurgii. Zaowocował on stworzeniem w 2016 roku programu „ECMO dla Wielkopolski”.

W Polsce brakowało sprzętu i wyszkolonych specjalistów

W 2018 roku program „ECMO dla Wielkopolski” otrzymał III nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne, przyznawaną przez prezesa Rady Ministrów. O przyznanie tego wyróżnienia wnioskował Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Nagrodę otrzymał zespół pod kierownictwem doktora Mateusza Puśleckiego, w którego składzie wymieniono 24 osoby. Są wśród nich kardiochirurdzy, także dziecięcy, chirurdzy, kardiolodzy, anestezjolodzy, perfuzjoniści, pielęgniarki, specjaliści z ratownictwa medycznego.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. ile urządzeń ECMO jest w poznańskich szpitalach, przeczytasz też, jak ECMO ratuje życie także najmniejszym pacjentom.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.