Dzień Ojca: Dla każdego mężczyzny bycie ojcem oznacza poszukiwanie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dzień Ojca: Dla każdego mężczyzny bycie ojcem oznacza poszukiwanie

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dlaczego ojcowie mają trudniej w nawiązywaniu relacji z dziećmi i dlaczego matki wyręczają ojców? Rozmowa z Maciejem Olsztyńskim, psychologiem z Kliniki Uniwersytetu SWPS w Dzień Ojca rozmawiamy o współczesnych ojcach i ich roli w wychowaniu dzieci.

Ojciec jest dziecku tak samo potrzebny, jak matka i jest tak samo kompetentny, by się nim zajmować. Jedynym ograniczeniem jest tu możliwość karmienia piersią. Mamy jednak wciąż wyręczają ojców w domowych obowiązkach, twierdząc, że „ja lepiej zrobię”. Czemu przypisują sobie większe prawo do opieki nad dzieckiem?

Proponuję spojrzeć na ten problem z trochę innej perspektywy. O ile ojcowie nie zostali wychowani w sposób, w którym nie postrzegają siebie jako zdolnych do zajmowania się dziećmi, to rzeczywiście, z pewnymi ograniczeniami możemy powiedzieć, że

ojcowie posiadają zbliżone kompetencje do opiekowania się dziećmi. Właściwie to ojcowie mają trochę trudniejszą sytuację.

Do pierwszego roku życia przywiązanie dziecka ma charakter jednopolowy, czyli więź jest nawiązywana pomiędzy dzieckiem a jedną osobą, z racji fizjologii jest to na ogół matka.

Ojcowie mają wyżej niż matki umiejscowiony środek ciężkości (znowu, niestety, fizjologia). Kiedy ojciec trzyma dziecko na rękach, musi bardziej napiąć ciało, żeby stać stabilnie – środek ciężkości przesuwa się znacząco w górę i żeby się ustabilizować, trzeba napiąć mięśnie szkieletowe. To utrudnia kontakt z dzieckiem, które rozpoznaje napięcie jako element relacji. Jednak przy różnych ograniczeniach można powiedzieć, że ojcowie na szczęście będą opiekowali się dziećmi inaczej niż matki i to właśnie jest dobre.

Ojcowie mogą budować swoją więź z dzieckiem. Więź ta ponieważ jest inna niż więź dziecka z matką, ale przez to właśnie, że jest inna, jest dla dziecka szansą. Dziecko może tworzyć bezpieczną więź z osobą, która opiekuje się nim i zapewnia realizację jego potrzeb w sposób inny, pokazuje inny sposób eksplorowania świata, inny sposób budowania relacji. Ta inność właśnie jest szansą na wzbogacenie dziecka, dostarcza mu okazji, by uczyć się innych zachowań i strategii niż te, których nauczyłoby się w relacji z matką.

Dlaczego matki wyręczają jednak ojców w opiekowaniu się dziećmi?

O tym, jak dzisiejsi ojcowie muszą sobie radzić z cieniami własnych ojców i o błędach wychowawczych, jakie najczęściej popełniają przeczytasz w dalszej części artykułu:

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Wydawca
Redaktor prowadząca MAGAZYN RODZINNY

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.