Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dzień Ojca: Dla każdego mężczyzny bycie ojcem oznacza poszukiwanie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dzień Ojca: Dla każdego mężczyzny bycie ojcem oznacza poszukiwanie

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dlaczego ojcowie mają trudniej w nawiązywaniu relacji z dziećmi i dlaczego matki wyręczają ojców? Rozmowa z Maciejem Olsztyńskim, psychologiem z Kliniki Uniwersytetu SWPS w Dzień Ojca rozmawiamy o współczesnych ojcach i ich roli w wychowaniu dzieci.

Ojciec jest dziecku tak samo potrzebny, jak matka i jest tak samo kompetentny, by się nim zajmować. Jedynym ograniczeniem jest tu możliwość karmienia piersią. Mamy jednak wciąż wyręczają ojców w domowych obowiązkach, twierdząc, że „ja lepiej zrobię”. Czemu przypisują sobie większe prawo do opieki nad dzieckiem?

Proponuję spojrzeć na ten problem z trochę innej perspektywy. O ile ojcowie nie zostali wychowani w sposób, w którym nie postrzegają siebie jako zdolnych do zajmowania się dziećmi, to rzeczywiście, z pewnymi ograniczeniami możemy powiedzieć, że

ojcowie posiadają zbliżone kompetencje do opiekowania się dziećmi. Właściwie to ojcowie mają trochę trudniejszą sytuację.

Do pierwszego roku życia przywiązanie dziecka ma charakter jednopolowy, czyli więź jest nawiązywana pomiędzy dzieckiem a jedną osobą, z racji fizjologii jest to na ogół matka.

Ojcowie mają wyżej niż matki umiejscowiony środek ciężkości (znowu, niestety, fizjologia). Kiedy ojciec trzyma dziecko na rękach, musi bardziej napiąć ciało, żeby stać stabilnie – środek ciężkości przesuwa się znacząco w górę i żeby się ustabilizować, trzeba napiąć mięśnie szkieletowe. To utrudnia kontakt z dzieckiem, które rozpoznaje napięcie jako element relacji. Jednak przy różnych ograniczeniach można powiedzieć, że ojcowie na szczęście będą opiekowali się dziećmi inaczej niż matki i to właśnie jest dobre.

Ojcowie mogą budować swoją więź z dzieckiem. Więź ta ponieważ jest inna niż więź dziecka z matką, ale przez to właśnie, że jest inna, jest dla dziecka szansą. Dziecko może tworzyć bezpieczną więź z osobą, która opiekuje się nim i zapewnia realizację jego potrzeb w sposób inny, pokazuje inny sposób eksplorowania świata, inny sposób budowania relacji. Ta inność właśnie jest szansą na wzbogacenie dziecka, dostarcza mu okazji, by uczyć się innych zachowań i strategii niż te, których nauczyłoby się w relacji z matką.

Dlaczego matki wyręczają jednak ojców w opiekowaniu się dziećmi?

O tym, jak dzisiejsi ojcowie muszą sobie radzić z cieniami własnych ojców i o błędach wychowawczych, jakie najczęściej popełniają przeczytasz w dalszej części artykułu:

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.