Dzień Nauczyciela 2019. Nauczycielka Roku o polskiej edukacji: Chciałabym, żeby wrócił szacunek do naszego zawodu

Czytaj dalej
Fot. Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku
Justyna Dopierała

Dzień Nauczyciela 2019. Nauczycielka Roku o polskiej edukacji: Chciałabym, żeby wrócił szacunek do naszego zawodu

Justyna Dopierała

Zyta Czechowska to laureatka konkursu Nauczyciel Roku 2019, organizowanego już po raz osiemnasty przez tygodnik "Głos Nauczycielski". Tegoroczna zwyciężczyni to matematyczka z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku (powiat obornicki). Jak postrzega sytuację polskiej edukacji oraz jak wyobraża sobie jej przyszłość?

Co dla Pani oznacza Dzień Nauczyciela?
Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Nie tylko nauczycieli, ale także tych osób, które na co dzień ich wspierają. Dla nas to ważny dzień. Szczególnie teraz, kiedy kondycja polskiej edukacji nie jest najlepsza. To czas na zastanowienie się nad ideą tego, co robimy, czas kiedy możemy poczuć się ważni i doceniani. A także czas pochylenia się nad praca i potrzebami uczniów. Myślę, że warto celebrować ten dzień.

Zobacz też: DZIEŃ NAUCZYCIELA - najlepsze memy i demotywatory o nauczycielach z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przypada 14 października

Jak pani ocenia sytuacje w polskich szkołach? Kim jest nauczyciel?
To trudny czas dla edukacji. Od kilkunastu lat nikt nie ma dobrego pomysłu na polską szkołę, na to jak powinna wyglądać edukacja młodych pokoleń. Dodatkowo zawód nauczyciela nie jest przez społeczeństwo doceniany, a wręcz poniżany. Nie pomógł również wiosenny strajk. Jako pedagogiczne społeczeństwo wiązaliśmy nadzieję z poprawą polskiej szkoły. Nie chodzi tylko o wzrost naszych wynagrodzeń, ale także o poprawę systemu edukacji.

Zyta Czechowska Nauczycielem Roku 2019 - zobacz wideo:

Jak wyobraża sobie Pani polską szkołę w przyszłości?
Widzę szkołę w nowoczesnej formie. Taką, która wzbogaci proces nauczania, chociażby poprzez tablice interaktywne, czy tablety w klasach. Chciałabym, żeby wrócił szacunek do nauczycieli, żeby społeczeństwo nie postrzegało nas przez pryzmat wolnych wakacji i pracy trzy godziny dziennie. Życzę sobie i innym nauczycielom, żeby ludzie zauważyli w końcu jak ważną rolę odgrywamy. To przecież fundamentalny zawód, który kształtuje przyszłe pokolenia i ich postawy. Jesteśmy tymi, którym zależy na dobru dzieci.

Czytaj także: Strajk nauczycieli: Zbliża się strajk włoski w szkołach. Od jakich zajęć nauczyciele będą się powstrzymywali podczas protestu?

Praca jako nauczyciel sprawia jeszcze satysfakcję?
Dla mnie to przede wszystkim pasja. Nie wyobrażam sobie wykonywać innego zawodu. Cieszę się z tego, że mogę nieść pomoc młodym ludziom, zwłaszcza że pracuję w szkole specjalnej. Cieszę się z każdego małego sukcesu moich uczniów i z każdego postępu. To daje największą motywację do wykonywania tego zawodu. A ja jestem dumna, że jestem nauczycielką.

Justyna Dopierała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.