Dzień gorących serc

Czytaj dalej
Fot. Marek Wojciekiewicz
Marek Wojciekiewiczmarek.wojciekiewicz@gmail.com

Dzień gorących serc

Marek Wojciekiewiczmarek.wojciekiewicz@gmail.com

Wyprawa do Chełmna to zdaniem wielu najlepszy sposób obchodzenia dnia św. Walentego, patrona dorocznych Chełmińskich Walentynek.

Jarmark św. Walentego organizowany od kilku lat właśnie 14 lutego. Na zakochanych czekały stoiska pełne wykwintnych potraw, trunków i specjalnie na tę okazję szytej odzieży, od kapeluszy po bieliznę osobistą. W niedzielę uliczki przylegające do chełmińskiego rynku do ostatniego miejsca zapełnione były samochodami z rejestracjami z najodleglejszych nawet województw kraju.

Koncerty, konkursy, inscenizacje historyczne i wystawy, to dobrze sprawdzony przez lata scenariusz tych obchodów. Od 2002 roku powrócił też zwyczaj, by każdego roku w dniu 14 lutego odprawiane były uroczyste msze święte, przy relikwiach świętego Walentego, które przechowywane są w chełmińskiej farze. W 1715 roku ulokowano je w ołtarzu bocznym poświęconym temu świętemu. Zdobi go duży obraz olejny przedstawiający męczeńską śmierć patrona ciężko chorych i zakochanych. Szczątki świętego umieszczone są w srebrnej puszcze w kształcie regularnego ośmioboku. Z relikwią związane są liczne udokumentowane przypadki cudownych uzdrowień.

Autor: Marek Wojciekiewicz

Marek Wojciekiewiczmarek.wojciekiewicz@gmail.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.