Dzieciniec pod Słońcem odzyska dawny blask

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Dzieciniec pod Słońcem odzyska dawny blask

Bogna Kisiel

W przyszłym roku ma rozpocząć się rewitalizacja Dziecińca pod Słońcem, który jest użytkowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 przy Drodze Dębińskiej. Koszt inwestycji oszacowano na 10 mln zł. Miasto ma szansę na uzyskanie 8,5 mln zł dofinansowania unijnego. Wyremontowany zostanie cały obiekt, ogród jordanowski z zabytkową fontanną. Przebudowany będzie też plac zabaw dla dzieci.

Ponad 10 mln zł ma kosztować rewitalizacja obiektów kompleksu Dzieciniec pod Słońcem, który znajduje się przy ul. Droga Dębińska. Jest on użytkowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

– To super pomysł – uważa Urszula Mańkowska z Platformy, wiceprzewodnicząca Rady Miasta. –

Dobrze, że zrobi się z tym porządek, bo te obiekty wymagają remontu.

Mam nadzieję, że ta zmiana pomoże przygotować jeszcze bogatszą ofertę. MDK przy Drodze Dębińskiej, łączy swoją działalnością Wildę i Dębiec ze Starym Miastem.

Założą monitoring
Na to przedsięwzięcie miasto zamierza ubiegać się o fundusze unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Dysponujemy koncepcją techniczną, praktycznie mamy całą niezbędną dokumentacją, która jest wymagana do złożenia wniosku konkursowego – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. I podkreśla: – Mamy niemałą szansę na zdobycie tych pieniędzy.

Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 8,5 mln zł.

– Renowacji będzie podlegał cały obiekt wraz z zapleczem parkowym

– dodaje prezydent Wiśniewski. I zaznacza: – Jest to przedwojenny, zabytkowy kompleks. Z tego powodu przygotowania do inwestycji wymagają wielu uzgodnień z konserwatorem zabytków.

Budynek zostanie, docieplony oraz dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto zaplanowano przebudowę istniejącego placu zabaw dla dzieci oraz dostosowanie go do potrzeb niepełnosprawnych maluchów, a także odnowienie ogrodu jordanowskiego wraz z zabytkową fontanną.

Cały teren zostanie objęty monitoringiem. Przewiduje się też zmianę sposobu zagospodarowania pomieszczeń w budynku Dziecińca, który zyska dodatkową powierzchnię na prowadzenie swojej działalności.

– W budynku znajdują się mieszkania komunalne – przypomina M. Wiśniewski. – Lokatorzy dostaną ofertę przejścia do innych lokali. Rozmawiałem już na ten temat z prezydentem Tomaszem Lewandowskim.

Budowa Wartostrady
Prace remontowe Dziecińca pod Słońcem rozpoczną się w przyszłym roku, a zakończą w 2018. – Planowana rewitalizacja będzie dodatkowym bodźcem aktywizującym tereny nadwarciańskie. To siostrzany projekt rewitalizacji dawnych łazienek rzecznych– twierdzi prezydent Wiśniewski. I dodaje: – W przyszłym roku rozpocznie się budowa Warto-strady od mostu Przemysła do mostu Królowej Jadwigi. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli dotrzeć do Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 inną drogą.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.